Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 290/16

PR Ds 173.2016

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

dnia 20 stycznia 2017 roku.

Sąd Rejonowy w Nidzicy w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący – SSR Krzysztof Bieńkowski

Protokolant – sekr.sąd.Milena Romańska

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Nidzicy : Dariusza Paczkowskiego

po rozpoznaniu w dniu 20.01.2017r. na rozprawie sprawy:

przeciwko T. J. (1) synowi C. i J. z d. W.,

urodz. (...) w B.,

oskarżonemu o to, że w dniu 10 grudnia 2015 roku w miejscowości J., gm. J., powiat (...), woj. (...)- (...) działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem (...) Sp. z o. o. w kwocie 1.859,00 zł w ten sposób, że pod pozorem zawarcia umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej telemarketingowej skontaktował się z konsultantem firmy (...) Sp. z o. o., gdzie w rozmowie wprowadził go w błąd co do tożsamości osoby zamawiającej usługę telekomunikacyjną i zawarł na fikcyjne dane T. A. umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych nr 08/12/2015 (...) i w ten sposób wyłudził usługi telekomunikacyjne oraz aparat telefoniczny marki S. (...) o nr (...), a następnie odebrał od kuriera przedmiotowy aparat telefoniczny, składając podpisy na wyżej wymienionej umowie o świadczenie usług telekomunikacyjnych, dowodzie wydania, fakturze VAT nr (...), załącznikach do umowy, oświadczeniu woli i na potwierdzeniu doręczenia przesyłki jako T. A., czym działał na szkodę (...) Sp. z o. o.

tj. o przestępstwo z art. 286 § 1 kk.

ORZEKA :

I.  oskarżonego T. J. (1) uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu , i za to z mocy art.286§1 k.k. skazuje go i wymierza mu karę 8(ośmiu) miesięcy pozbawienia wolności

II.  na podstawie art. 46 § 1 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci obowiązku naprawienia szkody na rzecz (...) Sp. z o.o. w W. poprzez zapłatę kwoty 1.859,00 (jednego tysiąca ośmiuset pięćdziesięciu dziewięciu) złotych;

III.  na podstawie art. 44 § 2 kk orzeka przepadek na rzecz Skarbu Państwa dowodu rzeczowych w postaci dokumentów zapisanych pod poz.(...)Prokuratury Rejonowej w Nidzicy i nakazuje pozostawienie ich w aktach sprawy;

IV.  na podstawie art. 624§1 k.p.k. zwalnia oskarżonego od zapłaty kosztów sądowych w całości;

ZARZĄDZENIE

1.(...)

2. (...)

N.(...)

Sygn.akt II K 290/16

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy ustalił , co następuje :

Oskarżony T. J. (1) w dniu 10 grudnia 2015r. zawarł umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych z firmą (...) Sp. z o.o.

Specyficzna forma zawarcia takiej umowy polegała na podaniu danych przez klienta telefonicznie , wypełnieniu druku przez pracownika Polkomtel , a następnie doręczeniu umowy za pośrednictwem kuriera pod wskazany adres celem podpisania.

Klient nie przedkłada żadnych dokumentów do zawarcia umów , „tylko ich kserokopie powinien przekazać kurierowi”.

Oskarżony T. J. (2), który od samego początku nie zamierzał wywiązać się z warunków umowy, podał fikcyjne dane personalne.

W czasie rozmowy telefonicznej oskarżony oświadczył , że nazywa się T. (...), syn P. i I. , PESEL (...), nr dowodu osobistego (...).

Następnie umowę wypełnioną na takie dane personalne za pośrednictwem firmy kurierskiej przesłano pod adres (...)-(...) Ł. 32.

Przesyłkę oskarżony odebrał – po uzgodnieniu miejsca odbioru z kurierem D. K. - w miejscowości J. na ul.(...) podpisując się na umowie, dowodzie wydania, fakturze VAT , załącznikach , oświadczeniu woli i na potwierdzeniu doręczenia przesyłki jako (...).

Zgodnie z warunkami umowy oskarżonemu przekazano telefon marki S. (...) o nr (...), który oskarżony niezwłocznie sprzedał nieustalonej osobie.

Działając w ten sposób oskarżony T. J. (1) doprowadził (...) sp. z o.o. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1859,00 zł.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o następujące dowody :

wyjaśn.osk.T. J. k.254, zezn.śwd.K. S. k.29-30, zezn.śwd.M. K. k.101v, zezn.śwd.D. K. k.122v, zezn.śwd.E. B. k.192-193, protokół przyjęcia zawiadomienia o pstwie k.28-31, pismo k.54 , k.56-61 , k.62-64, k.66, k.91, opinia biegłego z zakresu badania pisma k.145-186, umowa o świadczenie usług telekomunikacyjnych k.5, dowód wydania k.6, faktura VAT k.8, załącznik do umowy k.9, oświadczenie woli k.10, potwierdzenie doręczenia k.55, notatka – informacja z PESEL k.13)

Ponadto Sąd ustalił , że oskarżony T. J. (1) nie jest chory psychicznie ani upośledzony umysłowo. Dysponuje intelektem w dolnych granicach normy.

Jego stan psychiczny nie wskazuje na ograniczenia w zakresie zdolności rozpoznania znaczenia zarzucanego mu czynu i zdolność do pokierowania swoim postępowaniem.

(opinia k.227-228)

Oskarżony T. J. (1) przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, wyjaśniając , że podał fałszywe dane i oszukał kuriera żeby dostać telefon, który sprzedał.

