Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 499/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 28 listopada 2017r.

Sąd Rejonowy w G. w II Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: SSR Beata Malinowska

Protokolant: Natalia Tomaszewska

w obecności Prokuratora Jakub Łamek

po rozpoznaniu na rozprawie w dniach: 11.10.2016 r., 20.12.2016 r., 28.03.2017 r., 29.06.2017 r., 16.11.2017 roku sprawy karnej

P. K. – s. S. i M. z domu G., ur. (...) w G., zam. (...)-(...) S. (...), PESEL: (...), nie karanego.

Oskarżonego o to, że:

W dniu 10 grudnia 2015 roku na drodze K-92 w W., pow. Ś., woj. (...) będąc uprzednio prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w C. z dnia 24.06.2013 r. sygn.. akt (...) prowadził w ruchu lądowym samochód marki M. nr rej. (...) wraz z naczepą nr rej. (...) w stanie nietrzeźwości 0,29 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu

tj. o czyn z art. 178a §1 i 4 kk

o r z e k ł

I.  Oskarżonego P. K. uznaje za winnego tego, że w dniu 10 grudnia 2015 roku na drodze K-92 w W., pow. Ś., woj. (...) prowadził w ruchu lądowym samochód marki M. nr rej. (...) wraz z naczepą nr rej. (...) w stanie nietrzeźwości 0,29 mg/dm3 alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. popełnienia przestępstwa z art.178a §1 kk i za to, na mocy art. 178a §1 kk skazuje go na karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  Na mocy art. 69 §1 i 2 kk i art. 70 §1 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres 3 (trzech) lat próby;

III.  Na mocy art. 72 §1 pkt 4 kk zobowiązuje oskarżonego w okresie próby do wykonywania pracy zarobkowej;

IV.  Na mocy art. 72 § 1 pkt 5 kk zobowiązuje oskarżonego w okresie próby do powstrzymania się od nadużywania alkoholu;

V.  Na mocy art. 42 §2 kk orzeka wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 (trzech) lat zaliczając na jego poczet okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 10 grudnia 2015 r.;

VI.  Na mocy art. 43a § 2 kk zasądza od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 5000 (pięć tysięcy) złotych;

VII.  Zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów postępowania w sprawie obciążając nimi Skarb Państwa.

Sygn. akt II K 499 /16

UZASADNIENIE

P. K. urodził się (...) w G. , jest synem S. i M. z domu G. , posiada wykształcenie zawodowe , z zawodu jest mechanikiem samochodowym , pracuje w (...) w G. z wynagrodzeniem (...) zł miesięcznie , jest kawalerem , posiada na utrzymaniu dwoje dzieci , zam. (...)/(...). Nie był dotychczas karany sądownie

( dowód: wyjaśnienia oskarżonego P. K. k- 68, 37, kwestionariusz wywiadu środowiskowego k- 73-74, pismo z SR w C. k- 78, karta karna k- 17, kserokopia umowy o pracę k-86, 88).

P. K. pracował jako kierowca międzynarodowy. Przyjechał z Francji do Ś. na parking. Miał jechać do domu ciężarówką. W dniu 10 grudnia 2015r. ok. godz. 5.00 rano wypił dwa piwa Żubr o pojemności 0,5 l. Czuł się dobrze i ok. godz. 9.00 pojechał samochodem ciężarowym marki M. o nr rej. (...) z przyczepą o nr rej . (...) do domu do miejscowości S.. Kiedy o godz. 11.30 P. K. kierował tym pojazdem to w miejscowości W. na drodze K-92 został zatrzymany do kontroli drogowej przez funkcjonariuszy Policji. Został poddany badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem typu alcotest . Podczas badania przeprowadzonego o godz. 11.35 alcotest wykazał u P. K. - 0,29 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu , o godz. 11.50 alcotest wykazał u niego 0,29 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, natomiast o godz. 12.00 – 0,27 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu .

( dowód: wyjaśnienia oskarżonego k- 68, 13,21 , zeznania świadków: S. P. k- 82v-83, J. S. k- 82v, K. K. k- 89v, notatka urzędowa k- 1, protokół z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym k- 2 , świadectwo wzorcowania k-3).

Wyrokiem Sądu Rejonowego w C. z dnia 24 czerwca 2013r. w sprawie o sygn akt (...) P. K. został prawomocnie skazany za czyn z art. 178 a § 1 kk na karę grzywny oraz orzeczono wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym do kierowania którymi uprawnia kat. T na okres 3 lat. P. K. grzywnę uregulował w dniu 13 czerwca 2014r. natomiast koniec okresu zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. T upłynął w dniu 1 maja 2016r. Wyrok ten uległ zatarciu w dniu 1 maja 2016r .

( dowód: odpis wyroku Sądu Rejonowego w C. o sygn.akt (...) k- 31, pismo k- 32, 78 ).

W postępowaniu przygotowawczym i przed Sądem oskarżony P. K. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż kilka godzin przed zatrzymaniem go przez funkcjonariuszy Policji do kontroli drogowej spożywał piwo

( dowód: wyjaśnienia oskarżonego P. K. k- 68, 13,21).

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego odnośnie tego ,że kierował samochodem ciężarowym marki M. o nr rej. (...) z przyczepą o nr rej . (...) w stanie nietrzeźwości albowiem znalazły one w pełni potwierdzenie w zgromadzonym w sprawie materiale dowodowym a w szczególności w notatce urzędowej sporządzonej w dniu 10 grudnia 2015r. przez funkcjonariusza Policji oraz w protokole z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym z dnia 10 .12. 2015r.

