Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACz 1047/17

POSTANOWIENIE

Dnia 12 września 2017 r.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu – Wydział I Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSA Małgorzata Gulczyńska (spr.)

Sędziowie: SSA Małgorzata Kaźmierczak

SSA Mikołaj Tomaszewski

po rozpoznaniu w dniu 12 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa J. F.

przeciwko Skarbowi Państwa – Dyrektorowi (...) W.

o zapłatę

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Okręgowego w Poznaniu z 11 maja 2017 r.,

sygn. akt I C 1455/16,

postanawia:

uchylić zaskarżone postanowienie.

SSA Małgorzata Kaźmierczak SSA Małgorzata Gulczyńska SSA Mikołaj Tomaszewski

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy na podstawie art. 398 22 § 5 k.p.c. odrzucił skargę powoda na postanowienie referendarza sądowego ze względu na nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie jej braków formalnych. Powód został wezwany do przedłożenia załącznika do skargi w postaci zaświadczenia lekarskiego o niepełnosprawności, jednak nie zastosował się do wezwania.

Powyższe postanowienie zażaleniem zaskarżył powód, zarzucając, że jest ono nietrafne i niesłuszne. Wniósł o jego ponowne rozpatrzenie jego sprawy.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje.

Zażalenie zasługiwało na uwzględnienie.

W skardze na orzeczenie referendarza sądowego z 14 grudnia 2016 r. powód, kwestionując odmowę przyznania mu pełnomocnika z urzędu, powołał argument swojej niepełnosprawności, wskazując, że „aby uwiarygodnić swój wniosek” dołącza odpis opinii lekarskiej wystawionej w dniu 23 stycznia 2017 r. Sąd Okręgowy wydając zaskarżone postanowienie założył, że dokument ten, ze względu na wskazanie go w treści skargi, stanowi wymóg formalny podlegający uzupełnieniu w wyznaczonym terminie pod rygorem odrzucenia środka zaskarżenia. Stanowisko to nie było trafne.

Zawarte w art. 398 22 § 5 k.p.c. sformułowanie, zgodnie z którym sąd odrzuca skargę, której braków nie uzupełniono w terminie, odnosi się do braków formalnych skargi jako pisma procesowego uniemożliwiających nadanie właściwego biegu. Ogólne warunki pism procesowych (art. 126 § 1 k.p.c.), mające zastosowanie do skargi na orzeczenie referendarza sądowego na podstawie art. 13 § 2 k.p.c., nie stawiają wymogu przedłożenia przez stronę dowodów, na które się powołuje. Brak dokumentów, mających stanowić dowody na poparcie twierdzeń zawartych w składanym piśmie, nie stanowi przeszkody w dalszym procedowaniu, a jedynie ma znacznie dla merytorycznego rozpoznania sprawy. Z tych względów odrzucenie skargi ze względu na nieprzedłożenie przez powoda dokumentu mającego na celu uwiarygodnić jego stanowisko nie mogło skutkować odrzuceniem skargi ze względu na nieuzupełnienie jej wymogów formalnych.

W tym stanie rzeczy Sąd Apelacyjny uchylił zaskarżone postanowienie na podstawie art. 386 § 1 w zw. z art. 397 § 2 k.p.c.

SSA Małgorzata Kaźmierczak SSA Małgorzata Gulczyńska SSA Mikołaj Tomaszewski