(dow: wyjaśn.osk.T. J. k.254)

Sąd zważył co następuje :

Wyjaśnienia oskarżonego w ocenie Sądu zasługują na wiarę.

Opisane przez niego okoliczności popełnienia przestępstwa znajdują potwierdzenie w innych całkowicie wiarygodnych dowodach w postaci dokumentów (k.5-10) i zostały potwierdzone zeznaniami świadków.

Nie budzi również wątpliwości opinia biegłego wydana w oparciu o wyniki ekspertyzy kryminalistycznej (k.145-186), z której w sposób niezbity wynika , że to oskarżony złożył podpisy (...) na wszystkich dokumentach związanych z zawarciem umowy.

Wobec tego , że wymienione dowody tworzą spójna i logiczną całość , a okoliczności relacjonowane w wyjaśnieniach nie budzą, zdaniem Sądu wątpliwości uznać należy , że oskarżony dopuścił się zarzucanego mu czynu.

Biorąc pod uwagę , że oskarżony jest osobą dorosłą , znającą obowiązujące normy prawne i konsekwencje ich nieprzestrzegania, zaś czyn mu zarzucany ma charakter prosty ze społecznego punktu widzenia uznać należy, że można i należy przypisać mu winę.

Powyższy wniosek znajduje oparcie w pełnej i jasnej opinii biegłych psychiatrów i psychologa , którzy w wydanej opinii (wprawdzie na potrzeby innej sprawy ale w zbliżonym czasie i w odniesieniu do podobnych , analogicznych czynów) nie stwierdzili podstaw dla kwestionowania poczytalności oskarżonego.

(dow : opinia sądowo-psychiatryczna-psychologiczna k.227-228)

W zakresie kwalifikacji prawnej Sąd zważył , co następuje :

Nie ulega wątpliwości , że oskarżony działał z zamiarem wyłudzenia usługi , w tym towaru w postaci telefonu , co sam wprost przyznał.

Uwzględniając okoliczność , że oskarżony poprzez wprowadzenie w błąd przedstawiciela operatora co do swej tożsamości, doprowadził w konsekwencji do niekorzystnego rozporządzenia mieniem , czyn ten należało zakwalifikować jako oszustwo z art.286§1 k.k.

Wymierzając karę oskarżonemu Sąd miał na uwadze całokształt okoliczności zarówno łagodzących jak i obciążających , w szczególności stopień społecznej szkodliwości popełnionego przez niego czynu i stopień winy.

Określając wysokość kary Sąd uwzględnił również cele zapobiegawcze i wychowawcze kary w stosunku do sprawcy , a ponadto potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa.

Stopień społecznej szkodliwości czynu oskarżonej ocenić należy jako stosunkowo znaczny. Za taką oceną przemawia przede wszystkim przemyślany i z góry powzięty oraz konsekwentnie zrealizowany zamiar sprawcy.

Natomiast sama wartość mienia (w granicach najniższego miesięcznego wynagrodzenia za pracę) nie może być uznana za szczególnie znaczną i jako okoliczność obciążająca nie może w sposób istotnie negatywny dla oskarżonego wpływać na wymiar kary.

Z kolei jako istotne okoliczności łagodzące uwzględnić należy przyznanie się oskarżonego do winy , wyjaśnienia , i okazaną skruchę.

Wreszcie – w ocenie Sadu nie można nie uwzględnić przy wymiarze kary i tej okoliczności , że opisany wyżej sposób zawierania umów, w którym (...) sp. z o.o. w istocie w żaden sposób nie weryfikuje tożsamości klienta, całkowicie przerzucając odpowiedzialność w tym zakresie na doręczyciela sprzyja i wręcz zachęca do popełniania przestępstw.

Nie jest to , rzecz jasna, okoliczność w pełnym tego słowa znaczeniu łagodząca, nie mniej jednak uznać należy , że pokrzywdzony (przy niewątpliwym udziale kuriera, skoro dowód osobisty o podanym numerze nie był wystawiony na T. A. k.13) ułatwił w ten sposób popełnienie przestępstwa i przyczynił się do jego zaistnienia.

Jako istotną okoliczność obciążającą Sad musiał wziąć pod uwagę okoliczność , że oskarżony czynu mu przypisanego dopuścił się będąc uprzednio karanym za podobne przestępstwa, oraz przed wydaniem wyroków ale po popełnieniu analogicznych czynów (karta karna k.203-204, odpis wyroku k.208-210, k.212-213, k.214).

Lektura wskazanych wyżej odpisów orzeczeń wskazuje jednoznacznie , że oskarżony jest sprawcą zdemoralizowanym , który nie zasługuje na dobrodziejstwo warunkowego zawieszenia kary.

Przy uwzględnieniu powyższych okoliczności , mając na uwadze granice ustawowego zagrożenia karą , orzeczona kara 8 miesięcy pozbawienia wolności jest adekwatna do wagi czynu i osoby sprawcy nie nosi cech rażącej łagodności ani surowości i spełni swe cele ogólno- i indywidualnoprewencyjne.

Ponadto Sąd na podstawie art.46§1 k.k. zobowiązał oskarżonego do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem ( pkt II wyroku) i orzekł przepadek dowodów rzeczowych (pkt III).

Sąd w oparciu art. 624 § 1 k.p.k. zwolnił oskarżonego od zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, uznając, że ich uiszczenie byłoby dla niego zbyt uciążliwe ze względu na sytuację majątkową oraz brak dochodów.

SSR Krzysztof Bieńkowski

ZARZĄDZENIE

1. (...)

2. (...)

- (...)

3. (...)

(...).02.2016r.