Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 914/16

ZARZĄDZENIE

Dnia 29 września 2016 r.

Przewodniczący Sędzia Sądu Rejonowego Andrzej Lubowiecki

w Sądzie Rejonowym w Tczewie I Wydział Cywilny

po rozpoznaniu w dniu 29 września 2016 r.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy ze skargi powoda Z. K. o wznowienie postępowania w sprawie sygn. akt I C 478/12 tut. Sądu

wszczętej z powództwa Z. K. i Z. Z.

przeciwko Skarbowi Państwa - Starosta (...)

o zapłatę

zarządza

zwrócić skargę.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2016 r. powód Z. K. został zobowiązany do uzupełnienia w terminie 7 dni braków formalnych skargi o wznowienie postępowania w sprawie sygn. akt I C 478/12 tut. Sądu, wszczętej z powództwa Z. K. i Z. Z., przeciwko Skarbowi Państwa - Starosta (...), o zapłatę, przez złożenie dwóch odpisów skargi wraz z odpisami załączników, wskazanie w piśmie w trzech egzemplarzach stron postępowania oraz ich adresów, wartości przedmiotu sporu, oznaczonego datą zaskarżonego wyroku, złożenie wniosku o uchylenie lub zmianę zaskarżonego wyroku {wnioskując o zmianę, strona winna określić, na czym ta zmiana ma polegać (oddalenie lub uwzględnienie powództwa w całości lub części), zaś w razie wniosku o uchylenie wyroku strona może żądać przekazania sprawy do ponownego rozpoznania lub odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania}, pod rygorem zwrotu skargi.

W zakreślonym terminie skarżący nie uzupełnił braków skargi, bowiem nie złożył jej odpisów (pisma przesłane w dniu 23 września 2016 r. nie są odpisami skargi k. 2 - 6, bowiem mają odmienną treść), nie wskazał wyroku, którego dotyczy skarga (skarżący powołuje się na orzeczenia nie rozstrzygające sprawy co do istoty) oraz nie złożył wniosku o uchylenie zmianę lub zmianę zaskarżonego wyroku.

Zgodnie z art. 409 k.p.c. skarga o wznowienie powinna czynić zadość warunkom pozwu oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.

Art. 130 § 1 k.p.c. stanowi, że jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych lub jeżeli od pisma nie uiszczono należnej opłaty, przewodniczący wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Mylne oznaczenie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania pismu biegu i rozpoznania go w trybie właściwym. § 2 ostatnio powołanego artykułu stanowi, że po bezskutecznym upływie terminu przewodniczący zwraca pismo stronie. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu.

Z tych względów zarządzono jak na wstępie.

Sygn. akt I C 914/16

ZARZĄDZENIE

1. Odnotować.

2. Doręczyć odpis zarządzenie skarżącemu Z. K., z pouczeniem o zażaleniu.

3. Przedłożyć z wpływem lub po 30 dniach.

T., dnia 29 września 2016 r.