Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 1705/12

POSTANOWIENIE

Dnia 19 listopada 2012 roku

Sąd Apelacyjny w Krakowie Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSA Krzysztof Sobierajski

Sędziowie: SA Józef Wąsik

SO Regina Kurek (del.)

po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2012 roku w Krakowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku W. M.

przeciwko M. R.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego na postanowienie Sądu Okręgowego w Krakowie
z dnia 28 maja 2012 roku, sygn. akt I Co 170/12

postanawia

oddalić zażalenie.

Sygn. akt I ACz 1705/12

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w Krakowie w pkt. I nadał klauzulę wykonalności wyrokowi z dnia 21 maja 1999 roku wydanemu przez Sąd Okręgowy w Krakowie w sprawie o sygn. akt I C 335/99 oraz wyrokowi Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 14 listopada 2000 roku, sygn. akt I ACa 821/00, który został uzupełniony postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 23 listopada 2000 roku, na rzecz W. M., w pkt II zasądził od dłużnika M. R., na rzecz wierzyciela W. M..

W uzasadnieniu Sąd przywołując art. 788 k.p.c. wskazał, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności przywołanym w sentencji tytułom egzekucyjnym zasługuje na uwzględnienie. Sąd zauważył, że pierwotnym wierzycielem była (...) SA w K.. Zaznaczył, że z postanowienia Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia 2009 roku, sygn. akt I Co (...)wynika, że uprawnienie to przeszło na spółkę (...) w K.. Z umowy cesji z dnia 6 kwietnia 2012 roku wynika natomiast, że obecnie wierzytelność została przeniesiona na wnioskodawcę W. M..

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył dłużnik M. R. wskazując na niezasadność stanowiska wnioskodawcy. Podał, że Sąd postanowieniem z dnia 17 listopada 2010 roku postanowił nie uznać potrącenia dokonanego przez (...) Sp. z o.o. i zmienił rozstrzygnięcie Syndyka Masy Upadłości (...) Sp. z o.o. w ten sposób, że uznał wierzytelność dłużnika wobec upadłej spółki (...). W związku z tym uznał on, że Syndyk upadłej spółki (...) nie mógł sprzedać wierzytelności, która mu nie przysługuje.

W odpowiedzi na zażalenie dłużnika wnioskodawca wniósł o jego oddalenie wskazując, że w zażaleniu na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności mogą zostać podniesione, inaczej niż uczynił to dłużnika, jedynie zarzuty proceduralne.

Sąd Apelacyjny ustalił, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Stosownie do zapisu art. 788 k.p.c. jeżeli uprawnienie lub obowiązek po powstaniu tytułu egzekucyjnego lub w toku sprawy przed wydaniem tytułu przeszły na inną osobę, sąd nada klauzulę wykonalności na rzecz lub przeciwko tej osobie, gdy przejście to będzie wykazane dokumentem urzędowym lub prywatnym z podpisem urzędowo poświadczonym (§ 1). Za przejście uprawnień lub obowiązków, o których mowa w paragrafie poprzedzającym, uważa się również zmiany w prawie rozporządzania mieniem wywołane ustanowieniem zarządcy masy majątkowej, kuratora spadku lub wykonawcy testamentu, jak również wygaśnięciem funkcji tych osób (§ 2).

Wnioskodawca do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności przedłożył dokument cesji wierzytelności względem między innymi M. R. dokonanej przez Syndyka Masy Upadłości (...) Sp. z o.o. na jego rzecz, z podpisami urzędowo poświadczonymi, co stanowiło podstawę stosownie do zapisu przywołanego art. 788 k.p.c., do wydania zaskarżonego postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności.

Należy zauważyć, iż postępowanie o nadaniu klauzuli wykonalności ma na celu stwierdzenie jedynie, czy orzeczenie jest prawomocne i podlega wykonaniu. W jego rezultacie po spełnieniu przez wnioskodawcę wymogów odnośnie przedłożenia odpowiedniego tytułu egzekucyjnego, czy też dokumentu wskazującego na przejście uprawnień, zgodnie z art. 788 k.p.c., Sąd nadaje klauzulę wykonalności.

Poruszona przez M. R. w złożonym zażaleniu kwestia istnienia po jego stronie wierzytelności względem spółki (...) i dokonania przez niego potrącenia posiadanej wierzytelności z wierzytelnością Fregata (...) nie może być rozpatrzona w toku postępowania o nadanie klauzuli wykonalności. Należy nadmienić, że może ona być przedmiotem analizy Sądu w przypadku ewentualnego wystąpienia przez dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym.

Dlatego Sąd Apelacyjny w Krakowie działając na zasadzie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. oddalił złożone przez dłużnika zażalenie.