Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 82/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 maja 2018 roku

Sąd Rejonowy w Szczytnie w II Wydziale Karnym

w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SR Andrzej Janowski

Protokolant: sekr. sąd. Katarzyna Strzelec

przy udziale As. Prok. Prokuratury Rejonowej w szczytnie Anny Szelugi-Skłodowskiej

po rozpoznaniu na posiedzeniu dnia 30 maja 2018 roku sprawy:

P. T., syna D. i I. z d. B., urodzonego (...) w S.

oskarżonego o to, że:

w dniu 23 grudnia 2017 roku na odcinku drogi krajowej (...), pomiędzy miejscowościami J.-S., gm. S., woj. (...)- (...), prowadził w ruchu lądowym pojazd mechaniczny marki R. o nr rej. (...)znajdując się w stanie nietrzeźwości z wynikami badań: o godz. 03:18 – 1,02 mg/l zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu oraz posiadając 2,16 ‰ zawartości alkoholu etylowego we krwi, 2,14 ‰ zawartości alkoholu etylowego we krwi oraz 1,95 ‰ alkoholu etylowego we krwi, przy czym czynu tego dopuścił się będąc uprzednio skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Szczytnie z dnia 3 września 2015 roku w sprawie o sygn. akt II K 329/15 za popełnienie przestępstwa z art. 178a §1 k.k. oraz w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 4 lat orzeczonego wyrokiem Sądu Rejonowego w Szczytnie z dnia 3 września 2015 roku w sprawie o sygn. akt II K 329/15 za popełnienie przestępstwa z art. 178a §1 k.k.,

tj. o czyn z art. 178a § 4 k.k.

I.  oskarżonego P. T. uznaje za winnego zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 178a §4 k.k. skazuje go na karę 4 (czterech) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 42 §3 k.k. orzeka wobec oskarżonego środek karny dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych;

III.  na podstawie art. 63 §1 i §5 k.k. zalicza na poczet orzeczonej kary pozbawienia wolności okres rzeczywistego pozbawienia oskarżonego wolności w sprawie od godz. 2.55 w dniu 24 grudnia 2017 r. do godz. 14.53 w dniu 24 grudnia 2017 r.

IV.  na podstawie art. 43a §2 k.k. orzeka wobec oskarżonego obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie 10.000 (dziesięciu tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

V.  na podstawie art. 624 §1 k.p.k., art. 626 §1 k.p.k. i art. 17 ust.1 i 2 ustawy z dnia 23 czerwca 1973r. o opłatach w sprawach karnych (Dz.U. 1983r. Nr 49 poz. 223 z późn. zmian.) zwalnia oskarżonego od obowiązku zapłaty na rzecz Skarbu Państwa kosztów sądowych, w tym opłaty.

UZASADNIENIE

Sąd uznał następujące fakty za udowodnione:

P. T. jest bezrobotnym, pozostającym na utrzymaniu matki, 24 letnim bezdzietnym kawalerem.

Wymieniony za przestępstwo z art. 178a §1 k.k. skazany został wyrokiem Sądu Rejonowego w Szczytnie w sprawie II K 329/15 na karę 8 miesięcy ograniczenia wolności oraz środek karny 4 lat zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Wyrok ten uprawomocnił się dnia 3 września 2015 roku.

W dniu 23 grudnia 2017 roku pomiędzy godzinami 18:00 – 22:00 oskarżony spożył dużą ilość alkoholu w postaci piwa. Następnie wsiadł na skuter marki R. nr rej. (...) i pojechał nim do swojej dziewczyny zamieszkałej w S.. Przed godziną 24:00 wymieniony postanowił wrócić do domu. Podczas drogi powrotnej, na trasie pomiędzy miejscowościami J. i S., oskarżony w czasie wyprzedzania go przez tira stracił panowanie nad kierowanym pojazdem i zjechał do rowu.

Oskarżony zatrzymany został przez przybyły na miejsce patrol Policji. Funkcjonariusze przewieźli oskarżonego do szpitala w S., gdzie w godzinach 1:45, 2:15 i 2:45 pobrano od niego do badań próbki krwi, w których stwierdzono obecność odpowiednio 2,16 promila. 2,14 promila i 1,95 promila alkoholu etylowego. Ponadto P. T. poddany został badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie o godz. 03:18 wykazało, że oskarżony posiadał 1,02 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

dowody: wyjaśnienia oskarżonego k.7v,47, notatka urzędowa k.1, protokół z przebiegu badania stanu trzeźwości urządzeniem elektronicznym k.4, dane o karalności k.15, sprawozdanie z badan próbek krwi k.19-35, informacja Starostwa Powiatowego w S. k.38-39.

