Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 2448/16

POSTANOWIENIE

L., dnia 23 marca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Legnicy I Wydział Cywilny

w osobie:

Przewodniczący: SSR Dagmara Kruzel

Protokolant: sekretarz sądowy Katarzyna Drożdż

po rozpoznaniu w dniu 9 marca 2017 r. w Legnicy na rozprawie

sprawy z wniosku (...) S.A. w K.

przy udziale uczestników postępowania: D. K. i J. K.

o stwierdzenie zasiedzenia służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu

postanawia:

I.  oddalić wniosek,

II. zasądzić od wnioskodawcy (...) S.A. w K. na rzecz uczestników postępowania: D. K. i J. K. kwotę 497 złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa prawnego i opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Sygn. akt I Ns 2448/16

UZASADNIENIE

(...) S.A. w K. wniósł o stwierdzenie, że Skarb Państwa, działający przez poprzednika prawnego wnioskodawcy tj. Zakład (...), w skład którego wchodził Zakład (...) nabył przez zasiedzenie z mocy prawa służebność gruntową o treści odpowiadającej służebności przesyłu z dniem 2 lutego 1975 r. dla dwutorowej linii elektroenergetycznej wysokiego napięcia 110 kV, o nr ruchowym S-432/S-103, której fragmenty przebiegają przez nieruchomości uczestników postępowania: D. K. i J. K., położone w gminie K., polegającej na prawie utrzymywania, eksploatacji, naprawy, konserwacji oraz całodobowego dostępu do infrastruktury przesyłowej.

Wniosek dotyczył następujących działek:

- nr 42/2, 15, 17, 143/2, położonych w miejscowości Z., dla której Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgi wieczyste o nr (...), KW (...), KW (...),

- nr 173, 174 i 175 położonych w miejscowości D., dla której Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgę wieczystą o nr KW (...),

- nr 23, 22, 20, 19/2 i 16/2, położonych w miejscowości P., dla której Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgę wieczystą o nr KW (...).

Ponadto wnioskodawca domagał się stwierdzenia, że Skarb Państwa, działający przez poprzednika prawnego wnioskodawcy tj. Zakład (...), w skład którego wchodził Zakład (...) nabył przez zasiedzenie z mocy prawa służebność gruntową o treści odpowiadającej służebności przesyłu dla:

- linii elektroenergetycznej średniego napięcia o nr ruchowym L-246 20 kV z dniem 31 lipca 1980 r., której fragmenty przebiegają przez nieruchomość uczestników postępowania, tj. działki nr (...) położone w miejscowości Z., dla których Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgi wieczyste o nr odpowiednio: KW (...), KW (...), KW (...), KW (...), a także działki nr (...) położone w miejscowości P., dla których Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgę wieczystą o nr (...),

- linii elektroenergetycznej średniego napięcia o nr ruchowym L-247 20 kV z dniem 1 marca 1982 r., której fragmenty przebiegają przez nieruchomość uczestników, tj. działki nr (...) położone w miejscowości B., dla których Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgi wieczyste o nr: KW (...), KW (...), (...), KW (...), a także działkę nr (...) położoną w miejscowości T., dla której Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgę wieczystą o nr (...),

- słupowej stacji transformatorowej o nr ruchowym L-247 - 12 z dniem 1 marca 1982 r., która posadowiona jest w miejscowości B., na działce uczestników postępowania nr 48, dla której Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi księgę wieczystą KW (...).

