Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 1135/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 20 lipca 2016 r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Mariola Łącka

Protokolant:

Joanna Metera

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2016 r. w Rybniku

sprawy z odwołania H. B. (B.)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o rentę rodzinną

na skutek odwołania H. B.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 16 maja 2016 r. Znak (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje ubezpieczonej prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu R. B. (B.) od 18 kwietnia 2016r do 31 stycznia 2017r.

Sędzia

Sygn. akt. IX U 1135/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 16.05.2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił H. B. prawa do renty rodzinnej po zmarłym mężu R. B. ponieważ nie osiągnęła 50 lat i nie stała się niezdolna do pracy po śmierci męża a nadto nie przedłożyła dokumentu potwierdzającego uczestniczenie w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej na podstawie skierowania przez Powiatowy Urząd Pracy.

Ubezpieczona odwołała się od tej decyzji i wniosła o jej zmianę i przyznanie jej renty rodzinnej po zmarłym mężu.

Zarzuciła, że z Powiatowego Urzędu Pracy w W. mimo, że chciała nie otrzymała skierowania na kurs lub szkolenie mające na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej. Nadto wskazała, że po śmierci męża została bez środków do życia.

Dlatego też podjęła kształcenie w Towarzystwie (...) Sp. z o.o. w celu uzyskania kwalifikacji do wykonywania pracy dietetyka.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie. Podniósł, że ubezpieczona w roku szkolnym 2015/2016 została słuchaczem pierwszego roku Niepublicznej P. (...) Ustawicznego (...) na kierunku dietetyka w formie zaocznej i zdaniem organu rentowego jest to nauka w szkole a nie szkolenie.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

H. B. urodzona (...) w dniu 18.04.2016r. złożyła kolejny wniosek o rentę rodzinną po zmarłym w dniu(...) mężu R. B..

Do wniosku dołączyła zaświadczenie z dnia 16.04.2016r. wydane przez dyrektora Niepublicznej P. (...) Ustawicznego (...) w J. stwierdzającego, że ubezpieczona jest słuchaczem pierwszego roku placówki na kierunku dietetyka w formie zaocznej i planowany termin ukończenia nauki upływa 31 stycznia 2017r.

H. B. na mocy decyzji z dnia 8.04.2015r. w dacie od 4.03.2015r. do 31.03.2016r. pobierała rentę rodzinną po zmarłym mężu .

( akta ZUS-u)

Ubezpieczona ma wykształcenie zawodowe i jej zawód wyuczony to piekarz. W zawodzie tym krótko pracowała do czasu wyjścia za mąż. Potem zaniechała pracy zawodowej zajmowała się domem i wychowaniem trzech synów, z których jeden uczęszczał do szkoły specjalnej.

Do czasu śmierci męża pozostawała na jego utrzymaniu.

Obecnie po 31.03.2016r. pozostaje bez środków do życia.

Mieszka wspólnie z dwoma dorosłymi synami, którzy faktycznie pomagają jej finansowo.

Czyniła starania o podjęcie pracy także w Czechach, ale z uwagi na znaczną przerwę od ostatniego zatrudnienia nie udało jej się znaleźć zatrudnienia.

Nie udało jej się także otrzymać skierowania w Powiatowego Urzędu Pracy w W. na kurs na którym mogła zdobyć kwalifikacje zawodowe.

Od znajomej pracującej w szpitalu w J. dowiedziała się , że w związku z zamiarem uruchomienia szpitalnej kuchni będzie zapotrzebowanie na dietetyków.

W związku z tym znalazła w (...) w J. kurs zawodowy w zakresie dietetyka, za który płaci 100 zł miesięcznie ( zeznania ubezpieczonej k. 32 – 33 akt sprawy ).

(...) Sp. z o.o. w P. Oddział w J. jest niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego. Zgodnie z jej statutem jej celem jest umożliwienie osobom dorosłym uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w pozaszkolnych formach kształcenia poprzez organizowanie kwalifikacyjnych kursów zawodowych, kursów umiejętności zawodowych, kursów kompetencji ogólnych i innych kursów umożliwiających uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych.

