Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 1374/16

POSTANOWIENIE

Dnia 6 września 2016 roku

Sąd Apelacyjny w Krakowie, I Wydział Cywilny

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSA Barbara Górzanowska

Sędziowie: SSA Jerzy Bess

SSA Barbara Baran (sprawozdawca)

po rozpoznaniu w dniu 6 września 2016 roku w Krakowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. D. – reprezentanta grupy złożonej z: A. S. (1), W. S., M. D., E. Ł., A. S. (2), T. S., A. S. (3), J. P. (1), J. P. (2), R. P., A. P., M. S., J. K., J. H., K. G., B. G., D. R., B. N., P. Ł.

przeciwko Spółdzielni Mieszkaniowej (...) z siedzibą w K.

o ustanowienie odrębnej własności lokali

na skutek zażalenia strony pozwanej od postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 17 lutego 2016 r., sygn. akt I C 424/15

postanawia:

odrzucić zażalenie.

SSA Barbara Baran SSA Barbara Górzanowska SSA Jerzy Bess

UZASADNIENIE

Sąd Okręgowy w Krakowie zarządził ogłoszenie w dzienniku (...) (wydawca: (...) sp. z o.o. z siedzibą w W.) o wszczęciu postępowania grupowego, nadając ogłoszeniu treść zawartą w zaskarżonym orzeczeniu.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła strona pozwana, podnosząc zarzuty co do treści tego ogłoszenia oraz co do miejsca jego publikacji.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Postanowienie w przedmiocie ogłoszenia o wszczęciu postępowania grupowego nie jest zaskarżalne. Wniosek ten wynika z treści art. 394 k.p.c. oraz braku stosownej, szczególnej regulacji kwestii zaskarżenia tego postanowienia w ustawie o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (tak również P. Pietkiewicz, M. Rejdak w Komentarzu do ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, LexisNexis, 2011). Wspomniany wyżej art. 394 § 1 k.p.c. przewiduje możliwość wniesienia zażalenia na postanowienia sądu I instancji, kończące postępowanie w sprawie a ponadto na postanowienia sądu I instancji i zarządzenia przewodniczącego, szczegółowo wymienione w tym przepisie. Przedmiotowe postanowienie do nich nie należy, sama ustawa o postępowaniu grupowym także nie daje takiej możliwości..

Zażalenie jako niedopuszczalne podlega zatem odrzuceniu (art. 370 w zw. z art. 394 § 2 k.p.c.).

SSA Barbara Baran SSA Barbara Górzanowska SSA Jerzy Bess