Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 241/15

POSTANOWIENIE

Dnia 15 września 2016 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu, Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSO Aneta Fiałkowska-Sobczyk

Protokolant: Aneta Łokaj

po rozpoznaniu w dniu 15 września 2016 r. we Wrocławiu

na rozprawie

sprawy z powództwa Agencji Nieruchomości Rolnych z siedzibą w W.

przeciwko D. W.

o zapłatę

postanawia: na podstawie art. 177 § 1 punkt 3 1 k.p.c. zawiesić postępowanie w sprawie.

Na oryginale właściwy podpis.

UZASADNIENIE

W rozpoznawanej sprawie powód domaga się zapłaty od pozwanego opłat z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości na podstawie art. 39 b. ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zgodnie z którym osoba władająca nieruchomością wchodzącą w skład Zasobu bez tytułu prawnego jest zobowiązana do zapłaty na rzecz Agencji wynagrodzenia za korzystanie z tej nieruchomości w wysokości stanowiącej 5-krotność wywoławczej wysokości czynszu, który byłby należny od tej nieruchomości, gdyby była ona przedmiotem umowy dzierżawy po przeprowadzeniu przetargu.

Natomiast przepis art. 39 b. ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa stanowi, że do roszczenia o wynagrodzenie za korzystanie bez tytułu prawnego z nieruchomości Zasobu nie stosuje się przepisów art. 224-231 Kodeksu cywilnego (…).

Przy czym, jak wskazał pozwany, przed Trybunałem Konstytucyjnym toczą się przynajmniej dwie sprawy o sygnaturach P 91/15 (z pytania prawnego Sądu Okręgowego Gdańsku XV Wydział Cywilny) oraz P 123/15 (z pytania prawnego Sądu Okręgowego Elblągu I Wydział Cywilny) w przedmiocie czy dochodzone przez Agencję Nieruchomości Rolnych w W. wielokrotności wynagrodzenia za bezumowne korzystanie nieruchomości jest zgodne z art. 2 oraz 32 ust. 1 oraz art. 64 ust. 2 Konstytucji RP.

Tym samym rozstrzygnięcie niniejszej sprawy zależy od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym,.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 177 § 1 pkt. 3 1 k.p.c., który stanowi, że Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku postępowania toczącego się przed Trybunałem Konstytucyjnym albo Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskie, orzeczono jak w sentencji postanowienia.