Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt. II K 157/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 17 maja 2017r.

Sąd Rejonowy w G. - II Wydział Karny w składzie:

Przewodnicząca: SSR Agnieszka Kucińska - Stanny

Protokolant: sekr. sąd. Anna Kulczyk

przy udziale Prokuratora Prokuratury Rejonowej w G. K. N.

po rozpoznaniu dnia 17.05.2017r. sprawy karnej

E. S. (1) - urodz. (...) w G., syna R. i H. zd. Ł., obywatelstwa polskiego, pesel (...), karanego, zam. G. ul. (...)

oskarżonego o to, że:

w dniu 19.06.2015r. w Komendzie Powiatowej Policji w K., będąc uprzedzonym o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym w sprawie (...) Prokuratury Rejonowej w (...) zeznał nieprawdę co do faktu i okoliczności kierowania w okresie 9-10.05.2015r. w K. pojazdem marki B. o nr rej. (...) ( (...) (...)) i jego pasażerów,

tj. o czyn z art. 233 § 1 kk

O R Z E K A

I.  Uznaje oskarżonego E. S. (1) za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, to jest występku z art. 233 § 1 kk i za to, na tej podstawie, wymierza mu karę 6(sześciu) miesięcy pozbawienia wolności.

II.  Na podstawie art. 69 § 1 i §2 kk i art. 70 § 1 kk wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesza na okres 2(dwóch) lat próby.

III.  Na podstawie art. 72 § 1 pkt 4 i 5 kk zobowiązuje oskarżonego w okresie próby do wykonywania pracy zarobkowej oraz powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

IV.  Zwalnia oskarżonego od opłat, w wydatkami obciąża Skarb Państwa.

II K 157/17

(...)

(wobec wniosku oskarżyciela - zakres ograniczony zgodnie z treścią art. 424§3 kpk)

E. S. (2) został przez Prokuratora Rejonowego w (...) oskarżony o to, że: w dniu 19.06.2015r. w Komendzie Powiatowej Policji w K., będąc uprzedzonym o odpowiedzialności karnej za zeznanie nieprawdy lub zatajenie prawdy, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu przygotowawczym w sprawie (...) Prokuratury Rejonowej w (...) zeznał nieprawdę co do faktu i okoliczności kierowania w okresie 9-10.05.2015r. w K. pojazdem marki B. o nr rej. (...) ( (...) (...)) i jego pasażerów, tj. o czyn z art. 233 § 1 kk.

Oskarżony E. S. (2) przyznał się do zarzucanego mu czynu w postepowaniu przygotowawczym. Zawiadomiony o terminie rozprawy nie stawił się, co spowodowało odczytanie jego wyjaśnień, na zasadzie art. 389§1 kpk. Następnie przeprowadzono dalsze postepowanie dowodowe. Przesłuchano świadka, który się stawił. I wobec zgody oskarżyciela, odczytano zeznania pozostałych, zawnioskowanych aktem oskarżenia świadków.

Sąd, po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, uznał, że w świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, zarówno sprawstwo, jak i wina oskarżonego odnośnie zarzuconego mu czynu nie budzą wątpliwości.

Oskarżony był wcześniej karany sądownie za czyn z art. 278§3 kk na karę ograniczenia wolności.

(dowód: dane o karalności – k.98)

Sąd, oskarżonego E. S. (1) uznał za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu aktem oskarżenia, to jest występku z art. 233 § 1 kk.

Na podstawie art. 233 § 1 kk, Sąd wymierzył mu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Do okoliczności obciążających Sąd zaliczył wcześniejszą karalność oskarżonego. Za okoliczności łagodzące, Sąd uznał przyznanie się do zarzucanego mu czynu.

Sąd stanął na stanowisku, że kara pozbawienia wolności w podanym wymiarze będzie dla oskarżonego karą odpowiednią, biorąc pod uwagę właściwości i warunki osobiste E. S., w tym fakt jego karalności, a także stopień społecznej szkodliwości popełnionego czynu.

Sąd uznał, że istnieją w sprawie okoliczności, min. młody wiek oskarżonego, jednorazowa wcześniejsza karalność za czyn przeciwko mieniu oraz skazanie za ten występek na karę ograniczenia wolności, które wpływają pozytywnie na orzeczenie kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Stąd, na zasadzie art. 69§1 i 2 kk oraz art. 70§1 kk Sąd zawiesił warunkowo wykonanie orzeczonej wobec E. S. (1) kary pozbawienia wolności na okres 2 lat próby. Jako warunki zawieszenia, Sąd nałożył na oskarżonego obowiązki: wykonywania pracy zarobkowej i powstrzymania się od nadużywania alkoholu – na zasadzie art. 72§1 pkt 4i 5 kk.

Sąd zwolnił oskarżonego od opłat, a wydatkami obciążył Skarb Państwa na zasadzie art. 624§1 kpk z uwagi na brak u oskarżonego stałego źródła dochodu i trudną sytuację materialną.