Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt. IV Ka 963/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 21 listopada 2013 roku

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy IV Wydział Karny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący SSO Włodzimierz Hilla

Protokolant sekr. sądowy Dominika Marcinkowska

przy udziale oskarżyciela ------------------

po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2013 roku

sprawy J. S.

obwinionego o wykroczenie z art. 87§1 k.w. w zw. z art. 45 ust. 1 pkt 1 PoRD

na skutek apelacji wniesionej przez obwinionego

od wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy

z dnia 12 sierpnia 2013 roku sygn. akt XIV W 2259/13

zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że obniża wysokość orzeczonego środka karnego do 6 (sześciu) miesięcy ( pkt 2); utrzymuje w mocy zaskarżony wyrok w pozostałej części; zwalnia obwinionego od ponoszenia kosztów postępowania odwoławczego obciążając nimi Skarb Państwa.

IV Ka 963/13

UZASADNIENIE

Przedmiotem rozpoznania sprawy była apelacja osobista obwinionego J. S. od wyroku Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z 12 sierpnia 2013 r. (sygn. akt XIV W 2259/13), uznającego go za winnego wykroczenia z art. 87 § 1 k.w. w zw. z art. 45 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, w zakresie rozstrzygnięcia o karze, a konkretnie odnośnie środka karnego.

Obwiniony w swym środku odwoławczym wwodził w szczególności, że orzeczenie wobec niego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 10 miesięcy zapadło w następstwie błędnych ustaleń faktycznych oraz „obrazy prawa”, albowiem w okolicznościach sprawy, było ono niewspółmiernie surowe, z uwagi na nieuwzględnienie jego trudnej sytuacji osobistej i rodzinnej. Domagał się obniżenia wymiaru tego środka do minimalnego ustawowego zagrożenia.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja obwinionego zasługiwała na uwzględnienie. W istocie uznać należało, że mając na uwadze wszystkie, zarówno przedmiotowe, jak i podmiotowe okoliczności przypisanego obwinionemu czynu, a także jego właściwości i warunki osobiste, jak też jego sytuację życiową i rodzinną, wymierzenie mu rzeczonego środka karnego w powyższej wysokości było rażąco niewspółmiernie surowe i wymagało rozstrzygnięcia sądu odwoławczego o charakterze reformatoryjnym. Wymieniony relatywnie nieznacznie przekroczył dopuszczalną przepisami granicę, statuującą niniejsze wykroczenie, nie był dotychczas karany, zarówno za przestępstwa, jak i za wykroczenia, a nadto, jak to wynika z treści zebranych dowodów, ma nader trudną sytuację rodzinną, związaną z chorobą swego dziecka.

Wszystkie te okoliczności wespół nakazywały uznać, że rozstrzygnięciem adekwatnym do dokonanych ustaleń, w zakresie tegoż środka karnego, które winno spełnić wszelkie cele kary przewidziane ustawą, będzie orzeczenie względem obwinionego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 6 miesięcy.

Rozstrzygnięcie odnośnie kosztów postępowania odwoławczego oparto o treść przepisu art. 119 k.p.o.w w zw. z art. 634 i art. 624 § 1 k.p.k., mając na uwadze wspomnianą, aktualną sytuację życiową i rodzinną ukaranego.