Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 30/17

UZASADNIENIE

Sąd ustalił, co następuje:

P. J. został skazany wyrokami:

Sądu Rejonowego w Elblągu z dnia 07 listopada 2000 r. w sprawie (...)za przestępstwo z art. 278 § 1 kk na karę 1 roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby lat 3; postanowieniem z dnia 9 grudnia 2003 r. zarządzono wykonanie kary pozbawienia wolności; postanowieniem Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 20 października 2005 r. skazany został warunkowo przedterminowo zwolniony z okresem próby do 20 października 2007r.

(dowód: dane o karalności – k.13-14)

Sądu Rejonowego w Elblągu z dnia 04 kwietnia 2003 r. w sprawie (...)za przestępstwo z art. 178a § 1 kk na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cel społeczny w wymiarze 20 godzin miesięcznie. Dnia 15 kwietnia 2004 r. wykonano karę ograniczenia wolności.

(dowód: dane o karalności – k.13-14)

Sądu Rejonowego w Elblągu z dnia 05 maja 2003 r. w sprawie (...)za przestępstwo z art. 178a § 1 kk na karę 8 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie. Dnia 07 lipca 2006 r. wykonano karę ograniczenia wolności.

(dowód: dane o karalności – k.13-14)

Sądu Rejonowego w Elblągu z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie (...)za czyn z art. 244 kk w zb. z art. 178a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Elblągu z dnia 10 maja 2007 r. na podstawie art. 152 kkw warunkowo zawieszono wykonanie kary pozbawienia wolności na okres próby lat 3 oddając w tym czasie skazanego pod dozór kuratora. Postepowanie wykonawcze zostało zakończone wobec upływu okresu próby.

(dowód: dane o karalności – k.13-14)

Sądu Rejonowego w Malborku z dnia 12 marca 2015 r. w sprawie (...) , za czyn z art. 178a § 4 kk w zb. z art. 178a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk popełniony w dniu 17 grudnia 2012 r. na karę 2 lat pozbawienia wolności; orzeczoną karę skazany odbywa od dnia 29.04.2016 r.

(dowód: odpis wyroku – k.6)

Sądu Rejonowego w Elblągu z dnia 31 lipca 2015 r. w sprawie sygn. akt (...)za czyn z art. 244 kk popełniony w dniu 28 maja 2015 r. na karę 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cel społeczny w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym.

(dowód: odpis wyroku – k.30)

Sąd zważył, co następuje:

Przede wszystkim, na wstępie podnieść należy, iż z dniem 1 lipca 2015 roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 20 lutego 2015 roku o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw /Dz. U. 2015.396/, a nowelizacja ta w sposób odmienny uregulowała między innymi przepis art. 85 kk na podstawie którego do tej pory rozstrzygana była możliwość wymierzenia kary łącznej. Niemniej jednak na podstawie art. 19 ust. 1 przytoczonej ustawy - przepisów rozdziału IX ustawy /dotyczących warunków orzekania kary łącznej/ w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do kar prawomocnie orzeczonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, chyba że zachodzi potrzeba orzeczenia kary łącznej w związku z prawomocnym skazaniem po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy. Oznacza to, iż dopiero w przypadku pojawienia się „nowego” wyroku wydanego po dniu 01 lipca 2015 roku zachodziłaby okoliczność nakładająca na Sąd obowiązek zastosowania nowych przepisów. Taka sytuacja ma miejsce w niniejszej sprawie albowiem w stosunku do P. J. zapadł w dniu 31 lipca 2015 r. wyrok skazujący w sprawie (...), zaś kara orzeczona tym wyrokiem podlega wykonaniu. Wobec powyższego w kwestii wydania wyroku łącznego wobec P. J. należy stosować przepisy o karze łącznej obowiązujące od 01 lipca 2015r.

Zgodnie z treścią znowelizowanego art. 85 kk jeżeli sprawca popełnił dwa lub więcej przestępstw i wymierzono za nie kary tego samego rodzaju albo inne podlegające łączeniu, sąd orzeka karę łączną. Podstawą orzeczenia kary łącznej są wymierzone i podlegające wykonaniu, z zastrzeżeniem art. 89, w całości lub w części kary lub kary łączne za przestępstwa, kary tego samego rodzaju lub inne podlegające łączeniu.

