Pełny tekst orzeczenia

Sygn.akt . IV U 2990/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 kwietnia 2017r.

Sąd Okręgowy w Zielonej Górze, IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Bogusław Łój

Protokolant: starszy sekretarz sądowy Barbara Serżysko

po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2017r. w Zielonej Górze

sprawy z odwołania : F. F.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 3.11.2016r. znak (...)

przeciwko:

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o przyznanie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku ze służbą wojskową

oddala odwołanie.

SSO Bogusław Łój

Sygn. akt IVU 2990/16

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 03.11.2016r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. odmówił przyznania wnioskodawcy F. F. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku ze służbą wojskową.

W odwołaniu skierowanym do Sądu Okręgowego Wydział IV Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Z. wnioskodawca domagał się przyznania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w związku ze służbą wojskową. Podnosi, iż decyzja jest nieprawidłowa, gdyż oparta jest na arbitralnym i całkowicie dowolnym, bo sprzecznym z posiadaną dokumentacją lekarską przesądzeniu, jakoby całkowita niezdolność do pracy u wnioskodawcy nie pozostawał w związku ze służbą wojskową jak i nie powstała w czasie tej służby.

W odpowiedzi na odwołanie pozwany organ rentowy podtrzymał stanowisko zawarte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

F. F. urodzony (...) uprawniony jest aktualnie do emerytury, którą przyznano z urzędu. Poprzednio uprawniony był do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

W przeszłości na skutek wyroku Sądu Najwyższego z dnia 09.02.1990r. w sprawie (...) uchylono wyrok Sądu Wojewódzkiego w Z. z dnia 18.06.1986r. w sprawie (...) i z dnia 23.05.1988r. w sprawie (...), którymi przyznano wnioskodawcy prawo do renty inwalidy wojskowego bez związku ze służbą wojskową i przekazano sprawę Sądowi Wojewódzkiemu w Z. do ponownego rozpoznania.

Rozpoznając ponownie sprawę Sąd Wojewódzki w Z. wyrokiem z dnia 06.02.1990r. w sprawie (...) oddalił odwołanie wnioskodawcy od decyzji ZUS z dnia (...). i z dnia (...) ustalając brak inwalidztwa wnioskodawcy powstałego w czasie służby wojskowej lub w ciągu 3 lat od jej ukończenia.

Wyrokiem z dnia 04.06.2003r. Sad Apelacyjny w P. uchylił zaskarżony przez wnioskodawcę kolejny wyrok Sądu Okręgowego w Z.z dnia 23.11.2001r. w sprawie (...) i odrzucił odwołanie wnioskodawcy od decyzji organu rentowego z dnia 14.09.1998r. w sprawie o rentę inwalidy wojskowego.

(dowód: akta organu rentowego a także akta (...) i

(...) (...))

W sprawie (...) rozpoznano u wnioskodawcy:

przewlekły objawowy zespół bólowy kręgosłupa C i L-S na tle zaawansowanych zmian zwyrodnieniowych i dyskopatycznych z ograniczeniem funkcji układu narządu ruchu

zawroty i bóle głowy jako przemijające objawy niedotlenienia tętnic kręgowo-podstawowych

ograniczą chwiejność afektywną

chorobę wrzodową dwunastnicy w wywiadzie

komorowe skurcze dodatkowe w wywiadzie

przerost prostaty

Opisane schorzenia wnioskodawcy nie maja związku z pełnieniem 10-miesiecznej służby wojskowej. Z przyczyn neurologicznych wnioskodawca jest aktualnie niezdolny do pracy, lecz stan ten nie pozostaje w związku ze służbą wojskową. W latach służby (04.1967-03.1968) nie chorował na schorzenia neurologiczne.

(dowód: opinie biegłych lekarzy zawarte w aktach (...) (...)

