Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 1441/15

UZASADNIENIE

W dniu 5 listopada 2014r. do Sądu Rejonowego w Pabianicach wpłynął wniosek (...) Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego w W. o ujawnienie w dziale IV ksiąg wieczystych Kw. (...) i Kw. (...) zmiany wierzyciela hipotecznego hipotek umownych łącznych i kaucyjnych na rzecz którego hipoteki te zostały wpisane tj. (...) Bank S.A. w W. .Do wniosku o wpis załączony został wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego i ewidencji analitycznej z dnia 29 września 2014r., stwierdzający nabycie wierzytelności zabezpieczonych hipotekami na nieruchomościach objętych wnioskiem.

W dniu 10 grudnia 2014r. referendarz sądowy dokonał wpisów zgodnych z wnioskiem.

Na wpisy te skargi złożyli D. Z. i G. Z..

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2015r. Sąd Rejonowy w Pabianicach utrzymał w mocy zaskarżone wpisy.

Sąd I instancji ustalił, że dla nieruchomości położonej w R. , przy ul. (...), oznaczonej jako działki nr (...) prowadzona jest księga wieczysta (...).W dziale II tej księgi wpisani są D. i G. małżonkowie Z. na prawach wspólności ustawowej małżeńskiej .W dziale III wpisana jest wzmianka o wszczęciu egzekucji oraz szereg wzmianek o przyłączeniu się kolejnych wierzycieli.

W dziale IV wpisane są hipoteki umowne oraz hipoteka przymusowa. Hipoteki umowne ustanowione zostały na rzecz (...) Bank S.A. D. Hipoteczny w Ł..

Sąd I instancji wywiódł, że załączone do wniosku dokumenty stanowią podstawę do dokonania zmiany wierzyciela hipotecznego i tym samym uznał, że wpisy dokonane przez referendarza są zasadne, coskutkowało utrzymaniem ich w mocy.

Apelację od tego rozstrzygnięcia wywiedli D. Z. i G. Z..

Skarżący zarzucili brak podstaw faktycznych i prawnych do dokonania przedmiotowych wpisów w księgach wieczystych .

W konkluzji skarżący wnieśli o uchylenie zaskarżonych wpisów i oddalenie wniosku.

Sąd Okręgowy zważył, co na stępuje :

Apelacje nie są zasadne.

Wbrew zarzutom skarżących, dokonane wpisy znajdują zarówno oparcie w dokumentach stanowiących podstawę do dokonania wpisu jak i przepisach prawa. Skarżący w apelacji nie wskazali w istocie na jakichkolwiek okoliczności, stanowiących uzasadnienie stawianych zarzutów. Zarzuty te są całkowicie gołosłowne, nie zostały poparte żadną argumentacją.

W rozpoznawanej sprawie wnioskodawca wniósł o ujawnienie zmiany wierzyciela hipotecznego w oparciu o wyciąg z ksiąg rachunkowych funduszu sekurytyzacyjnego i ewidencji analitycznej z dnia 29 września 2014r. Zgodnie z art.194 ust.1 ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz.U. Nr 146, poz.1546 ze zm.) księgi rachunkowe funduszu sekurytyzacyjnego, wyciągi z tych ksiąg podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych funduszu i opatrzone pieczęcią towarzystwa zarządzającego funduszem sekurytyzacyjnym oraz wszelkie wystawione w ten sposób oświadczenia zawierające zobowiązania, zwolnienie z zobowiązań zrzeczenie się praw lub pokwitowanie odbioru należności mają moc prawną dokumentów urzędowych oraz stanowią podstawę do dokonania wpisów w księgach wieczystych i rejestrach publicznych. Jednocześnie art. 195 ust. 1 powołanej ustawy przewiduje, że w przypadku nabycia przez fundusz sekurytyzacyjny wierzytelności albo puli wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, sąd prowadzący księgę wieczystą na wniosek funduszu o wpis zmiany dotychczasowego wierzyciela, dokonuje wpisu w księdze wieczystej o zmianie wierzyciela, na rzecz którego ustanowiona była hipoteka. Fundusz, składając wniosek do sądu, dołącza wyciąg z ksiąg rachunkowych, podpisany przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych funduszu i opatrzonych pieczęcią towarzystwa zarządzającego funduszem sekurytyzacyjnym, potwierdzającym nabycie przez fundusz wierzytelności lub puli wierzytelności zabezpieczonych hipoteką.

W rozpoznawanej sprawie wnioskodawca przedłożył dokumenty potwierdzające nabycie wierzytelności zabezpieczonych hipotekami ustanowionymi na rzecz (...) Bank S.A. D. Hipoteczny w Ł., na nieruchomościach skarżących.

W tym stanie rzecz, zasadnie Sąd I instancji uznał, że przedstawione przez wnioskodawcę dokumenty stanowić mogą stanowić podstawę wpisu – stosownie do art. 31 ust.1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Mając na uwadze powyższe, wpisy zmiany wierzyciela hipotecznego były dokonane w sposób prawidłowy, co skutkuje oddaleniem apelacji jako bezzasadnych na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.