Pełny tekst orzeczenia

Warszawa, dnia 27 marca 2018 r.

Sygn. akt VI Ka 853/17

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie VI Wydział Karny Odwoławczy w składzie :

Przewodniczący: SSO Maciej Schulz

protokolant: p.o. protokolanta sądowego Anna Tarasiuk

po rozpoznaniu dnia 27 marca 2018 r.

sprawy M. K. syna A. i E., ur. (...) w W. obwinionego o czyn z art. 86 § 1 kw

na skutek apelacji wniesionych przez obwinionego i obrońcę

od wyroku Sądu Rejonowego w Legionowie

z dnia 27 marca 2017 r. sygn. akt II W 931/15

uchyla zaskarżony wyrok i na podstawie art. 45 § 1 kw w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 maja 2017 r. w zw. z art. 6 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw w zw. z art. 5 § 1 pkt 4 kpsw postępowanie przeciwko M. K. o wykroczenie z art. 86 § 1 kw umarza; kosztami postępowania w sprawie obciąża Skarb Państwa.

VI Ka 853/17

UZASADNIENIE

Niezależnie od zarzutów podniesionych w apelacjach obwinionego i jego obrońcy stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie zaistniała ujemna przesłanka procesowa, o której mowa w art. 5 § 1 pkt 4 k.p.s.w..

W dniu 31 maja 2017 roku roku upłynął, bowiem dwuletni termin przedawnienia, o którym mowa w art. 45 § 1 k.w, (w brzmieniu obowiązującym do 31 maja 2017 roku). Po upływie tego terminu postępowania się nie wszczyna, a wszczęte umarza. W tym miejscu należy podkreślić, że w dniu 1 czerwca 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 23 marca 2017 roku o zmianie ustawy- Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta w art. 2 zmieniła treść art. 45 § 1 k.w. nadając mu następujące brzmienie: „ karalność wykroczenia ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok; jeżeli w tym okresie wszczęto postępowanie, karalność wykroczenia ustaje z upływem 2 lat od zakończenia tego okresu”. Tym samym w świetle aktualnie obowiązujących przepisów karalność wykroczenia ustaje z upływem łącznie 3 lat od jego popełnienia, a nie jak poprzednio z upływem 2 lat. Jednocześnie zgodnie z art. 6 w/w ustawy; „do czynów popełnionych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy o przedawnieniu zawarte w w ustawie, o której mowa w art. 2, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą chyba, że termin przedawnienia już upłynął.”

Ponieważ dwuletni termin przedawnienia upłynął w dniu 31 maja 2017 r, a więc przed wejściem w życie znowelizowanego art. 45 § 1 k.w. w realiach niniejszej sprawy należało zastosować przepisy obowiązujące przed 1 czerwca 2017 roku.

Jednocześnie godzi się zauważyć, że dokonana przez Sąd Odwoławczy kontrola instancyjna wskazuje, że na obecnym etapie postępowania brak jest podstaw do uwzględnienia wniosków zawartych w apelacjach obwinionego i jego obrońcy o uniewinnienie obwinionego od popełnienia zarzucanego mu wykroczenia, które to wnioski miałyby pierwszeństwo przed ewentualnym umorzeniem postępowania z powodu ujemnej przesłanki procesowej. W tym zakresie Sąd Okręgowy podzielił, bowiem ocenę materiału dowodowego dokonaną przez Sąd I instancji wskazującą na brak podstaw w świetle dotychczas zebranych dowodów do uniewinnienia M. K. od popełnienia wykroczenia z art. 86 § 1 k.w. Z uwagi na upływ terminu przedawnienia nie jest także możliwe uchylenie zaskarżonego wyroku i przekazanie sprawy sądowi I Instancji celem ponownego przeprowadzenia przewodu sądowego i uzupełnienia materiału dowodowego w kierunku wskazanym w apelacji obwinionego.

Dlatego też Sąd Odwoławczy stosownie do art. 437 § 2 k.p.k. w związku z art. 109 § 2 k.p.s.w. uchylił zaskarżony wyrok i na podstawie art. 45 § 1 k.w. (w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 maja 2017 r.) w zw. z art. 6 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw w zw. z art. 5 § 1 pkt 4 k.p.s.w. postępowanie przeciwko M. K. o wykroczenie z art. 86 § 1 k.w. umorzył.

Jednocześnie na podstawie art. 118 § 2 k.p.s.w. Sąd Odwoławczy orzekł, że koszty postępowania w sprawie ponosi Skarb Państwa.

Mając powyższe na uwadze orzeczono, jak w wyroku