Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt.

VI U 1011/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia

3 października 2013r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na rozprawie w składzie:

Przewodniczący:

SSO Ewa Krakowska - Krawczak

Protokolant:

st. sekr. sądowy Elżbieta Kurek

po rozpoznaniu w dniu

3 października 2013r.

w Bydgoszczy

odwołania

S. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia

21 lutego 2013 r.

Nr

(...)

w sprawie

S. S.

przeciwko:

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o odsetki

Zmienia decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. z dnia 21 lutego 2013 r. nr (...) w ten sposób, że przyznaje S. S. prawo do ustawowych odsetek za okres od dnia 23 września 2012r. do dnia 10 lutego 2013r.

Sygn. akt: VIU 1011/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 15.07.2010r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił ubezpieczonemu – S. S. prawa do odsetek od świadczenia wypłaconego na mocy decyzji z dnia 4.02.2013r.

W odwołaniu wniesionym do tut. Sądu ubezpieczony wskazał, że faktycznie otrzymał spłatę emerytury zgodnie z wyrokiem Sądu z dnia 4 grudnia, 2012r., lecz bez należnych mu odsetek.

W odpowiedzi na odwołanie pozwany organ rentowy wniósł o jego oddalenie.

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

Tytułem do żądania odsetek jest – według ustawy z 13.10.1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009 Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) – art. 85 stanowiący, że Zakład w terminach przewidzianych w przepisach określających zasady przyznawania i wypłacania świadczeń z ubezpieczenia społecznego na mocy przepisów odrębnych, nie ustali prawa do świadczenia lub nie wypłacił tego świadczenia, obowiązany jest do wypłaty ustawowych odsetek od tego świadczenia. Z tego obowiązku Zakład może być zwolniony jedynie wówczas, gdy opóźnienie w przyznawaniu lub wypłacie świadczeń jest następstwem okoliczności, za które Zakład nie ponosi odpowiedzialności.

Takie stanowisko prezentuje pozwany w odpowiedzi na odwołanie podnosząc, że wypłaty świadczenia przyznanego powodowi na mocy wyroku Sądu, dokonał w terminie, określonym w art. 118 ust. 1 a ustawy z 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2009r. Nr 153, poz. 1227).

O ile poza sporem pozostaje kwestia wykonania przez pozwanego wyroku Sądu w terminie, wskazanym w cyt. art. 118 ust. 1 a, to – zgodnie z treścią cyt. art. 85 ustawy systemowej – obowiązek wypłaty odsetek od świadczenia istnieje także wówczas, gdy Zakład nie ustalił wysokości świadczenia w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami. Z taką sytuacją mamy do czynienia w niniejszej sprawie, albowiem decyzją z dnia 10.08.2012r. pozwany organ rentowy odmówił ubezpieczonemu prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym, a ta decyzja została zmieniona dopiero wyrokiem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 4 grudnia 2012r. w sprawie VI U 4215/12.

Istota sporu sprowadzała się, zatem do ustalenia, czy odmowa przyznania S. S. świadczenia emerytalnego była następstwem okoliczności, leżących po stronie Zakładu?

Ubezpieczony (ur. (...)) w dniu 2.08.2012r. złożył w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. wniosek o emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. Decyzją z dnia 10.08.2012r. odmówiono mu prawa do tego świadczenia z tego względu, że na dzień 1.01.1999r. nie udowodnił on, co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Na skutek złożonego odwołania, Sąd Okręgowy w Bydgoszczy w sprawie VI U 4215/12, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, polegającego na przeprowadzeniu dowodu z akt osobowych ubezpieczonego z okresu jego zatrudnienia w Zakładach Radiowych (...) SA w B. oraz jego przesłuchania, w dniu 4 grudnia 2012r. zmienił zaskarżoną decyzję poprzez przyznanie S. S. prawo do emerytury od dnia 23.09.2012r..

W uzasadnieniu swojego wyroku Sąd wskazał, że to m.in. wystawione ubezpieczonemu świadectwa pracy, dają podstawę do zaliczenia ubezpieczonemu spornego okresu do pracy w warunkach szczególnych, wymienione w Wykazie A dział XIV poz. 4 (prace narażające na działanie pól elektromagnetycznych w zakresie od 0,1 do 300 MHz w strefie zagrożeń) załącznika do Rozporządzenia Rady Ministrów z 7.02.1983r. w sprawie prac zaliczanych do pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43).

Sąd orzekający w niniejszej sprawie w całej rozciągłości podziela ten pogląd. Ubezpieczony złożył wymagany prawem dokument, a wszelkie wątpliwości, co do jego treści mogły zostać wyjaśnione przez organ rentowy w toku postępowania administracyjnego, albowiem zakład pracy, wystawiający świadectwo wykonywania pracy w warunkach szczególnych, nadal istnieje.

Cyt. przepis art. 85 ustawy systemowej przewiduje odsetki ustawowe w sytuacji, gdy organ rentowy w określonych przepisami terminach nie ustalił prawa do świadczenia lub nie wypłacił świadczenia. Określenie „nie ustalił prawa do świadczenia” oznacza zarówno nie wydanie w terminie decyzji przyznającej świadczenie, wydanie decyzji odmawiającej prawa do świadczenia, mimo spełnienia warunków, jaki i decyzji przyznającej świadczenie, ale w zaniżonej wysokości.

S. S. spełniał wszystkie warunki niezbędne do przyznania mu prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym i dlatego – w ocenie Sądu – decyzja pozwanego z 10.08.2012r. była decyzją wadliwą, której konsekwencje pozwany musi ponieść. Nietrafność tej decyzji jest okolicznością, za którą Zakład ponosi odpowiedzialność, skutkującą koniecznością wypłaty odsetek, skoro jedynie z tej przyczyny doszło do odmowy przyznania powodowi prawa do należnej mu emerytury.

Z tego względu Sąd uznał, że organ rentowy pozostawał w zwłoce od dnia wydania tej decyzji i od tej daty przyznał ubezpieczonemu ustawowe odsetki.

W tym stanie rzeczy, Sąd uznał odwołanie S. S. za uzasadnione i – na podstawie art. 477 14 § 2 kpc – orzekł, jak w sentencji wyroku.

SSO Ewa Krakowska-Krawczak