Niezależnie od powyższego wnioskodawca domagał się ustalenia, że (...) S.A. z siedzibą we W., którego następcą prawnym jest (...) S.A. z siedzibą w K. nabyła przez zasiedzenie z mocy samego prawa z dniem 10 lipca 2005 r. służebność gruntową o treści odpowiadającej służebności przesyłu dla linii elektroenergetycznej średniego napięcia o numerze ruchowym L-249 20 kV, której fragmenty przebiegają przez nieruchomość uczestników, tj. działkę nr (...) położoną w miejscowości B., dla której Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi KW (...) oraz działkę nr (...) położoną w miejscowości T., dla której Sąd Rejonowy w Legnicy prowadzi KW (...)/. Prawo służebność przesyłu, o którym mowa powyżej w każdym przypadku polega na prawie utrzymywania rzeczonych urządzeń przesyłowych na opisanych wyżej nieruchomościach, prawie ich eksploatacji, uprawnieniu do ich naprawy, konserwacji oraz całodobowego dostępu do nich. Wnioskodawca domagał się ponadto zasądzenia solidarnego od uczestników postępowania na swoją rzecz zwrotu kosztów postępowania według norm przepisanych w tym kosztów zastępstwa prawnego oraz opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Uzasadniając swoje stanowisko wnioskodawca wskazał, że przez nieruchomości stanowiące własność uczestników postępowania przebiega w.w. infrastruktura przesyłowa, użytkowana obecnie przez wnioskodawcę. Wobec nieprzerwanego posiadania służebności przesyłowej w dobrej wierze przez wnioskodawcę i jego poprzedników prawnych tj. Zakład (...), Zakład (...) S.A. w latach 1975-2005r. doszło do ich nabycia w drodze zasiedzenia. Z ostrożności procesowej na wypadek, gdyby którakolwiek z w.w. nieruchomości stanowiła własność państwową, a nie prywatną wnioskodawca podniósł zarzut zasiedzenia najpóźniej z dniem 1 lutego 2009r., licząc bieg 10 – letniego terminu od dnia 1 października 1990r. zgodnie z treścią ustawy z dnia 28 lipca 1990r. o zmianie ustawy kodeks cywilny (Dz. U. z 1990 r., Nr 55, poz.321 z późń. zm.). W ocenie wnioskodawcy jego poprzednicy prawni byli posiadaczami spornych nieruchomości w dobrej wierze albowiem urządzenia przesyłowe były posadowione w celu realizacji celu publicznego jakim była powszechna elektryfikacja miast i wsi.

W odpowiedzi na wniosek uczestnicy postępowania D. K. i J. K. wnieśli o odrzucenie pozwu i zasądzenie od wnioskodawcy na swoją rzecz kosztów zastępstwa procesowego według norm przepisanych. Uczestnicy postępowania wskazali, że roszczenie objęte treścią wniosku zostało już prawomocnie rozstrzygnięte postanowieniem Sądu Rejonowego w Legnicy wydanym w sprawie o sygn. akt VII Ns 1209/12, ustalającym służebność przesyłu, obejmującą urządzenia przesyłowe, znajdujące się na nieruchomości uczestników postępowania na rzecz wnioskodawcy.

W piśmie złożonym 22 lutego 2017 r. (k. 211) wnioskodawca przyznał, że pomiędzy stronami toczyło się postępowanie o ustanowienie służebności przesyłu o sygn. VII Ns 1209/12, w którym prawomocnie ustanowiono na rzecz wnioskodawcy służebność przesyłu w zakresie określonym wnioskiem. Orzeczenie to dotyczy jednak ograniczonego prawa rzeczowego na przyszłość, tymczasem wnioskodawca domaga się zasiedzenia w czasie przeszłym, tj. w datach jak we wniosku. Poza tym pomiędzy stronami toczy się aktualnie postepowania przed Sądem Okręgowym w Legnicy II Wydział Cywilny odwoławczy o sygn. II Ca 442/16, w którym w którym D. K. i J. kołodziej wystąpili o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez (...) S.A. w K.. Sąd Okręgowy zawiesił postępowanie do czasu rozpoznania niniejszej sprawy, w związku z czym wnioskodawca posiada interes prawny w uwzględnieniu żądania zgodnie z wnioskiem.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Uczestnicy postępowania: D. K. i J. K. są współwłaścicielami na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej nieruchomości położonej w obrębie B., gminie K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie B., gminie K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie T., gminie K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie Z., gminie K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie Z., gminie K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...).

