Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IC 468/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 8 marca 2017r.

Sąd Rejonowy w Łęczycy I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSR Grzegorz Manista

Protokolant: sekr. sąd Katarzyna Retkowska

po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2017r., w Ł.

na rozprawie

sprawy z powództwa P. P.

przeciwko Towarzystwu (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W.

o zapłatę

1.  oddala powództwo;

2.  zasądza od P. P. na rzecz Towarzystwa (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. kwotę 698,51zł / sześćset dziewięćdziesiąt osiem złotych pięćdziesiąt jeden groszy / tytułem zwrotu kosztów procesu;

3.  nakazuje zwrócić Towarzystwu (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. ze Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Łęczycy kwotę 401,49zł / czterysta jeden złotych czterdzieści dziewięć groszy / tytułem zwrotu nadpłaconej zaliczki na opinię biegłego.

Sygn. akt I C 468/15

UZASADNIENIE

W pozwie wniesionym do Sądu Rejonowego w Łęczycy powód P. P. wniósł o zasądzenie od pozwanego Towarzystwa (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. kwoty 1.754zł tytułem szkody majątkowej doznanej w związku z zaistniałym, w dniu 4 października 2008r., wypadkiem komunikacyjnym wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od kwot:

a.  1.500zł od dnia 9 listopada 2014r. do dnia zapłaty,

b.  254,08zł od dnia następującego po otrzymaniu przez pozwanego odpisu pozwu do dnia zapłaty

oraz zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda zwrotu kosztów procesu według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego wraz z opłatą skarbową od pełnomocnictwa w wysokości 17zł / k. 2-7 – pozew o zapłatę /.

W odpowiedzi na pozew pozwany Towarzystwo (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. wniósł o oddalenie powództwa i zasądzenie od powoda na rzecz pozwanego zwrotu kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa prawnego według norm przepisanych / k. 62-66 – odpowiedź na pozew /.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Na skutek wypadku komunikacyjnego, z dnia 4 października 2008r., P. P. doznał poważnych obrażeń ciała między innymi w postaci krwiaka nadtwardówkowego, obrzęku mózgu i wielokrotnego złamania czaszki i twarzoczaszki, porażenia nerwów, niedowładu połowicznego oraz uszkodzenia słuchu / okoliczności bezsporne /.

Sprawca wypadku komunikacyjnego, w dacie zdarzenia posiadał wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego w Towarzystwie (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. / okoliczności bezsporne /.

Sąd Okręgowy w Łodzi wyrokiem z dnia 23 maja 2014r., zasądził od Towarzystwa (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. na rzecz P. P. zadośćuczynienie, odszkodowanie i rentę z tytułu obrażeń ciała jakich doznał P. P. w wypadku komunikacyjnym z dnia 4 października 2008r. Sąd Okręgowy ustalił także, że Towarzystwo (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. odpowiada wobec P. P. za skutki wypadku z dnia 4 października 2008r., które mogą nastąpić w przyszłości / d. załączone akta I C 811/10 Sądu Okręgowego w Łodzi – k. 593-595 –wyrok z dnia 23 maja 2014r. /.

W wyniku wypadku komunikacyjnego, z dnia 4 października 2008r., powód doznał obrażeń z zakresu otolaryngologii w postaci urazu głowy ze złamaniem piramidy kości prawej, ubytku słuchu typu przewodzeniowego ucha prawego ze średnim ubytkiem słuchu w granicach 60 dB i rezerwą ślimakową około 40 dB, skrzywienia przegrody nosa ze zmniejszoną drożnością nosa oraz bez zaburzeń węchu. Zdiagnozowane u powoda skrzywienie nosa i zaburzenia oddychania przez nos, są następstwem wypadku komunikacyjnego, w którym uczestniczył P. P. i mogą być skorygowane metodą chirurgiczną. Zabiegi takie wykonywane są w każdym oddziale laryngologicznym, bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego / d. k. 123-133 – opinia biegłego sądowego Sądu Okręgowego w Białymstoku z zakresu otolaryngologii dr hab. n. med. I. R. /.

W dniu 9 lipca 2014r., w Indywidualnej (...) w G., został przyjęty powód z powodu: zasadniczego problemu terapeutycznego – zaburzenia drożności nosa. U powoda rozpoznano zmiany obrzękowo-przerostowe błony śluzowej małżowin nosowych dolnych, skrzywienie przegrody nosa, polekowy nieżyt nosa. W klinice w G. wykonano P. P. zabieg kriochirurgiczny małżowin nosowych dolnych – zabieg wykonano obustronnie / d. k. 95, 96, 97 – kserokopia dokumentacji z leczenia zabiegowego w Indywidualnej (...) w G. /.

