Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 394/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 01 sierpnia 2018 r.

Sąd Rejonowy w Bełchatowie II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSR Robert Sobczak

Protokolant: sekr. sąd. Daria Góralczyk

w obecności Rej. Prokuratora: ------------------

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 lipca 2018 roku i 01 sierpnia 2018 roku

sprawy przeciwko Ł. L. (L.) urodzonemu (...) w B., synowi A. i K. z domu B.,

oskarżonemu o to, że:

w dniu 22 marca 2018 r. o godz.19:25 w ruchu lądowym w miejscowości Ł., gm. B., woj. (...) będąc wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości jechał jako kierujący samochodem m-ki V. (...) o nr. rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości z wynikiem I- 1,66 mg/l nie stosując się do wyroku orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Bełchatowie sygn. akt II K 1165/16 zakazującego dożywotnie prowadzenie wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego,

tj. o czyn z art. 178a § 4 kk

1)  oskarżonego Ł. L. (L.) w ramach zarzucanego mu czynu uznaje za winnego tego, że w dniu 22 marca 2018 roku o godz.19:25 w miejscowości Ł., woj. (...) jechał w ruchu lądowym, jako kierujący samochodem marki V. (...) o nr. rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości i będąc wcześniej prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości wyrokiem wydanym przez Sąd Rejonowy w Bełchatowie II Wydział Karny w dniu 13 kwietnia 2017 roku w sprawie o sygn. akt II K 1165/16,

to jest przestępstwa wypełniającego dyspozycję art. 178a § 4 kk i na podstawie art. 178a § 4 kk wymierza mu karę 1 (jednego) roku pozbawienia wolności;

2)  na podstawie art. 42 § 4 kk orzeka wobec oskarżonego Ł. L. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio;

3)  na podstawie art. 43a§ 2 kk zasądza od oskarżonego Ł. L. na rzecz Funduszu (...) kwotę 10000 (dziesięć tysięcy) złotych z tytułu świadczenia pieniężnego;

4)  zasądza od Skarbu Państwa na rzecz adwokata M. Ś. kwotę 504 (pięćset cztery) złotych z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżonemu Ł. L. z urzędu oraz kwotę 115,92 (sto piętnaście 92/100) złotych z tytułu podatku VAT;

5)  zwalnia oskarżonego Ł. L. od kosztów sądowych, które przejmuje na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt II K 394/18

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2018 roku około godziny 19.25 Ł. L. jechał samochodem osobowym marki V. (...) o nr rej. (...) w miejscowości Ł., woj. (...) i został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji do kontroli drogowej, gdyż nie korzystał ze świateł mijania. Była od niego wyczuwalna silna woń alkoholu i poddano go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie wykazało o godz. 19.33. - 1,63 mg/l, o godz. 19.37– 1,62 mg/l, o godz. 19.56 -1,61 mg/l i o godz. 20.02- 1,63 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Ł. L. był skazany za jazdę samochodem w stanie nietrzeźwości prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Bełchatowie II Wydziału Karnego z dnia 13.04.2017 roku w sprawie sygn. akt II K 1165/16 na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Jednocześnie Sąd ww. wyrokiem orzekł wobec Ł. L. na podstawie art. 42 § 3 kk środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego dożywotnio. Oskarżony był także karany za inne umyślne przestępstwo podobne.

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego Ł. L. k- 51v w zw. z k. 19, protokół z użycia (...) k. 2 i4 , świadectwo wzorcowania k-3 i 5, odpis wyroku SR w Bełchatowie sygn. akt II K 1165/16 k-11, odpis wyroku SR w Bełchatowie sygn. akt II K 640/11 k-13, karta karna k-8-10, notatka urzędowa k-1/

Oskarżony Ł. L. ma (...) lat, jest kawalerem, ma jedno dziecko w wieku (...) lat na utrzymaniu, na które płaci alimenty w kwocie 250 złotych miesięcznie. Z zawodu jest (...), prowadzi własną działalność gospodarczą i uzyskuje miesięczny dochód w kwoce 900 złotych brutto. Był karany sądownie.

/wyjaśnienia oskarżonego k. 53., karta karna k. 8-10/

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień.

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego k- 51v w zw. z k-19/

Z ustaleń Sądu wynika, iż w dniu 22.03.2018 roku około godziny 19.25 Ł. L. jechał samochodem osobowym marki V. (...) o nr rej. (...) w miejscowości Ł., woj. (...) i został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji do kontroli drogowej, gdyż nie korzystał ze świateł mijania. Była od niego wyczuwalna silna woń alkoholu i poddano go badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie wykazało, że jest nietrzeźwy. Za takimi ustaleniami Sądu przemawiają wyjaśnienia oskarżonego, w których przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu i nie kwestionował swojego stanu nietrzeźwości w chwili prowadzenia samochodu. Z wyjaśnieniami oskarżonego koresponduje wynik z przeprowadzonego badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, które wykazało, że był on nietrzeźwy (o godz. 19.33. - 1,63 mg/l, o godz. 19.37– 1,62 mg/l, o godz. 19.56 -1,61 mg/l i o godz. 20.02- 1,63 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu). Z ustaleń Sądu wynika, że Ł. L. był już w przeszłości karany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwym. Za takimi ustaleniami Sądu przemawia odpis prawomocnego wyroku Sądu Rejonowego w Bełchatowie II Wydziału Karnego z dnia 13.04.2017 roku w sprawie sygn. akt II K 1165/16 skazującego oskarżonego za czyn z art. 178a § 4 kk na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności. Jednocześnie Sąd orzekł wobec Ł. L. na podstawie art. 42§ 3 kk środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w strefie ruchu lądowego dożywotnio. Ł. L. był również karany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwym prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Bełchatowie II Wydziału Karnego z dnia 08.08.2011 roku w sprawie sygn. akt II K 640/11 skazującym oskarżonego na karę grzywny.

