Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 180/15

WYROK NAKAZOWY

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 09 kwietnia 2015 r.

Sąd Rejonowy w Opolu - II Wydział Karny, w składzie:

Przewodniczący: SSR Marcelina Mietelska

Protokolant: stażysta Magdalena Nowicka

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 09 kwietnia 2015 r. w postępowaniu nakazowym bez udziału stron sprawy

R. B. (B.), s. J. i I. z domu D., ur. (...) w O.

oskarżonego o to, że:

w dniu 06 lutego 2015 roku w O. przy ul. (...) następnie przy ul. (...) w Izbie Wytrzeźwień i przy ul. (...) w Szpitalu Wojewódzkim znieważył funkcjonariusza policji S. S. słowami uznanymi powszechnie za obelżywe podczas i w związku z pełnieniem przez nią obowiązków służbowych, a także w celu zmuszenia funkcjonariusza policji do zaniechania prawnej czynności służbowej związanej z jego doprowadzeniem do Izby Wytrzeźwień a następnie zatrzymaniem naruszył nietykalność cielesną pokrzywdzonej poprzez dwukrotne kopnięcie jej w krocze oraz kilkukrotne kopnięcie w nogi oraz grożąc słowami brzmiącymi cyt. „jak tylko ręce przełożę to ja ci stara kurwo pokarzę”, „ty stara kurwo ja cię znajdę ja ci pokażę”, „ty stara kurwo, szmato załatwię cię odpowiesz mi za to, że mnie załatwiłaś” wzbudzając tym samym w S. S. uzasadnioną obawę spełnienia tych gróźb

tj. o czyn z art. 222 § 1 kk i art. 224 § 2 kk i art. 226 § 1 kk i art. 190 § 1 kk przy zast. art. 11 § 2 kk

1.  Uznaje oskarżonego R. B. (B.) za winnego popełnienia czynu opisanego w części wstępnej wyroku, z tą zmianą, iż eliminuje z podstawy prawnej skazania przepis art. 190 § 1 kk, tj. występku z art. 222 § 1 kk w zw. z art. 224 § 2 kk i z art. 226 § 1 kk przy zast. art. 11 § 2 kk i za to na podstawie art. 224 § 2 kk w zw. z art. 224 § 1 kk i art. 58 § 3 kk wymierza mu karę 1 (jednego) roku ograniczenia wolności, zobowiązując oskarżonego w tym czasie do wykonywania wskazanej przez sąd w postępowaniu wykonawczym nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społecznie użyteczne w wymiarze 30 (trzydziestu) godzin w stosunku miesięcznym,

2.  na podstawie art. 624 §1 kpk i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych zwalnia oskarżonego w całości od zapłaty kosztów procesu, obciążając nimi Skarb Państwa.

Pouczenie:

1.  Oskarżonemu i oskarżycielowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu, który wydał wyrok nakazowy, w terminie zawitym (nieprzekraczalnym) 7 dni od dnia doręczenia wyroku nakazowego (art. 506 § 1 kpk). Prezes sądu odmawia przyjęcia sprzeciwu, jeżeli został wniesiony po terminie lub przez osobę nieuprawnioną ( art. 506 § 2 kpk).

2.  W razie wniesienia sprzeciwu wyrok nakazowy traci moc, a sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych (art. 506§3 kpk).

3.  Jeżeli w sprzeciwie podniesiono wyłącznie zarzuty przeciwko rozstrzygnięciu o roszczeniu cywilnym, wyrok nakazowy traci moc tylko w tej części, a sąd na posiedzeniu pozostawia powództwo cywilne bez rozpoznania (art. 506 § 4 kpk).

4.  Sprzeciw może być cofnięty do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej (art. 506 § 5 kpk).

5.  Wyrok nakazowy, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub sprzeciw cofnięto, staje się prawomocny (art. 507 kpk).

6.  W czasie odbywania kary ograniczenia wolności (nie mylić z pozbawieniem wolności) skazany nie może bez zgody sądu zmieniać miejsca stałego pobytu, jest obowiązany do wykonywania pracy wskazanej przez sąd, ma obowiązek udzielania wyjaśnień dotyczących przebiegu odbywania kary (art. 34§2 kk).

7.  Sąd może rozłożyć grzywnę na raty na czas nieprzekraczający 1 roku, licząc od dnia wydania pierwszego postanowienia w tym zakresie, jeżeli natychmiastowe jej ściągnięcie pociągnęłoby dla skazanego lub jego rodziny zbyt ciężkie skutki (art. 49 § 1 kkw).