W klinice w G. P. P. nie wykonał zabiegu plastyki przegrody nosa lub skrzywienia przegrody nosa - usunięcia następstw, które wystąpiły na skutek obrażeń ciała doznanych w wypadku komunikacyjnym z dnia 4 października 2008r., ale zabieg konchoplastyki – nie mający przyczyn ani podłoża w związku z doznanym urazem, jakiemu uległ powód w dniu 4 października 2008r. Konchoplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na zmniejszeniu rozmiarów małżowin nosowych. Zabieg konchoplastyki wykonany został zgodnie z wiedzą i sztuką medyczną z dobrym efektem klinicznym, co potwierdził powód podnosząc, iż odczuwa oprawę i uważa, iż przedmiotowy zabieg poprawił jego samopoczucie i komfort oddychania / d. k. 131-132 - opinia biegłego sądowego Sądu Okręgowego w Białymstoku z zakresu otolaryngologii dr hab. n. med. I. R. /.

Po przeprowadzonym zabiegu konchoplastyki komfort życia P. P. uległ poprawie, gdyż poprawił się komfort oddychania oraz samopoczucie powoda / d. e-protokół rozprawy z dnia 22 lutego 2017r. – 00:07:58 – zeznania powoda P. P. /.

Operacja została przeprowadzona komercyjnie bez refundacji ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt zabiegu wyniósł 1.500zł. Powód dodatkowo poniósł koszty dojazdu z miejsca zamieszkania w N. do placówki medycznej w G.. Odległość pomiędzy N. a G. wynosi 152 km / d. k. 34 – kserokopia rachunku nr (...) /.

Pismem z dnia 6 października 2014r., które zostało doręczone w dniu 9 października 2014r., P. P. wezwał Towarzystwo (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. do zapłaty kwoty 1.500zł tytułem zwrotu kosztów przeprowadzonego w dniu 9 lipca 2014r. zabiegu wycięcia małżowiny nosa w związku ze skrzywieniem przegrody nosa w wyniku wypadku komunikacyjnego z dnia 4 października 2008r., w terminie 30 dni od dnia otrzymania wezwania / d. k. 35-36 – kserokopia wezwania do zapłaty; k. 36-37 – kserokopia potwierdzenia odbioru /.

Pozwany odmówił zapłaty kwoty 1.500zł, podnosząc, iż zabieg, któremu poddał się powód podlega pełnej refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia / d. k. 38 – kserokopia pisma Towarzystwa (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. z dnia 13 października 2014r. /.

Odpis pozwu został doręczony pozwanemu Towarzystwu (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. w dniu 28 września 2015r. / d. k. 61 – potwierdzenie odbioru /.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie powołanego powyżej materiału dowodowego w postaci zeznań powoda P. P. / e-protokół rozprawy z dnia 22 lutego 2017r. – 00:04:49-00:08:50 /, opinii biegłego sądowego Sądu Okręgowego w Białymstoku z zakresu otolaryngologii dr hab. n. med. I. R. / k. 123-133 / oraz dowodów z dokumentów.

Sąd dał wiarę zeznaniom przesłuchanego w charakterze strony postępowania powoda P. P. / e-protokół rozprawy z dnia 22 lutego 2017r. – 00:04:49-00:08:50 /, gdyż były one logiczne, konsekwentne, spójne oraz miały swoje potwierdzenie w pozostałym materiale dowodowym zgromadzonym w aktach sprawy.

Sąd uznał za rzetelną, fachową, obiektywną, bezstronną i rzeczową opinię biegłego sądowego z zakresu otolaryngologii dr hab. n. med. I. R., który na zlecenie Sądu wydał opinie w przedmiotowej sprawie. Opinia została sporządzona zgodnie z zakreślonymi tezami dowodowymi, w oparciu o wnikliwą analizę akt sprawy i własną wiedzę biegłego.

Sąd uznał za wiarygodne dowody z dokumentów zgromadzone w aktach sprawy, albowiem, w ocenie Sądu, w toku postępowania nie ujawniła się żadna okoliczność, która podważyłaby wiarygodność tych dowodów.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Powództwo podlega oddaleniu.

W rozpoznawanej sprawie P. P. dochodzi odszkodowania z tytułu odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego, którego kierowca był sprawcą zdarzenia drogowego, w następstwie którego powód doznał obrażeń ciała.

Zgodnie z art. 34 ust. l ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych / tj. Dz. U z 2016r., poz. 2060 /, z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

W rozpoznawanej sprawie zasada odpowiedzialności pozwanego oparta jest na przepisach art. 436§1 k.c., umowie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i przepisach ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych / tj. Dz. U z 2016, poz. 2060 /.

