Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt VI U 128/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 grudnia 2016 roku

Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Tomasz Korzeń

Protokolant: st. sekr. sąd. Anna Kopala

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 listopada 2016 roku

sprawy z odwołania J. M.

od decyzji z dnia 27 stycznia 2016 roku znak (...) (...)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w G.

o świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny za okres od września 2013 r. do kwietnia 2014 r.

oddala odwołanie

SSO Tomasz Korzeń

VI U 128/16 UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27.01.2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. przyznał J. M. świadczenia w wysokości dodatku kombatanckiego, kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego od 1.05.2014 r.

Ubezpieczona złożyła odwołanie, żądając przyznania tych świadczeń za okres od 1.09.2013 do 30.04.2014 r. wraz z odsetkami

Organ rentowy - Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. wniósł o oddalenie odwołania.

Sąd Okręgowy ustalił co następuje:

J. M. urodziła się (...) na S.. W styczniu 1957 roku wróciła do Polski. Do sierpnia 2013 roku pobierała rentę oraz dodatek kombatancki, kompensacyjny i ryczałt energetyczny. Ponownie świadczenia w wysokości tych dodatków przyznano jej od 1.05.2014 r. (bezsporne)

Wnioski o wypłatę dodatku kombatanckiego, kompensacyjnego i ryczałtu energetycznego za okres od września 2013 r. oraz świadczeń w wysokości dodatku kombatanckiego, kompensacyjnego i ryczałt energetyczny wraz z oświadczeniem o nieuzyskiwaniu świadczeń i dochodów ubezpieczona złożyła 27.05.2014 r.

dowód: wnioski k. 1,2 oświadczenie k. 3, zaświadczenia k. 4-7 t II a.r.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 roku o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U.2016.1255; dalej jako ustawa o kombatantach) kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Kombatantom i innym osobom uprawnionym, pobierającym emeryturę lub rentę albo uposażenie w stanie spoczynku bądź uposażenie rodzinne, przysługuje kombatancki, kompensacyjny i ryczałt energetyczny (art. 15 ust. 1, art. 20 ust. 2 pkt. 2 i 3 ustawy o kombatantach).

Ubezpieczona od września 2013r. takich świadczeń nie pobiera, wobec czego brak jest podstaw do ich wypłacania.

Sąd dokonał także oceny prawa do świadczeń w wysokości powyższych dodatków.

Zgodnie z art. 20 1 ust. 1 ustawy o kombatantach kombatantom i innym osobom uprawnionym, które łącznie spełniają następujące warunki:

1) nie posiadają prawa do żadnych świadczeń rentowych lub emerytalnych ani prawa do uposażenia w stanie spoczynku albo uposażenia rodzinnego,

2) nie osiągają dochodów z tytułu pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu lub z tytułu rolniczej działalności gospodarczej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników,

3) osiągnęły wiek 55 lat kobiety i 60 lat mężczyźni,

przysługuje świadczenie w wysokości dodatku kombatanckiego, o którym mowa w art. 15 ust. 1.

Zgodnie z ust. 2 tego przepisu osobom, o których mowa w ust. 1, przysługują także uprawnienia określone w art. 20 ust. 2 (dodatek kompensacyjny i ryczałt energetyczny).

Rada Ministrów określiła w rozporządzeniu z dnia 4 marca 1997 r. tryb postępowania przy przyznawaniu, wypłacaniu oraz finansowaniu niektórych świadczeń kombatantom i innym osobom uprawnionym (Dz.U.1997.21.109). Zgodnie z jego § 2. 2. Wniosek powinien zawierać miedzy innymi: 6) oświadczenie o niepobieraniu z innego organu emerytalno-rentowego lub z innego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych: a) emerytury lub renty, b) świadczenia wypłacanego w wysokości dodatku kombatanckiego, dodatku kompensacyjnego oraz ryczałtu energetycznego, c) świadczenia pieniężnego przysługującego na podstawie odrębnych przepisów z tytułu pracy przymusowej lub innych represji, 7) oświadczenie o nieosiąganiu dochodów z tytułu pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej podlegającej ubezpieczeniu społecznemu lub z tytułu rolniczej działalności gospodarczej podlegającej obowiązkowemu ubezpieczeniu rolników.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy o kombatantach do ustalania wysokości świadczeń, o których mowa w art. 15 i art. 16, oraz w innych sprawach nieuregulowanych w ustawie stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2015.748). Zgodnie z art. 129 ust. 1 tej ustawy świadczenia wypłaca się poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek lub wydano decyzję z urzędu, z uwzględnieniem ust. 2 (który dotyczy rent rodzinnych).

Tym samym pozwany prawidłowo podmówił prawa do spornych świadczeń sprzed miesiąca złożenia wniosku. W okresie wcześniejszym ubezpieczona nie tylko nie złożyła wniosku, ale także koniecznych oświadczeń., określonych w art. 20 1 ust. 1 ustawy o kombatantach i powyżej przywołanym rozporządzeniu

Ustaleń w sprawie sąd dokonał na podstawie dokumentów w aktach ZUS, uznając je za wiarygodne.

Wobec powyższego odwołanie oddalono na podstawie art. 477 14 § 1 KPC.

.

SSO Tomasz Korzeń