Uczestnik postępowania J. K. jest wyłącznym właścicielem nieruchomości położonej w obrębie B., gminie K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie B., gminie K., obejmującą działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie B., gmina K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie Z., gminie K., obejmującej działki nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie Z., gminie K., obejmującej działkę nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie P., gminie K., obejmującej działki nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), nieruchomości położonej w obrębie D., gminie K., obejmującej działki nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...).

Dowody:

- odpisy ksiąg wieczystych k. 29-91.

Na w.w. nieruchomościach, stanowiących własność uczestników postępowania znajduje się infrastruktura przesyłowa (linie średniego i wysokiego napięcia oraz słupy przesyłowe), stanowiąca własność i użytkowana przez wnioskodawcę.

Prawomocnym postanowieniem z dnia 17 listopada 2015r. wydanym w sprawie o sygn. akt VII Ns 1209/12 Sąd Rejonowy w Legnicy, VII Wydział Cywilny ustanowił na nieruchomościach wnioskodawców, stanowiących ich majątek wspólny objęty wspólnością ustawową małżeńską, jak również majątek osobisty uczestnika postępowania J. K. prawo służebności przesyłu energii elektrycznej w zakresie istniejących urządzeń energetycznych, określając pas służebności przesyłu dla każdej z nieruchomości oraz jednorazowe wynagrodzenie w łącznej wysokości 316.636 zł (56.605 złotych +160.031 złotych). Służebność każdorazowo polegała na prawie przesyłu energii elektrycznej, prawie wstępu (wejścia i wjazdu odpowiednim sprzętem) na nieruchomości w celu dostępu, korzystania poprzez bieżącą eksploatację, dokonywania kontroli, przeglądów, konserwacji, modernizacji, remontów, usuwania awarii, wymiany urządzeń posadowionych na danej nieruchomości w zakresie niezbędnym dla zapewnienia prawidłowego i niezakłóconego działania sieci przesyłowej przedsiębiorstwa.

Rozstrzygnięcie w zakresie majątku wspólnego wnioskodawców dotyczyło:

- nieruchomości położonej w obrębie B., gmina K., działka nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), przez którą przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 43 mb i szerokości pasa służebności 9,02 m oraz w układzie trójkątnym o długości 40,30 mb i szerokości pasa służebności 7,42 m wraz z dwoma podwójnymi słupami elektroenergetycznymi A, tj. o łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 575,36 m 2 i powierzchni wyłączonej 25,88 m2;

- nieruchomości położonej w obrębie B., gmina K., działka nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...) przez którą przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 169,40 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m wraz z dwoma słupami elektroenergetycznymi: podwójnym słupem A oraz pojedynczym słupem rurowym, tj. o łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 1.500,88 m 2 i powierzchni wyłączonej 139,92 m 2;

- nieruchomości położonej w obrębie T., gmina K., działka nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), przez którą przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 650,90 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m wraz z ośmioma słupami elektroenergetycznymi: trzema podwójnym słupami elektroenergetycznymi A oraz pięcioma słupami rurowymi, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 5.766,97 m 2 i powierzchną wyłączoną 527,92 m 2,

- nieruchomości położonej w obrębie Z., gmina K., działka nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), przez którą przebiega linia WN 110 kV o długości 51,7 mb i szerokości pasa służebności 16,20 m, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 837,54 m 2,

- nieruchomości położonej w obrębie Z., gmina K., działka nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), przez którą przebiega linia WN 110 kV o długości 173,80 mb i szerokości pasa służebności 16,20m wraz z pojedynczym czteroramiennym słupem elektroenergetycznym, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 2.815,56 m 2 i powierzchnią wyłączoną 37,16 m2.