Art. 436§1 k.c. stanowi, iż samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch tego pojazdu.

Stosownie do treści art. 822§1 k.c. w wyniku zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba na rzecz, której została zawarta umowa ubezpieczenia.

Przepis art. 361§1 k.c. stanowi, iż zobowiązany do odszkodowania ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego szkoda wynikła. Powyższy przepis jest ogólną normą, regulującą granice odpowiedzialności z punktu widzenia związku przyczynowego. Przepis ten określa związek przyczynowy między działaniem lub zaniechaniem zobowiązanego a powstałym skutkiem w postaci szkody jako przesłankę odpowiedzialności cywilnej za szkodę. Związek przyczynowy stanowi przesłankę odpowiedzialności odszkodowawczej. Wyznacza granice odpowiedzialności odszkodowawczej w tym rozumieniu, że zobowiązany ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa swego postępowania lub zdarzeń, z którymi ustawa łączy obowiązek odszkodowawczy zobowiązanego.

W rozpoznawanej sprawie, zgodnie z opinią biegłego sądowego z zakresu laryngologii, nie istniał związek przyczynowo skutkowy między obrażeniami ciała doznanymi w wypadku z dnia 4 października 2008r. i zdiagnozowanym u powoda skrzywieniem przegrody nosa, a zabiegiem kochoplastyki, jakiemu poddał się P. P. w klinice w G.. Biegły sądowy z zakresu otolaryngologii, podkreślił, iż powód P. P. nie wykonał zabiegu plastyki przegrody nosa lub skrzywienia przegrody nosa ale zupełnie inny zabieg, konchoplastyki – nie mający przyczyn ani podłoża w związku z doznanym urazem, jakiemu uległ powód w dniu 4 października 2008r. Zmiany przerostowo-obrzękowe, jak podkreślił biegły z zakresu otolaryngologii, mają wiele innych przyczyn miejscowych i ogólnych, ale w tym przypadku nie mają podłoża pourazowego. Zabieg konchoplastyki nie ma żadnego związku z operacją przegrody nosa, nawet częściowej, dotyczy zupełnie innych struktur anatomicznych nosa, wynikają z innych przyczyn, wykonuje się inną techniką i w zupełnie innych celach klinicznych. Zabieg konchoplastyki wykonany został zgodnie z wiedzą i sztuką medyczną z dobrym efektem klinicznym, co potwierdził powód stwierdzając, iż odczuwa oprawę i uważa, iż przedmiotowy zabieg poprawił jego samopoczucie i komfort oddychania / d. k. 131-132 - opinia biegłego sądowego Sądu Okręgowego w Białymstoku z zakresu otolaryngologii dr hab. n. med. I. R. /.

Przyjęcie, iż nie występuje związek przyczynowo - skutkowy między obrażeniami ciała doznanymi przez P. P. w wypadku z dnia 4 października 2008r., a zabiegiem jakiemu poddał się powód w dniu 9 lipca 2014r., w Indywidualnej (...) w G., skutkuje uznaniem, iż sprawca wypadku komunikacyjnego, a w konsekwencji pozwany, nie ponosi odpowiedzialności w tym zakresie i nie jest zobowiązany do zwrotu poniesionych przez powoda kosztów związanych z przebytym zabiegiem konchoplastyki.

Mając na uwadze przedstawione powyżej okoliczności, na podstawie art. 436§1 k.c., art. 34 ust. l ustawy z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych / tj. Dz. U z 2016r., poz. 2060 / w zw. z art. 361§1 k.c., Sąd oddalił powództwo.

O kosztach postępowania Sąd orzekł na podstawie art. 98§1 i §3 k.p.c., obciążając powoda, jako stronę przegrywającą sprawę, kosztami procesu należnymi pozwanemu. Na zasądzoną na rzecz pozwanego kwotę 698,51zł złożyły się: kwota 98,51zł wypłacona biegłemu z zaliczki wpłaconej przez pozwanego oraz wynagrodzenie pełnomocnika pozwanej w kwocie 600zł, ustalone na podstawie §2 ust. 1 i 2 w zw. z §6 pkt 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenie przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu / t. j. Dz. U. z 2013r., poz. 490 /.

Na podstawie art. 84 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych / tj. Dz. U. z 2016r., poz. 623 /, Sąd nakazał zwrócić Towarzystwu (...) Spółka Akcyjna z siedzibą w W. ze Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Łęczycy kwotę 401,49zł tytułem zwrotu nadpłaconej zaliczki na opinię biegłego.