Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII Gz 242/17

POSTANOWIENIE

Dnia 12 czerwca 2017 roku

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział VIII Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Anna Górnik

Sędziowie: SO Natalia Pawłowska- Grzelczak

SO Patrycja Baranowska (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 12 czerwca 2017 roku w Szczecinie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółki komandytowej w S.

przeciwko K. Ł.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanego na postanowienie Sądu Rejonowego Szczecin - Centrum w Szczecinie z dnia 9 marca 2017 roku, sygn. akt X GNc 2810/16

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSO N. Pawłowska- Grzelczak SSO A. Górnik SSO P. Baranowska

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 9 marca 2017 roku Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie odrzucił sprzeciw pozwanego K. Ł. od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wydanego w dniu 24 listopada 2016 roku przez Sąd Rejonowy Szczecin- Centrum w Szczecinie X Wydział Gospodarczy w sprawie o sygn. akt X GNc 2810/16.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że w dniu 24 listopada 2016 roku został wydany nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Nakaz został doręczony pozwanemu w dniu 5 grudnia 2016 roku, co wynika zarówno z adnotacji listonosza jak i pracownika pozwanego na potwierdzeniu odbioru.

Pozwany złożył sprzeciw w dniu 20 grudnia 2016 roku.

Sąd uznał sprzeciw za spóźniony i powołując się na art. 504 §1 k.p.c. dokonał jego odrzucenia.

Na powyższe postanowienie zażalenie złożył pozwany. Zaskarżonemu postanowieniu zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych polegający na ustaleniu, że pozwany wniósł sprzeciw po terminie, podczas gdy sprzeciw został złożony w ustawowym terminie. Zdaniem pozwanego Sąd nieprawidłowo odrzucił sprzeciw jako spóźniony. Z ustaleń poczynionych wśród pracowników odpowiedzialnych za rejestrowanie i obieg korespondencji w firmie wynika, iż dokumenty wpłynęły do siedziby pozwanego w dniu 6 grudnia 2016 roku. Z informacji udostępnionej na stronie poczty polskiej dotyczącej śledzenia przesyłek wynika, że pozwany odebrał korespondencję w dniu 5 grudnia 2016 roku o godzinie 18.01. W takich godzinach biuro firmy jest już nieczynne i nie jest możliwe odebranie korespondencji z taką datą. Z tych przyczyn została złożona reklamacja z żądaniem wyjaśnienia poprawnej daty doręczenia przesyłki.

Zdaniem pozwanego nie można przyjąć, że w tej sytuacji to pozwany ma ponosić dotkliwe konsekwencje uprawomocnienia się nakazu zapłaty i zostać obciążony skutkami błędów doręczyciela, czy też operatora pocztowego.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie okazało się nieuzasadnione.

Z materiału niniejszej sprawy wynika, że w dniu 24 listopada 2016 roku został wydany przeciwko pozwanemu nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, który został skierowany na adres pozwanego wynikający z pozwu. W aktach sprawy znajduje się zwrotne potwierdzenie obioru odpisu pozwu wraz z odpisem nakazu zapłaty i pouczeniami.

Na zwrotnym potwierdzeniu odbioru widnieje podpis osoby odpierającej przesyłkę, na którym została przybita pieczątka firmowa pozwanego oraz podano datę odbioru przesyłki, tj. 5 grudnia 2016 roku. Z adnotacji doręczyciela umiejscowionej na zwrotnym potwierdzeniu wynika, że przesyłka została doręczona upoważnionemu pracownikowi w dniu 5 grudnia 2016 roku.

Pozwany złożył w urzędzie pocztowym sprzeciw w dniu 20 grudnia 2016 roku.

Z powyższego wynika, że doszło do skutecznego doręczenia nakazu zapłaty w dniu 5 grudnia 2016 roku a od dnia 6 grudnia 2016 roku rozpoczął bieg dwutygodniowy termin na złożenie sprzeciwu od orzeczenia. Termin ten upływał z końcem dnia 19 grudnia 2016 roku.

Prawidłowe było więc ustalenie Sądu pierwszej instancji, że sprzeciw od nakazu zapłaty wniesiony w dniu 20 grudnia 2016 roku uznać należało za spóźniony.

Sąd nie dopatrzył się żadnych uchybień w podejmowanych przez Sąd pierwszej instancji czynnościach, które mogłyby skutkować uznaniem, że doszło do nieprawidłowego odrzucenia sprzeciwu. Prawidłowa była również przyjęta przez Sąd podstawa prawna zaskarżonego orzeczenia, a mianowicie art. 504 §1 k.p.c., zgodnie z którym sąd odrzuca sprzeciw wniesiony po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalny albo którego braków pozwany nie usunął w terminie.

Reasumując, stwierdzić należy, że Sąd Rejonowy orzekł w sposób prawidłowy, dokonując odrzucenia sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Argumentacja zawarta w zażaleniu nie zdołała podważyć prawidłowych, wynikających z dokumentów, ustaleń Sądu Rejonowego o dacie doręczenia przesyłki zawierającej nakaz zapłaty. Przede wszystkim sam fakt zgłoszenia reklamacji nie świadczy o tym, że nastąpiły uchybienia w procesie doręczenia korespondencji. Poza tym umiejscowienie na dokumencie „śledzenie przesyłek” godziny doręczenia jako 18.01 i wskazanie przez pozwanego, że w tej godzinie biuro nie było czynne nie podważa prawdziwości zwrotnego potwierdzenia odbioru. Zwrotne potwierdzenie odbioru jest bowiem dokumentem miarodajnym do oceny w jakiej dacie doręczenie miało miejsce. Jak już wskazano ze zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika data 5 grudnia 2016 roku potwierdzona podpisem zarówno listonosza, jak również pracownika pozwanego.

Za gołosłowne uznać należy zawarte w zażaleniu twierdzenie, że dokumenty wpłynęły do firmy pozwanego w dniu 6 grudnia 2016 roku.

W tym stanie rzeczy na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. Sąd Okręgowy oddalił zażalenie.

SSO N. Pawłowska- Grzelczak SSO A. Górnik SSO P. Baranowska

(...)

ZARZĄDZENIE

1.  (...)

2.  (...)

3.  (...),

4.  (...)