Rozstrzygnięcie w zakresie majątku osobistego wnioskodawcy J. K. dotyczyło:

- nieruchomości położonej w obrębie B., gmina K., działka nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), przez którą przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 79,2 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 701,71 m 2;

- nieruchomości położonych w obrębie B., gmina K., działka nr (...), dla których Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgi wieczyste nr (...), przez które przebiega linia SN 20 kV w układzie trójkątnym o długości 191,70 mb i szerokości pasa służebności 7,46 m wraz z dwoma słupami elektroenergetycznymi: jednym podwójnym słupem A oraz jednym słupem rurowym, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 1.430,08 m 2 i powierzchni wyłączonej 139,92 m2;

- nieruchomości położonej w obrębie Z., gmina K., działki nr (...), dla których Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...). Przez działkę nr (...) przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 32,7 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 289,72 m2 oraz linia WN 110 kV o długości 32,80 mb i szerokości pasa służebności 16,20 m wraz z pojedynczym słupem czteroramiennym, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 531,36 m2 i powierzchni wyłączoną 134,66 m2. Przez działkę nr (...) przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 33,70 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m wraz z pojedynczym słupem rurowym, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 298,58 m2 i powierzchni wyłączoną 54,08 m2 oraz linia WN 110 kV o długości 26,60 mb i szerokości pasa służebności 16,20 m tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 264 m 2.

- nieruchomości położonej w obrębie Z., gmina K., działka nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...) przez którą przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 22,60 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m wraz z pojedynczym trójramiennym słupem elektroenergetycznym, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 200,24 m2 i powierzchni wyłączonej 129,07 m2;

- nieruchomości położonej w obrębie P., gmina K., działki nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), przez które przebiega linia WN 110 kV o długości 497 mb i szerokości pasa służebności 16,20m wraz z dwoma czteroramiennym słupami elektroenergetycznymi, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 8.051,40 m2 i powierzchni wyłączonej 269,32 m2. Ponadto przez działki nr (...) przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 215,60 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m wraz z dwoma słupami rurowymi, tj. o łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 1.910,22 m 2 i powierzchni wyłączonej 108,16 m2. Dodatkowo przez działkę (...) przebiega linia SN 20 kV w układzie płaskim o długości 89,40 mb i szerokości pasa służebności 8,86 m wraz z pojedynczym słupem rurowym, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 792,08 m2 i powierzchni wyłączonej 54,08 m2;

- nieruchomości położonej w obrębie D., gmina K., działki nr (...), dla której Sąd Rejonowy w Legnicy Wydział VI Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...), przez które przebiega linia WN 110 kV o długości 192,40 mb i szerokości pasa służebności 16,20 m wraz z pojedynczym czteroramiennym słupem elektroenergetycznym, tj. łącznej powierzchni pasa służebności przesyłu 3.116,88 m2 i powierzchni wyłączonej 134,66 m2.

Dowód:

- postanowienie z dnia 17.11.2015r. w sprawie VII Ns 1209/12.

Na mocy zarządzenia Ministra Przemysłu z dnia 1 czerwca 1945 roku powstało Zjednoczenie (...) z siedzibą w L., będące wielozakładowym przedsiębiorstwem państwowym w skład którego wchodził Zakład (...). Z chwilą likwidacji Zjednoczenia (...) wszedł w skład Zakładów (...). Następnie Zakłady (...) z dniem 01 lipca 1976 roku uległy likwidacji, a zakłady energetyczne wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa wielozakładowego zostały włączone do Zakładów (...). Zarządzeniem z dnia 16 stycznia 1989r. nr 28/ (...)/89 powstał Zakład (...), który powstał w wyniku podziału Zachodniego O. Energetycznego na bazie Zakładu (...). Postanowieniem Sądu Rejonowego w Legnicy Wydział I Cywilny z dnia 06 lutego 1989 roku Zakład (...) został wpisany do rejestru przedsiębiorstw. W tym kształcie przedsiębiorstwo państwowe Zakład (...) istniało do przekształcenia w spółkę Zakład (...) S.A. w 1993 roku. Przekształcenie to nastąpiło zgodnie z zarządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 lipca 1993 roku mocą aktu notarialnego z dnia 12 lipca 1993 roku rep. A 2425/93 sporządzonego przez notariusza T. J. w Kancelarii Notarialnej w W.. Tym samym przedsiębiorstwo państwowe – Zakład (...), który pierwotnie eksploatował w/w instalacje elektroenergetyczne, został przekształcony w spółkę o nazwie Zakład (...) S.A. W latach 1993-2011 firma pozwanego w wyniku kolejnych przekształceń kilkukrotnie zmieniała brzmienie. Następcą prawnym Zakładu (...) S.A. stawały się kolejno (...) S.A., następnie (...) S.A., (...) S.A., a od 1 września 2011 r. pozwany przyjęła obecną nazwę (...) S.A.

