Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 479/16

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 1 lutego 2016 r. , w sprawie Dz.Kw. 4793/15 Sąd Rejonowy w Kutnie oddalił wniosek (...) Zakonnego Towarzystwa (...) w W. o wpis w dziale II księgi wieczystej (...) wnioskodawcy w miejsce Towarzystwa (...) oraz orzekł o kosztach postępowania.

Zebrany w sprawie materiał pozwala na ustalenie, że księga wieczysta (...) prowadzona jest dla nieruchomości położonej w obrębie W. składającej się z działek nr (...) o łącznej powierzchni 8 ha. Część działek przyłączona została z księgi wieczystej Kw Nr (...). W dziale II jako właściciel nieruchomości ujawnione zostało Towarzystwo (...). Księga wieczysta została założona na podstawie wniosku Towarzystwa (...) . Z zaświadczenia Sądu Powiatowego dla m. Łodzi w Ł. z dnia 13 lutego 1964 r. wynika, że w repertorium notariusza L. za rok 1938 nr 665 z dnia 15 grudnia 1938 r. figuruje wpis świadczący o nabyciu przez Towarzystwo (...) zawierającej powierzchni ogólnej 6,2940 ha. Postanowieniem z dnia 17 września 1991 r., w sprawie Ns 142/91 Sąd Rejonowy w Kutnie stwierdził, że Towarzystwo (...) w K.-W. nabyło z dniem 9 września 1974 r. przez zasiedzenie własność nieruchomości rolnej o powierzchni 1,43 ha położonej we wsi G. P. gm. K. stanowiącej część działki nr (...) o łącznej powierzchni 6,96 ha. W listopadzie 1991 r. oraz w dniu 17 listopada 2004 r. Towarzystwo (...) w K.-W. wniosło o wydanie odpisu z księgi wieczystej. W dniu1 sierpnia 2014 r. Towarzystwo (...) wniosło o sprostowanie działu I.

Do wniosku dołączono zaświadczenie nr SO-III.6140.215.2015 Wojewody (...) z dnia 27 listopada 2015 r. , że Dom Zakonny Towarzystwa (...) w W. posiada osobowość prawną.

Apelację od tego postanowienia złożył wnioskodawca. Zarzucił Sądowi Rejonowemu naruszenie przepisu art. 626 8 § 2 k.p.c. poprzez niezbadanie treści i formy złożonego wniosku, co skutkowało przyjęciem , że wnioskodawca nie przedstawił dokumentów potwierdzających żądanie zawarte we wniosku; naruszenie przepisu art. 244 § 1 w zw z art. 626 2 § 3 k.p.c. poprzez jego niezastosowanie i odmówienie mocy dowodowej dołączonemu do wniosku zaświadczeniu Wojewody (...), co skutkowało przyjęciem , że wnioskodawca nie przedstawił dokumentów, które powinny być podstawą dokonania wpisu, czego następstwem było oddalenie wniosku. W konkluzji wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia i wydanie orzeczenia o dokonaniu wpisu w księdze wieczystej , a ewentualnie o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy Sądowi Rejonowemu do ponownego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył,

co następuje:

Apelacja jest bezzasadna . Prawo własności nieruchomości, dla której urządzona jest przedmiotowa księga wieczysta wynika po pierwsze z umowy z dnia 15 grudnia 1938 r. , po drugie z postanowienia Sądu Rejonowego w Kutnie z dnia 17 września 1991 r. sygn. akt Ns 142/91 oraz z dokumentów zawartych w księdze wieczystej Kw Nr (...) , z której odłączono część nieruchomości . Wszystkie te dokumenty jako właściciela nieruchomości wskazują Towarzystwo (...) w K.-W.. Jeżeli wnioskodawca twierdzi, że wpisy te są błędne musi fakt ten wykazać stosownym dokumentem. Wbrew tezie apelacji , z zaświadczenia Wojewody (...) z dnia 27 listopada 2015 r. nie wynika aby Dom Zakonny Towarzystwa (...) w W. był właścicielem nieruchomości, dla której urządzono przedmiotową księgę wieczystą. Z zaświadczenia tego wynika jedynie , że Dom Zakonny Towarzystwa (...) w W. posiada osobowość prawną. Dlatego też wszelkie zarzuty apelacji dotyczące oceny tego dokumentu urzędowego nie mogą się ostać . Sąd Rejonowy bowiem , wbrew zaświadczeniu nie ustalił , że Dom Zakonny Towarzystwa (...) w W. nie posiada osobowości prawnej. Uznał jedynie że nie jest to dowód własności nieruchomości, co nie tylko że jest oczywiste , ale i wprost z treści zaświadczenia wynika .

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił apelację.