Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V Pz 86/13

POSTANOWIENIE

Dnia 24 lipca 2013r.

Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim – V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodniczący: SSO Magdalena Marczyńska

Protokolant: asyst. sędz. Sławomir Fert

po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2013 roku w Piotrkowie Tryb.

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa S. B.

przeciwko (...) Spółce z ograniczoną

odpowiedzialnością z siedzibą w C.

o odszkodowanie z tytułu naruszenia zasady równego traktowania

na skutek zażalenia powoda

na postanowienie Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w Tomaszowie Maz.

z dnia 25 kwietnia 2013r.

sygn. akt IVP 160/13

postanawia:

zmienić zaskarżone postanowienie, w ten sposób, że zwolnić powoda S. B. od uiszczenia opłaty stosunkowej od pozwu.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 15 maja 2013 roku Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w Tomaszowie Maz. oddalił wniosek powoda S. B. o zwolnienie od opłaty sądowej od pozwu. Uzasadniając powyższe wskazał, że ze złożonego przez powoda wraz z załącznikami oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach wynika, że pozostaje on we wspólnym gospodarstwie domowym z żoną. Żona powoda jest zatrudniona w (...) S.A. Oddziale w T.i uzyskuje średnie miesięczne wynagrodzenie w kwocie 2.238,62 złotych, z czego spłaca pożyczki w łącznej kwocie 896,43 złotych. Powód pobiera zasiłek dla bezrobotnych w kwocie 687,72 złotych. Powód ponosi opłaty związane z utrzymaniem mieszkania, a także z uczestnictwem w terapii uzależnień. W posiadaniu powoda jest 1250 akcji (...) Z przedłożonych przez powoda dokumentów wynika, że osiąga on wraz z żoną łączny dochód w kwocie 2.926,34 złotych, a stałe wydatki wynoszą 2.340,94, a zatem na podstawowe potrzeby życiowe pozostaje im kwota 585,40 złotych.

Zdaniem Sądu Rejonowego kwota 585,40 złotych pozwala powodowi i jego żonie na skromne życie i uiszczenie opłaty sądowej od pozwu w wysokości 300 złotych mogłaby spowodować istotny uszczerbek dla utrzymania powoda i jego żony.

Mając jednakże na uwadze okoliczność, że powód jest w posiadaniu akcji (...) i mógłby spieniężyć ich część na pokrycie opłaty sądowej oraz to, że powód występując z pozwem, w którym określił wartość przedmiotu sporu na kwotę powyżej 50.000 złotych winien był się liczyć z koniecznością poniesienia wydatków, a tym samym już od momentu podjęcia decyzji o jego złożeniu powinien rozpocząć gromadzenie środków finansowych na pokrycie wydatków z tym związanych, Sąd Rejonowy uznał, że nie ma podstaw do zwolnienia powoda od uiszczenia opłaty sądowej od pozwu w wysokości 300 złotych.

Na powyższe postanowienie wniósł w dniu 23 maja 2013 roku zażalenie powód. W uzasadnieniu zażalenia skarżący podniósł, iż Sąd Rejonowy nie uwzględnił wszystkich wydatków jakie ponosi wraz z żoną na spłatę kredytów, pożyczek oraz utrzymanie mieszkania. Kwota jaka zostaje bowiem mu na podstawowe potrzeby życiowe wynosi bowiem 367,40 złotych, a nie 587,40 złotych. Ponadto wskazał, że w zeszłym roku jego żona uległa wypadkowi, w wyniku którego doznała urazu kolana. W związku z tym powód ponosi wydatki związane z leczeniem i rehabilitacją żony. Jeżeli stan zdrowia żony powoda się nie poprawi może ona utracić pracę. W tej sytuacji posiadane akcje (...) stanowią zabezpieczenie finansowe na przyszłość, gdy powód i jego żona nie będą pracować z powodu choroby lub małej przydatności do pracy z powodu różnych dolegliwości.

Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych zważył co następuje:

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

W myśl art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010r. Nr 90, poz. 594 ze zm.) zwolnienia od kosztów sądowych może się domagać osoba fizyczna, która złożyła oświadczenie, że nie jest w stanie ich ponieść bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.

Zgodnie zaś z art. 35 ust. 1 ww. ustawy w sprawach z zakresu prawa pracy w których wartość przedmiotu sporu przewyższa kwotę 50.000 złotych, pobiera się od wszystkich podlegających opłacie pism procesowych, w tym od pozwu opłatę stosunkową. Opłata ta wynosi 5% wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100.000 złotych (art. 13).

W przedmiotowej sprawie wobec podanej przez powoda wartości przedmiotu sporu (60.000 złotych) opłata stosunkowa od pozwu wynosi więc 3.000 złotych, a nie 300 złotych, jak to ustalił nieprawidłowo Sąd Rejonowy.

W ocenie Sądu Okręgowego miesięczne koszty utrzymania powoda i jego żony na poziomie wyczerpującym w istocie całość ich miesięcznych dochodów stanowią przesłankę do zwolnienia od opłaty stosunkowej od pozwu. Zwolnienie to uzasadniają relatywnie niewielkie dochody powoda i jego żony, przy uwzględnieniu kosztów utrzymania, w tym kosztów rehabilitacji żony po urazie kolana. Należy także podzielić argumentację zawartą w zażaleniu, iż posiadane przez żonę powoda (...) stanowią zabezpieczenie finansowe na przyszłość, gdy powód i jego żona nie będą pracować z powodu choroby lub małej przydatności do pracy z powodu różnych dolegliwości i z tego powodu nie mogą być spieniężone na potrzeby uiszczenia opłaty od pozwu.

Z tych też względów, Sąd Okręgowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 386 § 1 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c., orzekł jak sentencji.