Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 04 grudnia 2017 r.

Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział III Karny w składzie:

Przewodniczący: SSO Izabela Dehmel

Protokolant: Sędzia sprawozdawca

przy udziale Prokuratora del. do Prokuratury Okręgowej w Poznaniu Łukasza Jakuszewskiego

po rozpoznaniu w sprawie Z. N. (N.)

skazanego za czyny z art. 286 § 1 k.k. i inne

z urzędu

w przedmiocie przekazania według właściwości

na podstawie art. 569 § 1 § 2 k.p.k. w zw. z art. art. 35 § 1 i § 2 k.p.k.

postanawia

uznać się niewłaściwym i sprawę Z. N. o wydanie wyroku łącznego przekazać Sądowi Okręgowemu w Gdańsku jako Sądowi właściwemu miejscowo i rzeczowo.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 02 października 2017 r. obrońca Z. N. wniósł o wydanie wyroku łącznego wobec skazanego (k. 2 - 4v).

Dotychczas Z. N. był karany 9 wyrokami jednostkowymi. Dwa z nich zostały wydane przez Sądy Okręgowe, a pozostałe przez Sądy Rejonowe jako każdorazowo Sądy I instancji. Wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu o sygn. akt III K 97/08 zapadł w dniu 21 maja 2008 r., natomiast wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku o sygn. akt XIV K 36/08 w dniu 29 maja 2008 r. (k. 36 – 39).

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 569 § 1 k.p.k. jeżeli zachodzą warunki do orzeczenia kary łącznej w stosunku do osoby, którą prawomocnie skazano lub wobec której orzeczono karę łączną wyrokami różnych Sądów, właściwy do wydania wyroku łącznego jest Sąd, który wydał ostatni wyrok skazujący lub łączny w pierwszej instancji, orzekając karę podlegającą łączeniu. Odpowiednio do paragrafu 2 jeżeli w pierwszej instancji orzekały Sądy różnego rzędu, wyrok łączny wydaje Sąd wyższego rzędu.

Mając powyższe na względzie należy uznać, że właściwym do orzekania w sprawie o wydanie wyroku łącznego wobec skazanego Z. N. jest Sąd Okręgowy w Gdańsku. Sąd rozpoznający sprawę będzie musiał ocenić możliwość połączenia kar orzeczonych we wszystkich 9 wyrokach wskazanych w karcie karnej (k. 36 – 39). Spośród tych 9 wyroków dwa wyroki zapadły w I instancji przed Sądami Okręgowymi, a pozostałe przed Sądami Rejonowymi. W konsekwencji właściwym w sprawie do orzekania o karze łącznej jest Sąd Okręgowy. Wyrok w sprawie XIV K 36/08 zapadł przed Sądem Okręgowym w Gdańsku później niż wyrok III K 97/08 przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. W sprawie III K 97/08 wyrok został bowiem wydany dnia 21 maja 2008 r., a w sprawie XIV K 36/08 dopiero dnia 29 maja 2008 r. Oznacza to właściwość miejscową i rzeczową Sądu Okręgowego w Gdańsku.

Jednocześnie okolicznością przemawiającą za orzekaniem w przedmiocie wydania wyroku łącznego przez Sąd Okręgowy w Poznaniu nie mogą być względy ekonomiki procesowej, jak również deklarowana przez skazanego wola uczestniczenia w rozprawie, albowiem zgodnie z treścią art. 35§1 k.p.k. Sąd zobligowany jest do badania z urzędu swojej właściwości, a w razie stwierdzenia swej niewłaściwości przekazania sprawy właściwemu sądowi.

Kierując się treścią art. 35 § 1 i § 2 k.p.k. w zw. z art. 574 k.p.k. należy w tym stanie rzeczy przekazać sprawę o wydanie wyroku łącznego wobec Z. N. Sądowi Okręgowemu w Gdańsku jako właściwemu miejscowo i rzeczowo.

W związku z powyższym orzeczono jak w części rozstrzygającej postanowienia.

SSO Izabela Dehmel