Ponadto, stosownie do treści art. 85 § 3 kk, jeżeli po rozpoczęciu, a przed zakończeniem wykonywania kary lub kary łącznej sprawca popełnił przestępstwo, za które orzeczono karę tego samego rodzaju lub inną podlegającą łączeniu, orzeczona kara nie podlega łączeniu z karą odbywaną w czasie popełnienia czynu.

W świetle powyższego połączeniu podlegają kary orzeczone wobec P. J. w sprawie II K 322/13 Sądu Rejonowego w Malborku - kara orzeczona w wymiarze 2 lat pozbawienia wolności, aktualnie wykonywana wobec skazanego od dnia 29 kwietnia 2016r. i podlegająca wykonaniu w dacie orzekania - oraz kara w sprawie (...)Sądu Rejonowego w Elblągu w wymiarze 10 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej kontrolowanej pracy na cel społeczny w wymiarze 30 godzin w stosunku miesięcznym, podlegająca wykonaniu w dacie wydawania wyroku łącznego w niniejszej sprawie.

Poza zakresem rozpoznania Sądu pozostawały natomiast kary orzeczone wyrokami Sądu Rejonowego w Elblągu w sprawach (...), (...),(...)i (...), albowiem zostały one wykonane w całości.

Orzekając karę łączną wynikającą ze skazań w sprawach Sądu Rejonowego w Elblągu (...)i Sądu Rejonowego w Malborku II K (...)Sąd miał na uwadze treść art. 86 § 1 kk, zgodnie z którym Sąd wymierza karę łączną w granicach od najwyższej z kar wymierzonych za poszczególne przestępstwa do ich sumy, nie przekraczając jednak 810 stawek dziennych grzywny, 2 lat ograniczenia wolności albo 20 lat pozbawienia wolności; karę pozbawienia wolności wymierza się w miesiącach i latach. Ponadto zgodnie z art. 87 § 1 kk w razie skazania za zbiegające się przestępstwa na kary pozbawienia wolności i ograniczenia wolności sąd wymierza karę łączną pozbawienia wolności, przyjmując, że miesiąc ograniczenia wolności równa się 15 dniom pozbawienia wolności. Wobec powyższego w tej konkretnej sprawie wymiar kary łącznej, jaka mogła być orzeczona wobec P. J. kształtował się w graniach od 2 lat pozbawienia wolności (kara najwyższa z wymierzonych) do sumy obu kar (z uwzględnieniem treści art. 87 § 1 kk), a zatem do 2 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności (suma obu kar podlegających łączeniu).

Wymierzając karę łączną Sąd kierował się wskazaniami zawartymi w treści art. 85a kk, zgodnie z którym orzekając karę łączną, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim cele zapobiegawcze i wychowawcze, które kara ma osiągnąć w stosunku do skazanego, a także potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Mając na uwadze treść opinii o skazanym, jaką wyraziła administracja zakładu karnego, w którym obecnie przebywa, a nadto jego dotychczasowa karalność, charakter popełnionych przez niego czynów, notoryczne występowanie przeciwko tożsamym dobrom chronionym prawnie, Sąd uznał, że adekwatna i właściwa będzie kara łączna w wymiarze 2 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności. Skazany funkcjonuje właściwie w warunkach zakładu karnego, zachowuje się w sposób regulaminowy, nie był karany dyscyplinarnie. Ponadto deklaruje krytyczny stosunek do popełnionych przestępstw i trybu życia, jaki prowadził. Jego prognoza kryminologiczna kształtuje się na poziomie umiarkowanym.

Ponadto na poczet orzeczonej kary łącznej Sąd zaliczył skazanemu okres rzeczywistego pozbawienia wolności w sprawie (...)

Uwzględniając fakt, że skazany odbywa karę pozbawienia wolności, zaś warunkach zakładu karnego nie wykonuje pracy zarobkowej, nie posiada środków na koncie depozytowym Sąd uznał, że zasadnym będzie zwolnienie go od kosztów postępowania w sprawie.