Sąd w całości przypisał wiarę nieosobowemu materiałowi dowodowemu w postaci dokumentacji z przeprowadzonego badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jak również zaświadczenia o karalności z (...) i odpisów wyroków dołączonych do akt. Wszystkie ww. dokumenty zostały sporządzone przez podmioty do tego uprawnione, w ramach przyznanych im kompetencji i w czasie procesu nie zostały zakwestionowane przez żadną ze stron.

Oceniając dowody zgromadzone w sprawie i analizując ustalony stan faktyczny Sąd doszedł do przekonania, że oskarżony podlega odpowiedzialności karnej, ponieważ zostały spełnione warunki konieczne do przyjęcia tej odpowiedzialności. Ł. L. dopuścił się bowiem czynu naruszającego normę prawną i zagrożonego przez ustawę sankcją karną, czyn ten w ocenie Sądu jest społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zaś sprawcy można przypisać winę. Oskarżony w chwili popełniania przypisanego mu czynu był pełnoletni, poczytalny, nie stwierdzono ponadto żadnych okoliczności wyłączających winę lub bezprawność czynu.

W świetle poczynionych w sprawie ustaleń faktycznych - oceniając zachowanie oskarżonego w kategoriach prawa karnego - nie ulega wątpliwości, że Ł. L. działaniem swoim wypełnił znamiona przestępstwa art. 178a § 4 kk, gdyż w dniu 22 marca 2018 roku o godz.19:25 w miejscowości Ł., woj. (...) jechał w ruchu lądowym, jako kierujący samochodem marki V. (...) o nr. rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości i będąc wcześniej prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości wyrokiem wydanym przez Sąd Rejonowy w Bełchatowie II Wydział Karny w dniu 13 kwietnia 2017 roku w sprawie o sygn. akt II K 1165/16.

Przy wymiarze kary Sąd kierował się dyrektywami wskazanymi w art. 53 § 1 i 2 kk. Jako okoliczności obciążające Sąd uwzględnił znaczny stopień szkodliwości społecznej popełnionego przez oskarżonego czynu ze względu na dobro prawne objęte ochroną, w które czyn ten godzi, a więc bezpieczeństwo w ruchu drogowym, znaczny stan nietrzeźwości w chwili dokonania zarzucanego mu czynu, dotychczasową jego karalność. Jako okoliczności łagodzące wymiar kary Sąd przyjął przyznanie się oskarżonego do dokonania zarzucanego mu czynu .

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd uznał, iż wymierną i sprawiedliwą dla oskarżonego będzie kara 1 roku pozbawienia wolności.

Na podstawie art. 42 § 4 kk orzekł wobec oskarżonego Ł. L. zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio.

Na podstawie art. 43a§ 2 kk Sąd obligatoryjnie zasądził od oskarżonego Ł. L. na rzecz Funduszu (...) kwotę 10000 złotych z tytułu świadczenia pieniężnego.

Orzeczona oskarżonemu kara jest adekwatna do czynu, którego się dopuścił i powinna spełnić swe cele w zakresie obu prewencji. W ocenie Sądu przyczyni się do wywołania u sprawcy refleksji odnośnie popełnionego czynu, którego następstwa mogły okazać się dotkliwe w skutkach dla niego samego, nie wykluczając innych uczestników ruchu. Czas, na jaki następuje wyeliminowanie oskarżonego z uczestnictwa z ruchu drogowego jako kierowcy w ocenie Sądu jest koniecznym okresem w związku z dopuszczeniem się przez niego popełnienia występku wyczerpującego m.in. znamiona przestępstwa z art. 178a § 4 kk .

Sąd zasądził od Skarbu Państwa na rzecz adwokat M. Ś. kwotę 504 złote z tytułu nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej oskarżonemu z urzędu oraz kwotę 115,92 złotych z tytułu podatku VAT. Wynagrodzenie to wynika z § 17 ust 2 pkt 3 w zw. z § 20 i §4 ust 3 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 03 października 2016 roku w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa opłat kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu (Dz. U. 2016 r.,poz.1714).

O kosztach orzeczono na podstawie art. 624 kpk. Sąd zwolnił oskarżonego od kosztów sądowych, które przejął na rachunek Skarbu Państwa, gdyż ma on obowiązek alimentacyjny, jego sytuacja materialna jest trudna i będzie w najbliższym czasie przebywał w zakładzie karnym.