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca reprezentowany przez pełnomocnika nie złożył żadnych wniosków dowodowych nie wskazał też żadnych nowych okoliczności uzasadniających stanowisko wnioskodawcy wskazując jedynie- nawet jeśli się jednak przyjmuje jako bezsporne, że całkowita niezdolność do pracy u wnioskodawcy istotnie powstała później, już po zwolnieniu go ze służby wojskowej, to jednak bezsporne jest, że samo zachorowanie nastąpiło w czasie odbywania tej służby i tylko ono stało się przyczyną go z niej zwolnienia. Niewątpliwym również jest, że przed powołaniem wnioskodawcy do służby wojskowej był on całkowicie zdrowy i nie odczuwał tego rodzaju dolegliwości. Niezrozumiałym, więc jest, ale też i nieprawidłowym jest negowanie tych oczywistości zarówno przez Lekarza Orzecznika ZUS jak i Komisję Lekarską. Dlatego też oparta na nich negatywna decyzja ZUS nie może być prawidłowa i utrzymana w mocy.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Odwołanie wnioskodawcy jest nieuzasadnione podlega oddaleniu.

W sprawie niespornym jest, że prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia (...) w sprawie (...) (...) ustalono, że wnioskodawca jest niezdolny do pracy, lecz ta niezdolność nie pozostaje w związku ze służbą wojskową.

W przedmiotowej sprawie wnioskodawca nie wskazał na żadne nowe okoliczności, które nie byłyby już przedmiotem oceny w sprawie (...) (...)

Nie złożył również żadnych nowych wniosków dowodowych, wskazując jedynie na arbitralność wydanego rozstrzygnięcia w tamtej sprawie i w wydanej zaskarżonej decyzji, która jest przedmiotem oceny w sprawie niniejszej.

Bezsporne w sprawie jest, iż wnioskodawca pelnił zasadniczą służbę wojskową w latach 1967-1969.

Wnioskodawca poddany został badaniu w wyniku którego lekarz orzecznik ZUS w dniu (...)ustalił, iż F. F. jest trwale całkowicie niezdolny do pracy. Niezdolność do pracy nie pozostaje w związku ze służbą.

Wobec wniesionego w przewidzianym terminie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika sprawę skierowano do rozpatrzenia przez komisję lekarską ZUS. Komisja Lekarska O/ZUS orzeczeniem z dnia (...) ustaliła, iż F. F. jest trwale całkowicie niezdolny do pracy. Data powstania całkowitej niezdolności do pracy (...). Niezdolność do pracy nie powstała w związku ze służbą wojskową ani w czasie trwania tej służby.

Wnioskodawca wskazał, że rozpoznane u niego schorzenia były związane i istniejące musiały mieć wpływ na stwierdzoną u niego 12.03.2008r. całkowitą niezdolność do pracy (k. 11 akt).

Zgodnie z art. 30 ustawy z dnia 29.05.1974r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych i ich rodzin (Dz. U. z 2002r., Nr 9, poz. 87 ze zmian), inwalidą wojskowym jest żołnierz niezawodowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, który został uznany za niezdolnego do pracy wskutek niezdolności do pracy powstałej:

1.  w czasie odbywania służby wojskowej w okresie pokoju

2.  w ciągu 3 lat od zwolnienia z tej służby, jeżeli niezdolność do pracy jest następstwem chorób powstałych lub urazów doznanych w czasie odbywania służby wojskowej

Bezsporne jest w sprawie, że wnioskodawca w przeszłości pełnił zasadniczą służbę wojskową.

Niespornym jest również, że prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia (...) wydanym w sprawie IVU (...) przesądzono, że stwierdzona u wnioskodawcy F. F. całkowita niezdolność do pracy pozostaje bez związku z pełnieniem przez wnioskodawcę zasadniczej służby wojskowej.

Skoro wnioskodawca w przedmiotowej sprawie nie złożył żadnych wniosków dowodowych, nie wskazał na żadne nowe okoliczności, które nie byłyby przedmiotem oceny w poprzednim postępowaniu, tj. w sprawie IVU (...) odwołanie w przedmiotowej w sprawie jako nieuzasadnione nie mogło zostać uwzględnione a podstawą rozstrzygnięcia w takiej sytuacji stanowi ocena Komisji Lekarskiej z dnia (...) zgodnie z którym wnioskodawca jest całkowicie niezdolny do pracy, jednak niezdolność ta nie powstała w okresach, o których mowa w cyt. art. 30 ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz członków ich rodzin.

Biorąc pod uwagę powyższe zważenia należało na mocy art. 477 14 § 1 k.p.c. orzec jak w wyroku.