okoliczność znana Sądowi z urzędu.

Sąd zważył, co następuje:

W ocenie Sądu wniosek nie zasługuje na uwzględnienie.

Na wstępne należy wskazać, że na rozprawię w dniu 9 marca 2017 r. wnioskodawcy nie podtrzymali żądania odrzucenia wniosku z powodu prawomocnego osądzenia sprawy. Jednocześnie – w ocenie Sądu – nie było do tego podstaw, ponieważ podstawa faktyczna i prawna niniejszej sprawy o zasiedzenie służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu jest inna niż prawomocnie zakończonej sprawy o ustanowienie służebności przesyłu o sygn. VII Ns 1209/12.

Bezspornym w sprawie był fakt, że zakres przedmiotowy niniejszego wniosku o zasiedzenie służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu był tożsamy z zakresem objętym prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w Legnicy w dniu 17 listopada 2017r. o sygn. VII Ns 1209/12 w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu z wniosku D. K. i J. K. przy udziale uczestnika postepowania (...) S.A. w K..

Zgodnie z treścią art. 305 1 k.c., nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia służące do doprowadzania energii elektrycznej, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu (art. 305 2 § 2 k.c.). Jednocześnie służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub urządzeń elektroenergetycznych, o czym stanowi art. 305 3 § 1 k.c.

Do zasiedzenia służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebności gruntowej. Zgodnie z art. 292 k.c. służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. W takim przypadku odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie. Stosownie natomiast do treści art. 172 k.c. posiadacz nieruchomości, niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze. Normy Kodeksu cywilnego, wskazujące na w.w. okresy zasiedzenia wprowadzono ustawą z dnia 28 lipca 1990r. o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 55, poz. 321 ze zm.). Przed przedmiotową zmianą art. 172 k.c. przewidywał zasiedzenie przy przyjęciu dobrej wiary po upływie 10 lat, natomiast przy przyjęciu złej wierze wraz z upływem 20 - letniego terminu. Przytoczone krótsze terminy zasiedzenia stosuje się, gdy poprzednio obowiązujące terminy zasiedzenia upłynęły przed wejściem w życie w.w. noweli, tj. przed dniem 1 października 1990r., o czym stanowi art. 9 w.w. ustawy nowelizującej. Natomiast zgodnie z dekretem Prawo rzeczowe z 11 października 1946 r. obowiązywały terminy dawności: 20 lat w dobrej wierze i 30 lat w złej wierze.

Istotą zasiedzenia jest możliwość nabycia określonego prawa, w tym wypadku służebności przesyłu czy też służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu przez podmiot, któremu to prawo nie przysługuje, co wyraża się w sformułowaniu z art. 172 k.c., że „posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność”. Jeżeli posiadaczem nieruchomości jest jej właściciel, to nie może powtórnie nabyć tego prawa przez zasiedzenie, co należy analogicznie odnieść do niniejszej sytuacji, gdy wnioskodawcy jako następcy prawnego Skarbu Państwa, a także nabywcy przedsiębiorstwa i urządzeń przesyłowych (art. 305 3 § 1 k.p.c.) przysługuje już prawo, o którego nabycie się ubiega, tj. służebność przesyłu czy też służebność gruntowa o treści odpowiadającej służebności przesyłu. Fakt, że przy stwierdzeniu zasiedzenia określa się datę nabycia prawa nie ma w tym zakresie decydującego znaczenia.

