Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 551/16

POSTANOWIENIE

Dnia 02 stycznia 2017r.

Sąd Rejonowy w Goleniowie Wydział I Cywilny

w składzie następującym

P rzewodniczący: SSR Małgorzata Izbińska-Barcik

po rozpoznaniu w dniu 02 stycznia 2017r. w Goleniowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa R. R.

przeciwko Gminnej Spółdzielni (...) w M.

o zobowiązanie do przeniesienia własności

postanawia:

odrzucić pozew.

SSR Małgorzata Izbińska-Barcik

UZASADNIENIE

Powódka R. R. wniosła do tut. Sądu pozew przeciwko Gminnej Spółdzielni (...) w M. o zobowiązanie pozwanego do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu na powódkę prawa użytkowania działki gruntu o numerze ewidencyjnym (...) oraz własności budynku stanowiącego odrębną nieruchomość położonych w S. gmina M., dla której to nieruchomości Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Goleniowie prowadzi księgę wieczystą (...).

Zgodnie z treścią art. 199 § 1 pkt 3 kpc sąd odrzuca pozew, jeżeli jedna ze stron – powód lub pozwany, nie ma zdolności sądowej albo jeżeli powód nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie. Przy czym chodzi tutaj o tzw. pierwotny brak zdolności sądowej, tj. istniejący już w chwili wniesienia wniosku do Sądu. Okoliczności uzasadniające odrzucenie pozwu Sąd rozstrzygający sprawę bierze pod rozwagę z urzędu w każdym stanie sprawy (art. 202 kpc). Przy czym zgodnie z treścią art. 199 § 2 kpc z wyżej wymienionych powodów sąd odrzuca pozew dopiero wówczas, gdy brak nie będzie uzupełniony zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego. Niemniej uzupełnienie braków nie może polegać na zamianie jednego podmiotu występującego w charakterze strony (nie posiadającej zdolności sądowej czy procesowej) na inny podmiot, który wymaganą zdolność będzie posiadał.

Stosownie do treści art. 64 § 1 kpc zdolność do występowania w procesie, jako strona, tj. zdolność sądową, ma każda osoba fizyczna (osoba wskazana z imienia i nazwiska, a nie osoba piastująca określoną funkcję) i osoba prawna. Nadto zdolność sądową mają także jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną. A także organizacje społeczne dopuszczone do działania na podstawie obowiązujących przepisów, choćby nie posiadały osobowości prawnej. Przepisy prawa wprost wskazują, które podmioty mają osobowość prawną nadając ją bądź w samej ustawie bądź też uzależniając ją od wpisu do odpowiedniego rejestru. Nadto przepisy również wskazują, które z podmiotów, które w prawdzie nie mają osobowości prawnej – mają zdolność prawną.

W przedmiotowej sprawie powódka pozwała Gminną Spółdzielnie (...) w M.. Niemniej w dniu złożenia pozwu podmiot ten już nie istniał, a tym samym nie miał zdolności sądowej.

Zgodnie bowiem z treścią art. 9 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym, którego to znowelizowana treść weszła w życie w dniu 01 stycznia 2015r., dotychczasowe wpisy w rejestrach sądowych, tj. wpisy podmiotów dotąd nieprzerejestrowanych do Krajowego Rejestru Sądowego zachowują moc nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2015r. Jeżeli zaś podmiot, który podlega obowiązkowemu wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego, a takim jest Spółdzielnia, do tej daty nie dokona wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego – uznaje się taki podmiot za wykreślony z rejestru z dniem 01 stycznia 2016r. Z tym dniem to Skarb Państwa nabywa nieodpłatnie z mocy prawa mienie podmiotów, o których wyżej mowa.

Gminna Spółdzielnia (...) w M. była wspina do rejestru spółdzielni pod numerem RS- (...) i nie dokonała ona jednocześnie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym. Nie złożyła nigdy takiego wniosku. Zatem z dniem 01 stycznia 2016r. na skutek utraty mocy wpisu w rejestrze spółdzielni Spółdzielnia ta utraciła ona osobowość prawną. To zaś powoduje, iż utraciła ona zdolność sądową i prowadzenie jakiegokolwiek postępowania wobec takiego podmiotu jest niedopuszczalne, gdyż podmiot ten prawnie nie istnieje. Tak więc uznać należy, iż wskazany jako pozwany Gminna Spółdzielnia (...) w M. nie posiada zdolności sądowej i nie może występować jako strona w postępowaniu cywilnym przed sądem. Tym samym w niniejszej sprawie zachodzą, określone w art. 199 § 1 pkt 3 kpc przesłanki do odrzucenia pozwu.

Zaznaczyć przy tym należy, iż w niniejszej sprawie brak było podstaw do zobowiązywania powoda do uzupełnienia braku po stronie pozwanego w postaci braku zdolności sądowej, albowiem uczynienie zadość takiemu zobowiązaniu musiałoby doprowadzić do takiego przekształcenia po stronie pozwanego, że w miejsce jednego podmiotu musiałaby być wskazana inna osoba. Takie zaś przekształcenie w ramach uzupełnienia braków z art. 199 § 2 kpc jest niedopuszczalne.

Mając powyższe na uwadze Sąd uznała, iż podmiot wskazany jako pozwany w pozwie ni istnieje w sensie prawnym i tym samym nie posiada zdolności sądowej, co powoduje konieczność odrzucenia pozwu i w związku z tym postanowił jak w sentencji.

Mając na uwadze powyższe Sąd postanowił jak na wstępie.

SSR Małgorzata Izbińska-Barcik

(...)

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...)

4.  (...)

G., (...)

(...)