Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V U 54/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 27 stycznia 2014 roku

Sąd Okręgowy w Białymstoku

V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSO Stanisław Stankiewicz

Protokolant: Bożena Radziusz

po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2014 roku w Białymstoku

na rozprawie

sprawy (...) (...) s.c.w B.S. Ł.i K. C.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o zapłatę składek

przy udziale ubezpieczonych R. P. (1) i K. R. (1)

na skutek odwołania wspólników (...) (...) s.c.w B.S. Ł.i K. C.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia 12 listopada 2012 roku

Nr (...)

I.  Zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że ustala, iż (...) (...) s.c.w B.S. Ł.i K. C.nie ma obowiązku zapłaty składek w okresie od stycznia do grudnia 2007 roku oraz za marzec, kwiecień, maj
i czerwiec 2009 roku na Fundusz Pracy z tytułu wykonywania przez R. P. (1)umów o dzieło.

II.  Oddala odwołanie w pozostałej części.

III.  Zasądza od (...) (...) s.c.w B.S. Ł.i K. C.na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.60 (sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

Sygn. akt VU 54/13

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. decyzją z dnia 12 listopada 2012 roku – na podstawie artykułu 83 ust. 1 pkt. 3 ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 104 ust. 1 pkt. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - ustalił wysokość składek na Fundusz Pracy jakie spółka cywilna (...) powinna była zapłacić w okresie od stycznia do grudnia 2007 roku oraz za marzec, kwiecień, maj, czerwiec i grudzień 2009 roku.

W uzasadnieniu decyzji organ rentowy podał, że R. P. (1)i K. R. (1)wykonywały na rzecz spółki umowy o świadczenie usług, które zostały uznane za umowy zlecenie, a nie umowy o dzieło. W tej sytuacji spółka jako zleceniodawca ma obowiązek opłacić stosowne składki na Fundusz Pracy. Odwołanie od tego orzeczenia wniosła spółka cywilna (...). Podała w nim, że K. R. (1)i R. P. (1)są z zawodu lekarzami stomatologami. Obie zawarły ze spółką umowy o dzieło, na podstawie których dokonywały u pacjentów wypełnień stomatologicznych i robiły protezy. Obie ubezpieczone samodzielnie ustalały godziny swojej pracy w gabinetach należących do spółki. Wykonanie wypełnienia protetycznego i protezy jest świadczeniem zdrowotnym uregulowanym w ustawie z 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej. Według spółki obie lekarki wykonywały umowy o dzieło gdyż każda miała obowiązek osiągnąć określony rezultat. Na podstawie takiego zarzutu płatnik zażądał zmiany zaskarżonej decyzji i ustalenia, że wynagrodzenia i K. R. (1)i R. P. (1)z tytułu umów o dzieło nie stanowi podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje:

odwołanie jest częściowo zasadne.

Bezspornym w sprawie było, że oddział ZUS decyzją z 12 listopada 2012 roku stwierdził, że R. P. (1) od 2 stycznia 2007 roku podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym na podstawie umowy zlecenia zawartej z (...) spółką cywilną w B.. Prawomocnym wyrokiem z dnia 15 kwietnia 2013 roku (V U 46/13 ) Sąd Okręgowy zmienił tę decyzję i ustalił, że R. P. (1) nie podlega od 2 stycznia 2007 roku obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a osiągnięty przez nią przychód z tytułu umowy o dzieło nie stanowi podstawy wymiaru składek. Jeśli chodzi o K. R. (1) to jej sytuacja jest inna, ponieważ Sąd wyrokiem z 15 kwietnia 2013 roku ( V U 50/13 ) oddalił odwołanie S. Ł. i K. C., (...) spółki (...), od decyzji O/ZUS z 12 listopada 2012 roku, na mocy której została ona objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami w grudniu 2009r. Zgodnie z treścią art. 104 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy obowiązkowe składki na Fundusz Pracy za osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy dotyczące zlecenia opłacają pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne. Składek na fundusz pracy nie opłaca się za osoby – kobiety, które osiągnęły wiek wynoszący ponad 55 lat. Treść zacytowanego wyżej przepisu w sposób jednoznaczny wskazuje, że od podstawy wymiaru z tytułu umowy o dzieło pracodawca nie ma obowiązku opłacenia składek na Fundusz Pracy. Sytuacja ubezpieczonych, których dotyczy decyzja z 12 listopada 2012 roku jest różna. R. P. (1) w okresach styczeń-grudzień 2007 i marzec- czerwiec 2009 łączyły ze spółką (...) umowy o dzieło, a K. R. (1) w grudniu 2009 roku umowa zlecenia. W związku z tym spółka jako płatnik powinna zapłacić składkę na Fundusz Pracy tylko za grudzień 2009 roku. Z podanych wyżej względów Sąd Okręgowy na mocy art. 477 1 4 §1 i 2 kpc orzekł jak w wyroku. O kosztach procesu rozstrzygnął na podstawie art.98 kpc i §6 pkt1 rozporządzenia Ministra sprawiedliwości z dnia 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych.