Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 850/15

POSTANOWIENIE

Dnia 21 czerwca 2016 r.

Sąd Apelacyjny w Szczecinie - Wydział III Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSA Barbara Białecka (spr.)

Sędziowie:

SSA Anna Polak

SSA Romana Mrotek

Protokolant:

st.sekr.sądowy Edyta Rakowska

po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2016 r. na rozprawie

sprawy Zakładów Usługowo-Produkcyjno-Handlowych (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S.

przy udziale E. F., K. D., L. D. (1), L. D. (2), Ł. F.

o objęcie ubezpieczeniem społecznym

na skutek apelacji płatnika

od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 18 sierpnia 2015 r. sygn. akt VII U 2726/14

p o s t a n a w i a :

1.  umorzyć postępowanie apelacyjne,

2.  odstąpić od obciążenia płatnika Zakładów Usługowo - Produkcyjno - Handlowych (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. kosztami zastępstwa procesowego organu rentowego za II instancję.

SSA Romana Mrotek SSA Barbara Białecka SSA Anna Polak

III AUa 850/15

UZASADNIENIE

Decyzjami z dnia 7 lipca 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w S. stwierdził, że zainteresowani jako osoby wykonujące pracę na podstawie umów zlecenia u płatnika składek Zakładów Usługowo – Produkcyjno – Handlowych (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresach wskazanych w decyzjach.

Z powyższymi decyzjami nie zgodził się płatnik Zakłady Usługowo – Produkcyjno – Handlowe (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w S. wnosząc o ich zmianę w całości i orzeczenie, że zainteresowane jako osoby wykonujące umowy o dzieło nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu w okresach wskazanych w zaskarżonych decyzjach.

W odpowiedzi na odwołania organ rentowy wniósł o ich oddalenie oraz zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych, podtrzymując przy tym dotychczasową argumentację.

Sąd Okręgowy połączył sprawy z powyższych odwołań do wspólnego rozpoznania i wyrokowania.

Wyrokiem z dnia 18 sierpnia 2015 r. Sąd Okręgowy w Szczecinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oddalił odwołania (punkt I) oraz zasądził od Zakładów Usługowo - Produkcyjno - Handlowych (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w S. na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w S. kwotę 300 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego (punkt II).

Z rozstrzygnięciem Sądu Okręgowego nie zgodził się płatnik składek. Zaskarżył wyrok w części.

Organ rentowy wniósł o oddalenie apelacji w całości i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego.

Następnie, w dniu 6 maja 2016 roku wpłynęło pismo procesowe skarżącego, w którym oświadczył, że cofa apelację.

Pismem z dnia 11 maja 2016 roku organ rentowy wyraził zgodę na cofnięcie apelacji oraz podtrzymał wniosek o zasądzenie na swoją rzecz kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Skuteczne cofnięcie apelacji, za zgodą wyrażoną przez stronę przeciwną, doprowadziło do umorzenia postępowania wywołanego wniesieniem tego środka odwoławczego.

Zgodnie z art. 391 § 2 k.p.c. w razie cofnięcia apelacji sąd drugiej instancji umarza postępowanie apelacyjne i orzeka o kosztach jak przy cofnięciu pozwu. Przy czym, cofnięcie apelacji jest czynnością dyspozytywną strony, która nie podlega kontroli sądu (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 maja 2000 r., III CZP 6/00, Prok. i Pr. 2000/10/37). Jednak w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych powyższa czynność podlega kontroli Sądu. Zgodnie bowiem z art. 469 k.p.c. Sąd uzna zawarcie ugody, cofnięcie pozwu, sprzeciwu lub środka odwoławczego oraz zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia za niedopuszczalne także wówczas, gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego. W niniejszej sprawie płatnik składek cofnął apelację od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie oddalającego odwołania od decyzji organu rentowego. Skarżący nie składał przy tym dodatkowych oświadczeń.

W sprawie brak jest podstaw, aby uznać decyzję procesową płatnika, reprezentowanego przez zawodowego pełnomocnika, a zatem podjętą też po dokonaniu analizy sprawy i zasadności wniesionego środka odwoławczego, za czynność naruszającą prawo, czy słuszny interes zainteresowanych lub płatnika składek, w szczególności, gdy wskutek uprawomocnienia się wyroku w zaskarżonej części zaistnieje korzystna dla zainteresowanych sytuacja prawna w postaci dodatkowego okresu składkowego, uwzględnianego przy ustalaniu wysokości i prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego (art. 469 k.p.c.).

Sąd Apelacyjny zatem zgodnie z art. 391 § 2 zd. 1 k.p.c. umorzył postępowanie apelacyjne, o czym orzekł w punkcie 1 sentencji postanowienia.

Sąd Odwoławczy miał na względzie przedmiot postępowania, jakim było ustalenie podlegania zainteresowanych obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, oraz fakt, że rezygnując z dochodzonego roszczenia spółka (...) działała w dobrej wierze. Skoro płatnik cofnął apelację, to należało przyjąć, że jego intencją jest zaspokojenie organu rentowego z tytułu zaległości składkowych. W tej sytuacji, nakazanie zwrócenia kosztów zastępstwa procesowego strony przeciwnej stanowiłoby dla płatnika dodatkowe obciążenie finansowe i byłoby niezasadne ze względu na okoliczność istotną dla sprawy, a więc poniesienie danin publicznoprawnych. Z tych przyczyn na podstawie art. 102 k.p.c. odstąpiono od obciążania płatnika kosztami zastępstwa procesowego za II instancję (pkt 2 sentencji).

SSA Romana Mrotek SSA Barbara Białecka SSA Anna Polak