Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt I Ns 894/16

POSTANOWIENIE

Dnia 14 lipca 2017 r.

Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze I Wydział Cywilny w następującym składzie:

Przewodniczący SSR Zenon Węcławik

Protokolant Magdalena Mastej

po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2017 r. w Kamiennej Górze

na rozprawie sprawy z wniosku A. Ż.

przy udziale M. K. (1), M. K. (2)

o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego

postanawia:

I  stwierdzić, że A. Ż. c. J. i S., nabyła w drodze zapisu windykacyjnego z dnia 24.10.2012 r. po A. K. zmarłym dnia 7 grudnia 2015 r. w K., odrębny lokal mieszkalny nr (...) w K., ul. (...), dla którego Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze prowadzi księgę wieczystą za nr (...) wraz ze związanym z nim udziałem wynoszącym (...) w prawie użytkowania wieczystego gruntu i w prawie własności wspólnych części budynku, dla których prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze księga wieczysta za nr (...),

II  pozostawić strony przy poniesionych przez nie kosztach postępowania.

sygn. akt I Ns 894/16

UZASADNIENIE

Wnioskodawczyni A. Ż. wniosła o stwierdzenie, że nabyła w drodze zapisu windykacyjnego ustanowionego przez A. K. w testamencie notarialnym, sporządzonym w dniu 24 października 2012 r. własność stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego położonego w K. ul. (...) oraz praw z tym lokalem związanych, dla której to nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta nr (...) oraz zasądzenie od uczestników solidarnie na jej rzecz kosztów postępowania według norm przepisanych, w tym kosztów zastępstwa procesowego. Uzasadniając swój wniosek podała, iż prawomocnym postanowieniem z dnia 27.09.2016 r. Sąd orzekł o nabyciu na podstawie ustawy spadku po zmarłym A. K., jednocześnie ustalił on, iż spadkodawca pozostawił testament notarialny, w którym uczynił zapis windykacyjny dotyczący w/w lokalu mieszkalnego na rzecz swojej siostry A. Ż.. Orzekając o stwierdzeniu nabycia spadku Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze nie orzekł o nabyciu przez wnioskodawczynię przedmiotu zapisu windykacyjnego uczynionego w testamencie A. K., z tego powodu może ona wystąpić z odrębnym wnioskiem o stwierdzenie nabycia przedmiotu zapisu windykacyjnego.

Uczestnicy postępowania M. K. (1) i M. K. (2) przychylili się do tego wniosku.

SĄD USTALIŁ NASTĘPUJĄCY STAN FAKTYCZNY

Spadkodawca A. K., syn J. i S. zmarł w dniu 7 grudnia 2015 r. w K.

Okoliczność bezsporna

A. K. pozostawił testament w formie aktu notarialnego sporządzony w dniu 24 października 2012 r. przed notariuszem B. K. w Kancelarii Notarialnej w K., Rep. A nr 4516/2012. Uczynił w nim zapis windykacyjny na rzecz swojej siostry A. Ż. w postaci należącego do niego prawa własności odrębnego lokalu mieszkalnego nr (...) w K., ul. (...), dla którego Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze prowadzi księgę wieczystą nr (...) wraz ze związanym z nim udziałem wynoszącym (...) w prawie użytkowania wieczystego gruntu i w prawie własności wspólnych części budynku, dla których prowadzona jest przez Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze księga wieczysta nr (...).

Dowód:

- testament z dnia 24.10.2012 r. ( w aktach I Ns 1161/15)

- treść księgi wieczystej (...) (k: 5-10)

- zeznania wnioskodawczyni A. Ż. z dnia 14.07.2017 r. (k. 21-21v)

- zeznania uczestnika postępowania M. K. (2) z dnia 14.07.2017 r.(k 21v)

- zeznania uczestniczki postępowania M. K. (1) z dnia 14.07.2017 r. (k 21v)

W postanowieniu z dniu 27.09.2016 r. Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze w sprawie sygn. akt I Ns 1161/15 stwierdził nabycie spadku po A. K., w którym nie orzekł o zapisie windykacyjnym.