Orzeczenie w przedmiocie zasiedzenia ma charakter deklaratoryjny. Jeżeli wnioskodawca uważał się za osobę uprawnioną z tytułu służebności przesyłu lub służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu (jako następca prawny Skarbu Państwa i zgodnie z art. 305 3 § 1 k.p.c.), to winien był to podnieść w sprawie o ustanowienie służebności przesyłu o sygn. VII Ns 1209/12, co skutkowałoby oddaleniem wniosku, w przypadku uznania zasadności tego zarzutu.

Sąd jest związany prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w Legnicy z dnia 17 listopada 2015 r. o sygn. akt VII Ns 1209/12, zgodnie bowiem z art. 365 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. orzeczenie prawomocne wiąże nie tylko strony i sąd, który je wydał, lecz również inne sądy i inne organy państwowe i organy administracji publicznej, a w wypadkach w ustawie przewidzianych także inne osoby. Nie ma zatem możliwości, by w niniejszym postępowaniu wnioskodawca podważył prawomocne rozstrzygnięcie o sygn. VII Ns 1209/12. Takie bowiem byłyby konsekwencje uwzględnienia wniosku, a w obrocie funkcjonowałyby dwa sprzeczne ze sobą orzeczenia dotyczące podstaw nabycia przez wnioskodawcę służebności przesyłu czy też służebności gruntowej o treści odpowiadającej służebności przesyłu obciążających nieruchomości opisane we wniosku.

Zdaniem Sądu wnioskodawca nie ma interesu prawnego w wydaniu rozstrzygnięcia, a ewentualne uwzględnienie wniosku wobec treści prawomocnego orzeczenia o ustanowieniu służebności przesyłu skutkowałoby konsekwencjami nie do pogodzenia z zasadą praworządności.

Jak wskazał wnioskodawca Sąd Okręgowy zawiesił postępowanie o wynagrodzenie za korzystanie z nieruchomości, w związku posadowieniem urządzeń przesyłowych o sygn. II Ca 442/16 do czasu prawomocnego zakończenia niniejszej sprawy. Jednak zarzut zasiedzenia nieruchomości podniesiony w sprawie II Ca 442/16 mógł być rozpoznany bez konieczności złożenia niniejszego wniosku. Okoliczność ta nie może zatem przesądzić o zasadności wniosku.

Z tych względów Sąd oddalił zgłoszone przez wnioskodawcę wnioski dowodowe o powołanie biegłych sądowych i przesłuchanie świadka, które w takich okolicznościach nie mogły mieć znaczenia dla rozstrzygnięcia. Kserokopie załączonej dokumentacji, nie poświadczone za zgodność z oryginałem przez pełnomocnika, formalnie nie zostały dopuszczone jako dowody w sprawie choć okoliczności, które z nich wynikały, nie były kwestionowane.

Dlatego też orzeczono jak w pkt I sentencji.

Wobec tego, że interesy stron były sprzeczne o kosztach postepowania Sąd orzekł na podstawie art. 520 § 2 k.p.c. Skoro wniosek został oddalony, a tym samym wnioskodawca przegrał sprawę, to uczestnikom postępowania, którzy podjęli obronę, należał się zwrot poniesionych przez nich kosztów postępowania, na które składają się: wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika według stawki minimalnie z § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych – 480 zł (Dz.U. z 2015 r., poz. 1804 ze zm.) oraz 17 zł tytułem opłaty skarbowej od pełnomocnictwa.

Z tych powodów orzeczono jak w sentencji.

Sygn. akt I Ns 2448/16

ZARZĄDZENIE

(...)

(...)

(...)A W.,

(...) D. P. (...). D. P., (...)

(...)

L., (...)