Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III K 321/10

POSTANOWIENIE

Dnia 10 listopada 2010 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu w III Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSO Mariusz Wiązek

Protokolant: Aleksandra Borowska

Prokurator Prokuratury Okręgowej – nie stawił się zawiadomiony prawidłowo

po rozpoznaniu w sprawie W. L.

skazanego za przestępstwo z art. 279 § 1 k.k. i inne

o wydanie wyroku łącznego

z urzędu

w przedmiocie właściwości

na podstawie art. 35 § 1 k.p.k

postanawia

stwierdzić swą niewłaściwość i przekazać sprawę Sądowi Rejonowemu w Środzie Śląskiej Wydziałowi II Karnemu do rozpoznania.

UZASADNIENIE

Skazany W. L. w dniu 5 października 2010r. złożył do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wniosek o wydanie wyroku łącznego.

Tymczasem z karty karnej W. L. wynika, iż nigdy nie został on skazany w pierwszej instancji wyrokiem Sadu Okręgowego we Wrocławiu. Skazany nieprawidłowo skierował swój wniosek do tego Sądu prawdopodobnie z uwagi na to, iż wziął pod uwagę wyrok Sądu Okręgowego we Wrocławiu z dnia 9 lipca 2007r., sygn. akt IV Ka 344/02, który jednak jako wyrok sądu odwoławczego nie ma znaczenia dla ustalenia właściwości Sądu w sprawie o wydanie wyroku łącznego.

Wyroki skazujące w stosunku do skazanego wydawały sądy rejonowe, przy czym ostatni wyrok z dnia 11 sierpnia 2010r., sygn. akt II K 298/10 wydał w stosunku do skazanego Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej i Sąd ten jest właściwy do rozpoznania niniejszej sprawy.

Zgodnie bowiem z art. 569 § 1 k.p.k, jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby prawomocnie skazanej wyrokami różnych sądów, właściwy do wydania wyroku łącznego jest sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący w pierwszej instancji.

Na podstawie art. 35 § 1 k.p.k. Sąd bada z urzędu swą właściwość, a w razie stwierdzenia swej niewłaściwości przekazuje sprawę właściwemu sądowi.

Wobec powyższego należało orzec jak w części dyspozytywnej postanowienia.