Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt XXV C 1575/15

POSTANOWIENIE

Dnia 15 września 2017 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie XXV Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSO Anna Błażejczyk

Sędziowie: SSO Dorota Kalata

SSO Monika Włodarczyk

po rozpoznaniu 15 września 2017 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa M. R. – Powiatowego Rzecznika Konsumentów
w P. działającego jako reprezentant grupy

przeciwko (...) Bank S.A. z siedzibą w W.

o ustalenie

w zakresie wniosku W. G. (1) o udzielenie zabezpieczenia

postanowił:

1.  odrzucić wniosek ,

2.  oddalić wniosek radcy prawnego D. P. o przyznanie wynagrodzenia.

UZASADNIENIE

Pismem, które wpłynęło do sądu 11 września 2017 r., W. G. (1) reprezentowany przez profesjonalnego pełnomocnika, wniósł o udzielenie zabezpieczenia powództwa poprzez zakazanie pozwanemu (...) Bank S.A. z siedzibą w W. i jego następcy prawnemu (...) na czas trwania niniejszego postępowania zbywania nieruchomości dla której Sąd Rejonowy w Żyrardowie prowadzi księgę wieczystą pod numerem (...), a także nakazanie wpisania w księdze wieczystej ostrzeżenia o ww. zabezpieczeniu (wniosek k.3297-3299).

W. G. (1) na mocy oświadczenia z dnia 14 października 2015 r. przystąpił do grupy osób, które wystąpiły z pozwem w postępowaniu grupowym przeciwko (...) Bank S.A. z siedzibą w W. o ustalenie, a także wyraził zgodę, aby reprezentantem grupy dla potrzeb prowadzonego przeciwko (...) Bank S.A. z siedzibą w W. był Powiatowy Rzecznik Konsumentów w P.M. R. (oświadczenie o wstąpieniu do grupy k.2302).

Zgodnie z art. 4 ust 1 – 3 ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. 2010 Nr 7, poz. 44) powództwo w postępowaniu grupowym wytacza reprezentant grupy, którym może być osoba będąca członkiem grupy albo powiatowy (miejski) rzecznik konsumentów w zakresie przysługujących im uprawnień (ust. 1 i 2). Reprezentant grupy prowadzi postępowanie w imieniu własnym, na rzecz wszystkich członków grupy (ust. 3).

Zgodnie z modelem polskiej ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym, legitymacja procesowa przysługuje jedynie reprezentantowi grupy, który na mocy oświadczeń woli jej członków, zdobywa status podmiotu bezwzględnie podstawionego, na którego „przechodzi” legitymacja procesowa podmiotu zastępowanego (w tym wypadku członków grupy) (T. Jaworski, P. Radzimierski, Ustawa o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Komentarz. Warszawa 2010,Legalis). Tym samym tylko reprezentant grupy, jako strona postępowania w znaczeniu procesowym, jest upoważniony do składania oświadczeń procesowych w sprawie rozpoznawanej w trybie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Wniosek W. G. (1) o zabezpieczenie roszczenia, podlegał odrzuceniu z uwagi na to że został wniesiony przez podmiot nieposiadający legitymacji do występowania jako strona procesowa w przedmiotowym procesie. Powiatowy Rzecznik Konsumentów w P.M. R. jako reprezentant grupy w przedmiotowym postępowaniu, jako jedyny posiada status strony procesu (jest on powodem), któremu przysługuje wyłączna legitymacja procesowa w odniesieniu do roszczenia dochodzonego w postępowaniu grupowym. W konsekwencji, tego statusu nie posiada żaden członek grupy, w tym także wnioskujący o udzielenie zabezpieczenia W. G. (1).

Radca prawny D. P. została upoważniona do reprezentowania W. G. (1) w sprawie mającej toczyć się przed Sądem Rejonowym w Żyrardowie (k.3301). Z uwagi na to, że powodem w niniejszej sprawie nie jest W. G. (1) nie może uzyskać upoważnienia do występowania w niniejszej sprawie. Tym samym brak podstaw do przyznania jej wynagrodzenia. Takiej podstawy nie daje fakt złożenia przez nią wniosku o zabezpieczenie w imieniu osoby nie będącej stroną postępowania.

ZARZĄDZENIE

(...)