Oskarżony P. T. przyznał się do zarzucanego mu czynu.

Sąd zważył, co następuje :

Dowody zebrane w sprawie pozwoliły ustalić ponad wszelką wątpliwość, że oskarżony w dniu 23 grudnia 2017 roku kierował skuterem Romet w stanie nietrzeźwości. P. T. przyznał się do winy i w całości potwierdził postawiony mu zarzut, wskazując, że przed jazdą pił piwo. Wyjaśnienia oskarżonego zasługują na wiarę. Znajdują one pełne potwierdzenie w uznanych przez Sąd za wiarygodne dowodach wskazanych powyżej, a w szczególności w protokole użycia alkometru oraz w sprawozdaniu z badania próbek krwi – których wiarygodności nikt nie kwestionował, a z których wynika, że oskarżony nietrzeźwy prowadził pojazd mechaniczny na drodze publicznej. Jako wiarygodne Sąd uznał również dokumenty w postaci informacji ze Starostwa Powiatowego w S. i danych o karalności – albowiem ich autentyczność także nie była kwestionowana.

W konsekwencji Sąd uznał P. T. winnym przestępstwa opisanego w części wstępnej uzasadnienia.

Oskarżony swym czynem wyczerpał znamiona występku z art. 178a §4 k.k. – prowadził w stanie nietrzeźwości pojazd mechaniczny będąc uprzednio skazany wyrokiem Sądu Rejonowego w Szczytnie w sprawie o sygn. akt II K 329/15 za popełnienie przestępstwa z art. 178a §1 k.k. oraz w okresie obowiązywania orzeczonego tym wyrokiem zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 4 lat.

Na wniosek prokuratora złożony w trybie art. 335 §1 k.p.k. Sąd skazał oskarżonego P. T. za powyższy czyn na uzgodnioną z nim w dochodzeniu karę 4 miesięcy pozbawienia wolności, zaliczając na jej poczet okres jego zatrzymania w dniu 24 grudnia 2017 roku w godzinach 02:55 do 14:53, oraz wymierzył mu środek karny dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Nadto Sąd orzekł wobec oskarżonego obowiązek uiszczenia świadczenia pieniężnego w kwocie 10.000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przy wymiarze kary jako okoliczność łagodzącą Sąd potraktował przyznanie się oskarżonego do winy oraz wyrażenie przez niego skruchy. Oskarżony składając wyjaśnienia podał, cyt.: „głupi, jestem, że wsiadłem na skuter i pojechałem do dziewczyny” (k.7v). Wskazał, że jest mu bardzo przykro, że tak się stało i bardzo żałował swego zachowania.

Jako okoliczność obciążającą przyjęto uprzednią karalność oskarżonego (dane o karalności k.25) oraz fakt, iż oskarżony całkowicie świadomie złamał prawo - zdecydował się prowadzić pojazd mechaniczny krótko po spożyciu alkoholu.

Sąd nie znalazł podstaw do warunkowego zawieszenia wymierzonej oskarżonemu kary – dotychczasowa karalność za przestępstwo nie powstrzymała go przed ponownym naruszeniem prawa. W ocenie Sądu, z tego powodu brak jest pozytywnej prognozy kryminologicznej wobec oskarżonego na przyszłość.

Sąd w oparciu o art. 42 §3 k.k. zobligowany był orzec wobec oskarżonego środek karny dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych i orzekł taki w pkt II wyroku.

Orzeczenie wobec oskarżonego świadczenia pieniężnego – jako środka mającego ma celu zwiększenie oddziaływania penalnego i wychowawczego na sprawcę – także było obligatoryjne, zatem Sąd, biorąc powyższe okoliczności pod uwagę, orzekł takowe zgodnie z art. 43a §2 k.k. w najniższym możliwym wymiarze – 10.000 zł.

Uwzględnienie powyższych okoliczności, zdaniem Sądu, wskazuje, że wymierzone - zgodnie z tym co oskarżony uzgodnił z prokuratorem i na co wyraził zgodę w toku postępowania przygotowawczego - kara i środki karne są adekwatne do stopnia szkodliwości społecznej popełnionego przestępstwa, jak i do stopnia winy oskarżonego.

Taki wymiar kary, w ocenie Sądu, spełni swe zapobiegawcze i wychowawcze cele w stosunku do oskarżonego oraz uwzględniając potrzeby w zakresie kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa, wpłynie na kształtowanie w nim prawidłowych postaw, umacniając poszanowanie prawa.

Sąd zwolnił oskarżonego od obowiązku uiszczenia kosztów sądowych.