Sąd dał wiarę zeznaniom świadków :S. P. , J. S. i K. K. albowiem były one spójne , logiczne i konsekwentne a także znalazły w pełni odzwierciedlenie w wyjaśnieniach oskarżonego.

Sąd dał wiarę dowodom z dokumentów, pism i protokołów zgromadzonym w toku postępowania uznając je za w pełni wiarygodne i nie znajdując podstaw do kwestionowania ich autentyczności.

W świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego zarówno wina oskarżonego jak i okoliczności popełnienia czynu nie budzą wątpliwości. Zebrane w sprawie dowody jednoznacznie wskazują , że oskarżony P. K. swoim zachowaniem wyczerpał znamiona umyślnego występku z art. 178a § 1 kk gdyż kierował samochodem marki M. o nr rej. (...) z przyczepą o nr rej . (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości . Zdawał sobie sprawę z tego , że zaledwie kilka godzin godziny wcześniej spożywał alkohol w postaci piwa a pomimo tego, zdecydował się pojechać służbowym samochodem ze Ś. do swojego miejsca zamieszkania . W ocenie Sądu oskarżonemu nie można jednak przypisać popełnienia przestępstwa z art. 178a § 4 kk albowiem w chwili wydania niniejszego wyroku wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w C. w sprawie (...) uległ zatarciu. Ponadto oskarżony wprawdzie dopuścił się tego czynu w czasie obowiązywania środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ale obowiązywał on w jego przypadku tylko na pojazdy do których prowadzenia wymagane było prawo jazdy kat. T. Oskarżony kierował natomiast pojazdem ciężarowym . Fakt zatarcia z mocy prawa wcześniejszego prawomocnego skazania za przestępstwo określone w art. 178a § 1 kk lub wymienione w art. 178a§ 4 kk, zaistniały w dacie wyrokowania co do popełnienia czynu określonego w art.178a§ 1 kk uniemożliwia przyjęcie odpowiedzialności sprawcy na podstawie art. 178a § 4 kk także wtedy , gdy do popełnienia tego czynu doszło przed upływem okresu niezbędnego do zatarcia wcześniejszego skazania ( wyrok Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 2016r. III K 427/15).

Zdaniem Sądu orzeczona wobec oskarżonego kara 6 miesięcy pozbawienia wolności jest odpowiednia do stopnia społecznego niebezpieczeństwa czynu. Spełni swą funkcję w zakresie prewencji ogólnej jak i funkcję represyjno-wychowawczą.

Jednocześnie Sąd doszedł do przekonania , że w stosunku do oskarżonego istnieją przesłanki do warunkowego zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności na okres 3 lat próby. Zdaniem Sądu, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, istnieje możliwość dania mu szansy i uznania , że zaistniałe zdarzenie miało charakter incydentalny oraz , że taka sytuacja nie powtórzy się. Wyznaczony przez Sąd okres próby pozwoli stwierdzić czy oskarżony należycie wykorzysta daną mu przez Sąd szansę. Oskarżony ma bowiem dwoje dzieci , jest jedynym żywicielem rodziny , posiada też stałą pracę a także nie był karany.

Na mocy art. 72§ 1 pkt 4 kk Sąd zobowiązał oskarżonego w okresie próby do wykonywania pracy zarobkowej.

Na mocy art. 72§ 1 pkt 5 kk Sąd zobowiązał oskarżonego w okresie próby do powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

Na mocy art. 42 § 2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 3 lat .

Na mocy art. 63 § 2 kk Sąd zaliczył na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych okres faktycznego zatrzymania prawa jazdy oskarżonemu od dnia 10 grudnia 2015r.

Na mocy art. 43a § 2 kk Sąd zasądził od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 5.000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Wymierzając oskarżonemu powołaną wyżej karę i środki karne Sąd wziął pod uwagę przede wszystkim okoliczności popełnienia tego przestępstwa. Oskarżony mając - 0,29 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, o godz. 11.30 kierował samochodem ciężarowym w miejscowości W. . Jechał ze Ś.. Alkohol zaś spożywał kilka godziny wcześniej . Wobec powyższego, zdaniem Sądu ,oskarżony swoim zachowaniem stwarzał znaczne niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia nie tylko własnego , ale też i innych użytkowników drogi. Ponadto oskarżony pracował w tym czasie jako kierowca zawodowy.

Zastosowanie środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych ma bowiem służyć temu , by osoby nie przestrzegające zasad bezpieczeństwa , zagrażające bezpieczeństwu ruchu czy to z braku wyobraźni czy z braku poczucia odpowiedzialności – z ruchu tego wyłączyć. Jest to najskuteczniejszy sposób wzmożenia bezpieczeństwa na drogach, zmuszenia naruszających zasady bezpieczeństwa do ich przestrzegania w przyszłości , przekonania wszystkich uczestników ruchu o potrzebie bezwzględnego podporządkowania się ustanowionym zasadom ruchu ( wyrok SN z dnia 24.04.1982r. V KRN 106/82).

O kosztach sądowych orzeczono na podstawie art. 624 § 1 kpk i art. 17 ustawy z dnia 23.06.1973r. „O opłatach w sprawach karnych” ( tekst jednolity: Dz.U. z 1983r. , Nr 49, poz. 223 ze zm.) biorąc pod uwagę sytuację rodzinną , majątkową i wysokość dochodów oskarżonego.