Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI Gz 5/18

POSTANOWIENIE

Dnia 22 stycznia 2018 r.

Sąd Okręgowy w Toruniu Wydział VI Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący : SSO Zbigniew Krepski (spr.)

Sędziowie : SO Małgorzata Bartczak-Sobierajska, SO Joanna Rusińska

po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2018 r. w Toruniu

na posiedzeniu niejawnym

sprawy w postępowaniu upadłościowym (...) sp. z o.o. w G.

w przedmiocie umorzenia postępowania upadłościowego

na skutek zażalenia upadłego na postanowienie Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 16 lutego 2017 r., sygn. akt V GUp 5/14

postanawia oddalić zażalenie

Małgorzata Bartczak-Sobierajska Zbigniew Krepski Joanna Rusińska

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 16 lutego 2017 r. Sąd Rejonowy w Toruniu na podstawie art. 361 ust. 1 pkt 1 prawa upadłościowego postanowił umorzyć postępowanie upadłościowe i ogłosić umorzenie przez obwieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz w prasie lokalnej, a kosztami ogłoszeń obciążyć masę upadłości. W uzasadnieniu powyższego postanowienia wydanego na wniosek syndyka masy upadłości Sąd ten wskazał, że syndyk dokonał likwidacji majątku masy upadłości, a uzyskane środki przeznaczył na koszty postępowania powstałe stosownie do jego stadium. Podkreślił, iż aktualnie w masie upadłości znajdują się środki w wysokości 11.720,59 zł, które w żaden sposób nie pozwalają na kontynuowanie postępowania upadłościowego. Zdaniem Sądu pierwszej instancji powyższe środki pokryją bowiem jedynie koszty ogłoszeń w prasie, w Monitorze Sądowym i Gospodarczym i częściowo zaliczki na wynagrodzenie syndyka; natomiast pozostałe koszty postępowania obejmą jeszcze resztę wynagrodzenia syndyka, zwrot ewentualnych wydatków oraz dalsze koszty obwieszczeń, archiwizacji, korespondencji i prowadzenia rachunkowości. Z drugiej strony pozostałe w masie upadłości środki nie wystarczają na pokrycie wierzytelności co uniemożliwia wydanie postanowienia o zakończeniu tego postępowania upadłościowego. Z tych względów i wobec braku sprzeciwu upadłego co do wniosku syndyka Sąd Rejonowy umorzył postępowanie upadłościowe (...) sp. z o.o. w G. (k.502-503).

Powyższe postanowienie zaskarżył zażaleniem upadły zarzucając mu naruszenie art. 361 prawa upadłościowego poprzez jego błędna wykładnię i niewłaściwe zastosowanie, które doprowadziło do bezpodstawnego umorzenia postępowania oraz wniósł o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości.

W uzasadnieniu upadły zarzucił, iż majątek zbyty przez syndyka pozwalał na zaspokojenie kosztów postępowania. Podniósł też, że syndyk zbył składniki majątku po zaniżonej cenie oraz nie upadły nie otrzymał od syndyka sprawozdania czy choćby rozliczenia kosztów postępowania upadłościowego. Z tych względów zasadne jest zdaniem skarżącego poddanie kontroli podstaw formalnych jak i merytorycznych zaskarżonego postanowienia (k.557-558 i k. 560).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenia upadłego nie zasługuje na uwzględnienie i jako takie podlega oddaleniu na podstawie art. 385 k.p.c. w związku z art. 397 § 1 k.p.c. i art. 361 prawa upadłościowego oraz art. 229 prawa upadłościowego i naprawczego.

W sprawie brak jest bowiem podstaw do przyjęcia, że skarżący wykazał, iż masa upadłości posiada majątek wystarczający na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, co w świetle art. 361 pkt 1 prawa upadłościowego wyklucza możliwość uwzględnienia jego zażalenia. Sąd Okręgowy podziela w ustalenia faktyczne i ocenę prawną zdarzeń przedstawioną przez Sąd Rejonowy w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia, przyjmując dokonane przezeń ustalenia za podstawę własnych ustaleń i powołując się na tę ocenę prawną.

Zawarte w zażaleniu zarzuty tj., że majątek zbyty przez syndyka pozwalał na zaspokojenie kosztów postępowania stanowią oraz że syndyk zbył składniki majątku po zaniżonej cenie, w ocenie Sądu Okręgowego stanowią subiektywną polemikę nie popartą żadną argumentacją z prawidłowymi ustaleniami faktycznymi i prawidłowymi rozważaniami prawnymi dokonanymi przez Sąd Rejonowy. W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia Sąd ten w sposób szczegółowy dokonał oceny stanu posiadania masy upadłości i doszedł do słusznego wniosku, że pozostały majątek masy upadłości w postaci środków finansowych w kwocie 11.720,59 zł nie wystarczy na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego co w całości wypełnia dyspozycję przepisu art. 361 pkt1 prawa upadłościowego.

Należy podkreślić, na co zwrócił również uwagę Sąd Rejonowy, iż upadły nie sprzeciwił wnioskowi syndyka o umorzenie tego postępowania upadłościowego; zatem podnoszenie w zażaleniu, iż nie otrzymał on od syndyka sprawozdania czy choćby rozliczenia kosztów postępowania upadłościowego jest nieuzasadnione. Z drugiej strony zarzut ten jest bardzo ogólnikowy, gdyż skarżący nie wskazuje jakich konkretnie dokumentów prawem przewidzianych, jakich sprawozdań i rozliczenia kosztów postępowania upadłościowego nie otrzymał i w konsekwencji zarzut tan wymyka się z spod kontroli Sądu odwoławczego

Z tych wszystkich względów podzielając słuszne stanowisko Sądu I instancji, iż w przedmiotowej sytuacji dalsze prowadzenie postępowania upadłościowego jest niecelowe, Sąd Okręgowy oddalił zażalenie upadłego orzekając jak w sentencji postanowienia.

Małgorzata Bartczak-Sobierajska Zbigniew Krepski Joanna Rusińska

(...)

(...)

1) (...)

2) (...)

- (...)

- (...)

3) (...)

T., (...)