Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 1180/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 lipca 2016 r.

Sąd Rejonowy w Gdyni I Wydział Cywilny:
Przewodniczący: SSR Tadeusz Kotuk
Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Szymańska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lipca 2016 r. w G. sprawy z powództwa G. P. przeciwko Gminie M. G.

o ustalenie

I.  ustala, że G. P. wstąpiła z dniem 11 stycznia 2015 r. w stosunek najmu lokalu mieszkalnego oznaczonego numerem (...), znajdującego się w budynku przy ul. (...) w G., w miejsce zmarłej matki – K. F.;

II.  zasądza od pozwanego Gminy M. G. na rzecz powódki G. P. kwotę 200 zł (dwustu złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu.


Sygn. akt I C 1180/15

UZASADNIENIE

Stan faktyczny

Dotychczasowym najemcą lokalu mieszkalnego przy ul. (...) w G. była K. F., która zmarła w dniu 11 stycznia 2015 r. Właścicielem lokalu jest Gmina M. G..

Okoliczności bezsporne

Córka K. F. G. G. – z uwagi na problemy wychowawcze ze swoim synem M. – postanowiła umieścić go w placówce szkolnej poza T.. Wybrała S., z uwagi na to, że miała tam swojego przyjaciela (W. P. (1)) – obecnie męża. Małoletni syn powódki rozpoczął naukę w S.. G. G. i syn zameldowali się na pobyt czasowy w S.. W tym czasie G. G. czas spędzała pomiędzy S. a G., przebywając w różnych okresach w obu miejscowościach. Była także zarejestrowana w Urzędzie Pracy w S. jako osoba bezrobotna.

Dowód: zeznania J. F.

zeznania W. P.

W ostatnim okresie życia K. F. G. G. mieszkała z nią, była widywana w (...) mieszkaniu w trakcie wizyt lekarskich i pielęgniarskich.

Dowód: zeznania powódki

zeznania J. L. (5:30)

zeznania B. R. (12:45)

Po zawarciu związku małżeńskiego z W. P. (1) (w dniu 2 maja 2015 r.) powódka nosi obecnie nazwisko P..

Okoliczność bezsporna

Ocena dowodów

Zdaniem strony pozwanej dowodami przemawiającymi za tym, że powódka do chwili śmierci matki nie zamieszkiwała wraz z nią są dokumenty potwierdzające zameldowanie powódki w S. (k. 37, 53), pobieranie zasiłku z MOPS-u w S. (k. 64). Z dokumentach tych pojawiają się spisane osobiście przez powódkę informacje: „ zamieszkuję tam [w S.] u przyjaciela W. P. (1) ” (k. 37), „ zmieniłam miejsce zamieszkania na powyższy adres” [w S.] (k. 53).

Jeżeli chodzi o zeznania powódki oraz zawnioskowanych przez nią świadków (męża W. P., brata J. F., bliskiej przyjaciółki W. P., ciotki – B. S.) to z oczywistych względów można mieć uzasadnione wstępne zastrzeżenia co do ich bezstronności i wiarygodności. Kluczowe więc okazały się zeznania świadków, których pozycja w sprawie jest całkowicie bezstronna – J. L. (lekarz) i B. R. (pielęgniarka). Pierwsza wyraźnie podała, że w ostatnim okresie życia K. F. wyraźnie jej mówiła, że mieszka z nią córka (5:30, 5:57). B. R. bywała w ostatnich okresie życia K. F. około raz w tygodniu w godzinach rannych (11:50). Obok pacjentki zastawała w mieszkaniu syna i powódkę, choć tę nieco rzadziej (12:22). Pacjentka też jej mówiła, że córka z nią mieszka (12:45). Pacjentka nie miała żadnego interesu, aby lekarzowi i pielęgniarce podawać nieprawdę, w pytaniach do niej skierowanych chodziło zapewne o dowiedzenie się przez personel medyczny, czy pacjentka (wówczas w złym stanie zdrowia) nie przebywa w mieszkaniu bez bieżącej pomocy osób najbliższych.

Reasumując, bezstronne i wiarygodne dowody (zeznania J. L. i B. R.) potwierdzają, że w ostatnim okresie życia najemczyni mieszkała wraz z nią córka (powódka). Powyższe potwierdza wersję zaprezentowaną w dowodach o mniejszej wartości dowodowej, co oznacza, że mimo wszelkich wstępnych wątpliwości i zastrzeżeń W. P., J. F., W. P., B. S. i powódka zeznawali jednak prawdę.

Wytłumaczeniem podawania przez powódkę przed organami władzy publicznej zwięzłej informacji o zmianie miejsca zamieszkania był więc pewien konformizm polegający na tym, że aby nie komplikować spraw, które chciała w danym momencie uregulować, za zbyteczne uznawała odpowiednio szczegółowe tłumaczenie tej kwestii, z wszystkimi niuansami. Za zmianą miejsca edukacji syna poszła zmiana meldunku i kolejne oświadczenia o podobnej treści, lecz nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości. Okresowe (a nawet częste) pobyty powódki w S. (związane z miejscem edukacji jej syna oraz znajomością z W. P., która przerodziła się w małżeństwo) nie świadczą o zmianie miejsca stałego zamieszkania i ostatecznej woli osiedlenia się w S.. Innymi słowy, obraz sytuacji wynikający z kilku pisemnych oświadczeń przed organami administracji nie jest wystarczający i odpowiednio wszechstronny do wyjaśnienia kwestii miejsca jej stałego zamieszkania w ostatnim okresie życia matki.

Z zeznań E. P. nie wynikają, żadne konkluzywne wnioski. Nie miała ona dostatecznej wiedzy w niniejszej sprawie.

Kwalifikacja prawna

Z powyższych ustaleń faktycznych wynika, że w ostatnim okresie życia matki powódka wraz z nią stale zamieszkiwała do chwili jej śmierci. Powyższe spełnia przesłanki wstąpienia w stosunek najmu po zmarłej najemczyni w myśl przesłanek z art. 691 § 1 i § 2 k.c. Faktu stałego zamieszkiwania w danym miejscu nie wykluczają uzasadnione okolicznościami życiowymi nawet dosyć częste wyjazdy poza miejsce pobytu.

Wobec powyższego orzeczono jak w punkcie I. sentencji na mocy art. 189 k.p.c. w zw. z art. 691 § 1 i § 2 k.c.

Koszty

O kosztach procesu orzeczono w punkcie II. sentencji na mocy art. 98 § 1 k.p.c. Na zasądzone od pozwanego na rzecz powódki koszty składa się opłata sądowa od pozwu (200 zł).