Dowód:

- postanowienie z dnia 2.09.2016 r. sygn. akt I Ns 1161/15 (w aktach I Ns 1161/15)

SĄD ZWAŻYŁ CO NASTĘPUJE

Spadkodawca A. K. pozostawił testament notarialny, który obejmował wyłącznie zapis windykacyjny. Treść aktu notarialnego Rep. A nr (...) z dnia 24 października 2012 roku nie nasuwa wątpliwości co do rzeczywistej woli spadkodawcy. Z aktu notarialnego jednoznacznie wynika, że jego wolą było uczynienie zapisu windykacyjnego zgodnie z art. 981 1 k.c. W toku postępowania spadkowego nie ujawniono żadnych okoliczności wskazujących na nieważność testamentu (art. 945 k.c.) oraz żadna ze stron nie kwestionowała jego ważności. Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku z dnia 27 września 2016 r. sygn. akt I Ns 1161/15 pominął rozstrzygnięcie o nabyciu zapisu windykacyjnego przez A. Ż.. Obowiązkiem Sądu w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku jest rozstrzygnięcie stosownie do treści art. 677 § 2 k.p.c. także o nabyciu przedmiotu zapisu windykacyjnego, wymieniając osobę, dla której spadkodawca uczynił zapis windykacyjny, oraz przedmiot tego zapisu.

W testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego zgodnie z art. 981 1§ 1 k.c. spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny). Zapis windykacyjny został skonstruowany jako instytucja alternatywna w stosunku do dziedziczenia. Ustanowienie w testamencie spadkobierców nie pozwala spadkodawcy na przesądzenie o tym, jakie konkretnie przedmioty przypadną poszczególnym spadkobiercom, może on jedynie określić wielkość korzyści przypadających spadkobiercom ze spadku. Zapis windykacyjny natomiast pozwala na uczynienie ściśle określonych przysporzeń na rzecz wskazanych osób, a więc następstwo prawne po osobie zmarłej zostaje ukształtowane zgodnie z wolą spadkodawcy. Zapisobierca windykacyjny otrzyma zawsze i wyłącznie przedmiot wskazany w testamencie. Tym samym instytucja zapisu windykacyjnego daje osobie fizycznej możliwość decydowania, po jej śmierci, o losach poszczególnych przedmiotów spadkowych (M. Pazdan (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz, t. II, s. 1153). Paragraf 2 powołanego przepisu wymienia co może być przedmiotem zapisu windykacyjnego tj. rzecz oznaczona co do tożsamości, zbywalne prawo majątkowe, przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne, ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

Zapis windykacyjny jest ważny jeżeli zostaną spełnione określone wymogi takie jak: umieszczenie go w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego oraz uczynienie przedmiotem zapisu windykacyjnego przedmiot wskazany w art. 981 § 2 k.p.c. Na gruncie niniejszej sprawy warunki formalne zostały spełnione, gdyż zapis windykacyjny został zawarty w testamencie notarialnym sporządzonym w dniu 24.10.2012 r. oraz dotyczył rzeczy oznaczonej co do tożsamości. Dlatego zgodnie z wolą J. K. lokal mieszkalny położony w K. ul. (...) oraz prawa z tym lokalem związane w chwili jego śmierci nabyła A. Ż..

Zeznania stron uznano za wiarygodne, ponieważ były jasne, logiczne i wzajemnie koherentne. Odpowiadały też pozostałemu materiałowi dowodowemu w sprawie.

Mając na uwadze ustalony w sprawie stan faktyczny i powyższe motywy, na podstawie przywołanych wyżej przepisów, orzeczono jak w punkcie I postanowienia.

Rozstrzygnięcie w przedmiocie kosztów postępowania Sąd Rejonowy uzasadnił art. 520 §1 k.p.c., zgodnie z którym w postępowaniu nieprocesowym każdy uczestnik ponosi koszty postępowania związane ze swym udziałem w sprawie.