Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 1251/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 13 stycznia 2015 roku w sprawie znak (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych w O. przyznał ubezpieczonej Z. R. prawo do emerytury od dnia 1 czerwca 2009 roku w wysokości proporcjonalnej.

W odwołaniu od powyższej decyzji ubezpieczona Z. R. wniosła o przyznanie emerytury powszechnej od 15 października 2010 roku.

W piśmie procesowym z dnia 18 stycznia 2016 roku ubezpieczona wniosła o przyznanie emerytury powszechnej od osiągnięcia wieku emerytalnego, to jest od dnia 15 października 2010 roku i naliczenie ustawowych odsetek od dnia 15 października 2010 roku do dnia 7 marca 2015 roku.

Wyrokiem z dnia 27 stycznia 2016 roku w sprawie VIIIU 1251/15 Sąd Okręgowy w Łodzi oddalił odwołanie ubezpieczonej od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 13 stycznia 2015 roku. W wyroku Sąd nie zawarł rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku o przyznanie odsetek.

Ubezpieczona Z. R. złożyła w dniu 9 lutego 2016 roku wniosek o uzupełnienie wyroku z dnia 27 stycznia 2016 roku w zakresie rozstrzygnięcia o odsetkach.

Sąd zważył co następuje:

Zgodnie z treścią przepisu art.351§1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu. Wniosek o uzupełnienie wyroku co do kosztów lub natychmiastowej wykonalności sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym (art.351§2 k.p.c.), zaś orzeczenie uzupełniające wyrok zapada w postaci wyroku, chyba że dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności (art.351§3 k.p.c.).

Ubezpieczona złożyła wniosek o uzupełnienie wyroku w terminie określonym w art.351§1 k.p.c.

Mając na uwadze brak rozstrzygnięcia w przedmiocie odsetek w wyroku z dnia 27 stycznia 2016 roku Sąd uznał żądanie uzupełnienia wyroku za zasadne.

Ubezpieczona złożyła wniosek o przyznanie odsetek w toku postępowania dotyczącego odwołania od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 13 stycznia 2015 roku w sprawie znak (...), w którym przyznano jej emeryturę. Ubezpieczona zaskarżyła decyzję w zakresie daty przyznania świadczenia.

Zgodnie z treścią art.477 10§2 k.p.c. jeżeli ubezpieczony zgłosił nowe żądanie, dotychczas nierozpoznane przez organ rentowy, sąd przyjmuje to żądanie do protokołu i przekazuje go do rozpoznania organowi rentowemu. Ubezpieczona nie może zatem żądać przed Sądem przyznania świadczeń, o których organ rentowy nie rozstrzygał, bowiem w świetle obowiązujących przepisów nie jest możliwe wychodzenie poza podstawę faktyczną decyzji. Treść decyzji wyznacza zakres postępowania.

Zatem żądanie przyznania odsetek zgłoszone w piśmie z dnia 18 stycznia 2016 roku podlega w pierwszej kolejności ocenie przez organ rentowy. Dopiero wydanie decyzji przez organ rentowy otworzy ubezpieczonej drogę do postępowania sądowego.

Wobec powyższego na podstawie art.477 10§2 k.p.c. w zw. z art.351§1 k.p.c. Sąd uzupełnił wyrok z dnia 27 stycznia 2016 roku w ten sposób, że przekazał żądanie ubezpieczonej o przyznanie odsetek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w O. celem wydania decyzji.

ZARZĄDZENIE

1.  Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczyć pełnomocnikowi ZUS pouczając go o prawie, terminie i sposobie złożenia apelacji.

2.  Doręczyć pełnomocnikowi ZUS odpis protokołu skróconego i w formie elektronicznej.

21.06.2016 r.