Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI Gz 235/17

POSTANOWIENIE

Dnia 11 grudnia 2017 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VI Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący SSO Joanna Rusińska

po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2017r.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa (...) sp. z o.o. w T.

przeciwko J. S.

o zapłatę

na skutek zażalenia pozwanej na postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 28 sierpnia 2017r., sygn. akt V GC 1347/16

postanawia

oddalić zażalenie

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd I instancji oddalił wniosek pozwanej o ustanowienie pełnomocnika z urzędu uzasadniając to tym, że pozwana samodzielnie dokonała szeregu czynności procesowych, co wskazuje, że potrafi występować w procesie, a poza tym sprawa nie jest nadmiernie skomplikowana.

W zażaleniu pozwana stwierdziła, że fakt, iż sama pisze pisma do sądu nie oznacza, że zna się na prawie i w związku z tym wniosła o uchylenie postanowienia Sądu Rejonowego w całości.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest nieuzasadnione, albowiem skarżąca ani we wniosku, ani także w zażaleniu nie wykazała, że istnieje potrzeba reprezentowania jej przez zawodowego pełnomocnika. Charakter sprawy wskazuje, że dotyczy ona weksla, który podpisała pozwana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeszcze przed procesem pozwana podejmowała czynności (pismo do wierzyciela, porozumienie dotyczące spłaty zadłużenia – k.32,33), które świadczą o pełnym rozeznaniu sytuacji. Słusznie Sąd Rejonowy wskazał również na szereg czynności dokonanych przez pozwaną w toku procesu, które świadczą o sprawnym posługiwaniu się instytucjami procedury cywilnej (wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, o odroczenie rozprawy, o wyłączenie sędziów). Pozwana złożyła również skuteczne zażalenie na wymiar opłaty od zażalenia, co wskazuje na jej rozeznanie także w przedmiocie wysokości opłat sądowych. W tych okolicznościach stwierdzenie Sądu Rejonowego, że pozwana może samodzielnie występować w sprawie nie nasuwa wątpliwości. Sąd Rejonowy argumentował też, że sprawa nie jest nadmiernie skomplikowana, co powinno być tym bardziej trafnym spostrzeżeniem wobec strony, która jest przedsiębiorcą.

Istotne również jest to, że nie zostały ujawnione żadne dodatkowe okoliczności, które wskazywały, że pozwana jest osobą nieporadną (np. z uwagi na wiek lub chorobę).

Z tych względów Sąd odwoławczy uznał, że nie doszło do naruszenia art. 117 § 5 k.p.c. i oddalił zażalenie pozwanej jako bezzasadne na podstawie art.385 k.p.c. w zw. z art.397 § 2 k.p.c.

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)

(...)