Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII Kz 344/17 Dnia 27 lipca 2017 r.

POSTANOWIENIE

Sąd Okręgowy w Częstochowie - VII Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący – SSO Iwona Kowalczyk

Protokolant : sekr. sądowy Klaudia Talar

po rozpoznaniu w sprawie M. N.

oskarżonego czyn z art. 57 §1 k.k. s

na skutek zażalenia wniesionego przez oskarżonego

na postanowienie Sądu Rejonowego w Częstochowie z dnia 1 czerwca 2017 r., sygn. akt XI W1595/16

w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do podpisania zażalenia

na podstawie art. 437 §1 k.p.k.

postanawia

zażalenia nie uwzględnić i zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy w Częstochowie odmówił oskarżonemu M. N. przywrócenia terminu do podpisania środka odwoławczego- zażalenia na postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do złożenia sprzeciwu z uwagi na przyjęcie, że oskarżony uchybił terminowi , który to nie podlega przywróceniu .

Postanowienie to zaskarżył oskarżony. We wniesionym zażaleniu wskazał, że w jego ocenie wniosek winien był zostać rozpoznany merytorycznie, bowiem wezwanie do uzupełnienia braku formalnego pisma z zakreśleniem rygoru bezskuteczności czynności w wypadku uchybienia zakreślonego terminu uznać należy za czynność procesową z zakreślonym terminem zawitym.

Treść pisma wskazuje ,że skarżący wnosi o uchylenie postanowienia celem merytorycznego rozpoznania.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Zażalenie i wskazana w nim argumentacja nie zasługują na uwzględnienie

Treść art.120 §1 k.p.k. jest jednoznaczna i nie przewiduje przedłużenia czasu do usunięcia braków formalnych, ponad wskazany w nim termin 7 dni. W świetle zarówno poglądów doktryny jak i utrwalonego orzecznictwa nie budzi nadto wątpliwości, że siedmiodniowy termin przewidziany w treści art. 120 k.p.k. jest terminem stanowczym, ale nie jest terminem zawitym. Procesowym jego skutkiem w sytuacji nieusunięcia braków w terminie jest uznanie pisma za bezskuteczne. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jedynie terminy zawite z uwagi na ich niedotrzymanie, ewentualnie mogą zostać przywrócone - w wypadku spełnienia pozostałych przesłanek. Prawidłowo zatem w zaskarżonym orzeczeniu wskazano, że termin do uzupełnienia braków formalnych w rozumieniu art. 122 k.p.k. nie jest terminem zawitym i tym samym nie ma do niego zastosowania przewidziana w art. 126 k.p.k. instytucja przywrócenia terminu i dlatego słusznie też nie doszło do merytorycznego rozpoznania wniosku .

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak na wstępie