Ubezpieczona od 16.04.2016r. regularnie ze 100 % frekwencją uczęszcza na kurs umożliwiający uzyskanie i uzupełnienie wiedzy z zakresu dietetyki. Kurs ten obejmuje 240 godzin lekcyjnych i planowany termin ukończenia kursu to 31.01.2017r. Dokumentem potwierdzającym ukończenie kursu jest zaświadczenie MEN wydane na podstawie przepisu § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11.01.2012r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych ( k. 21-31 akt sprawy zaświadczenie i statut ).

Sąd uznał za w pełni wiarygodne zeznania ubezpieczonej i dlatego nie było potrzeby przeprowadzać dowodu z zeznań świadków, iż szukała ona pracy, czy informacji urzędu, że nie otrzymała ona skierowania na kurs.

W oparciu o powyższe Sąd uznał, co następuje:

Odwołanie zasługuje na uwzględnienie.

Niesporne jest, że H. B. nie spełnia obecnie warunków do przyznania jej renty rodzinnej po zmarłym (...). mężu R. B. określanych w art. 70 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U. z 2015r. poz. 748 jt. )

Zgodnie jednak z art. 70 ust. 4 pkt. 2 w/w ustawy wdowa niespełniająca warunków do renty rodzinnej określonych w ust. 1 lub 2, niemająca niezbędnych źródeł utrzymania ma prawo do okresowej renty rodzinnej w okresie uczestniczenia w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie kwalifikacji do wykonywania pracy zarobkowej, nie dłużej jednak niż przez 2 lata do chwili śmierci męża.

W treści cytowanego przepisu nie wskazano organu, instytucji lub jakiegokolwiek innego podmiotu, który ma być organizatorem szkolenia. Ustawodawca nie wymaga także aby skierowania na takie szkolenia wydawały jakieś organy państwa lub instytucje.

Zatem organ rentowy bezzasadnie w zaskarżonej decyzji uznał, że ubezpieczona winna przedstawić potwierdzenie w zorganizowanym szkoleniu na podstawie skierowania Powiatowego Urzędu Pracy.

Przepis art. 70 ust. 4 nie nakłada na ubezpieczonych obowiązku uzyskania skierowana na szkolenie od jakiegokolwiek podmiotu.

Chybionym jest też zarzut organu rentowego, że ubezpieczona pobiera naukę w szkole a nie uczestniczy w szkoleniu.

(...) Sp. z o.o. (...) nie jest szkołą ale niepubliczną placówką kształcenia ustawicznego określona w art. 68 a ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 7.09.1991r. o systemie oświaty ( Dz. U. z 2015r. post. 2156 jt. ).

Jak wynika z jej statutu prowadzi ona szkolenia w formach pozaszkolnych, w postaci kwalifikacyjnych kursów zawodowych, kursów umiejętności zawodowych.

Nie ulega wątpliwości, ze ubezpieczona od 16.04.2016r. uczestniczy w zorganizowanym szkoleniu mającym na celu uzyskanie przez nią kwalifikacji do pracy zawodowej w zakresie dietetyki.

Udokumentowała to również zaświadczeniem (...) Oddział w J., która zorganizowała to szkolenie czyniąc zadość wymaganiom określonym w § 26 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11.10.2011r. w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno – rentowe ( Dz. U. Nr 237, poz. 1412 ).

W tej sytuacji w cenie Sądu Okręgowego H. B. spełnia warunki z art. 70 ust. 4 pkt. 2 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z FUS do przyznania jej renty rodzinnej po zmarłym mężu.

Dlatego też na mocy art. 477 14 § 2 kpc Sąd zmienił zaskarżoną decyzję przyznając jej prawo do renty rodzinnej od daty złożenia wniosku do 31.01.2017r. tj. planowanego terminu ukończenia szkolenia.

Sędzia: