Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 497/13

POSTANOWIENIE

Dnia 26 września 2013 roku

  Sąd Okręgowy w Lublinie II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia Sądu Okręgowego Andrzej Mikołajewski – spr.

Sędziowie: Sędzia Sądu Okręgowego Magdalena Kuczyńska

Sędzia Sądu Okręgowego Anna Ścioch-Kozak

Protokolant Katarzyna Szumiło

po rozpoznaniu w dniu 26 września 2013 roku w Lublinie

na rozprawie

sprawy z powództwa Z. W.

przeciwko Skarbowi Państwa – Wojewodzie L.

o ustalenie

na skutek apelacji powódki od wyroku Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie z dnia 20 grudnia 2012 roku, sygn. akt II C 457/12

postanawia

odrzucić apelację.

Sygn. akt II Ca 497/13

UZASADNIENIE

Powódka Z. W. wniosła apelację od wyroku Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie z dnia 20 grudnia 2012 roku, którym to wyrokiem Sąd Rejonowy oddalił jej powództwo wniesione przeciwko Skarbowi Państwa reprezentowanemu przez Wojewodę L. o ustalenie, że Z. W., J. J. i M. T. w związku z wojną 1939 – 1945 roku pozostawiły na W. w miejscowości D. gospodarstwo rolne o powierzchni 20 ha, a także orzekł o kosztach procesu.

Zarządzeniem z dnia 12 czerwca 2013 roku, doręczonym pełnomocnikowi powódki w dniu 2 września 2013 roku, powódka została wezwana do wskazania wartości przedmiotu zaskarżenia w terminie tygodniowym pod rygorem odrzucenia apelacji.

Pełnomocnik powódki w dniu 10 września 2013 roku złożył pismo procesowe, w którym oznaczył wartość przedmiotu zaskarżenia apelacją powódki na kwotę 10.000 zł.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja powódki podlega odrzuceniu.

Zgodnie z art. 368 § 2 k.p.c. apelacja w sprawach o prawa majątkowe powinna zawierać wskazanie wartości przedmiotu zaskarżenia.

W myśl art. 373 k.p.c. w zw. z art. 370 k.p.c. apelacja, której braków nie uzupełniono w terminie, podlega odrzuceniu, a jeżeli nie uczynił tego Sąd pierwszej instancji, podlega ona odrzuceniu przez Sąd drugiej instancji. Dotyczy to także sytuacji, gdy Sąd Rejonowy nie dostrzegł braku apelacji, apelujący został wezwany do uzupełnienia braku apelacji przez Sąd drugiej instancji i nie uczynił tego w terminie wyznaczonym.

Z przedstawionego wyżej stanu sprawy wynika, że pełnomocnik powódki złożył pismo usuwające brak apelacji strony powodowej dzień po terminie, toteż apelację powódki należało odrzucić.

Z tych względów na podstawie wyżej powołanych przepisów Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji postanowienia.