Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII U 15/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 września 2014 roku

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:

Przewodniczący: SSR Renata Borek – Buchajczuk

Protokolant: Katarzyna Nadolska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2014 roku w Lublinie

sprawy R. D.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o wysokość zasiłku pogrzebowego

na skutek odwołania R. D. od decyzji z dnia 30 września 2013 r., znak: (...) (...),ZUS: (...)

I. zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że przyznaje R. D. prawo do zasiłku pogrzebowego w wysokości 4000 (cztery tysięcy) złotych;

II. oddala odwołanie w pozostałej części.

VII U 15/14

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 września 2013 roku w sprawie (...)/ (...) Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przyznał R. D. prawa do zasiłku pogrzebowego po zmarłej J. P. w kwocie 3250 złotych pomimo złożonego przez nią wniosku o wypłatę zasiłku w kwocie powyżej 4000 złotych, gdyż – jak wynika z pisma z dnia 7 października 2013 r. – wnioskodawczyni opłaciła
tzw. opłatę na utrzymanie cmentarza do każdego pochówku, która jest opłatą na przyszłość w celu utrzymania cmentarza (decyzja – k. 106 i 107 akt KRUS).

Odwołanie od tej decyzji złożyła R. D., która wniosła o jej zmianę i przyznanie jej prawa do zasiłku pogrzebowego w pełnej kwocie uwzględniającej całość poniesionej opłaty z powyższego tytułu (k. 1 – 2).

W odpowiedzi na odwołanie pozwany wniósł o jego oddalenie, motywując swe stanowisko tak, jak powyżej. Wskazał, że do kosztów pogrzebu zalicza się wydatki związane bezpośrednio z pogrzebem i pochówkiem. Z tego powodu, jego zdaniem, opłata na utrzymanie cmentarza do każdego pochówku nie jest bezpośrednio związana z owym pochówkiem.

Sąd ustalił i zważył, co następuje:

Kuzynka wnioskodawczyni J. P. zmarła w dniu 29 sierpnia 2013 r., zaś w chwili śmierci miała ustalone prawo do renty (k.84 i 86 akt rentowych). Wnioskodawczyni zajęła się pogrzebem zmarłej i w dniu 6 września 2013 r. złożyła wniosek o przyznanie jej zasiłku pogrzebowego.

Organ rentowy nie kwestionował prawa wnioskodawczyni do zasiłku pogrzebowego według złożonych przez nią rachunków dokumentów potwierdzających poniesienie stosownych wydatków (dokumentacja w aktach rentowych).

Organ rentowy spośród wszystkich poniesionych i udokumentowanych przez wnioskodawczynię wydatków związanych z pogrzebem nie uwzględnił kwoty 1210 złotych (k.94 akt rentowych), która została uwzględniona w zapłaconej przez wnioskodawczynię fakturze z dnia 2 września 2012 r., a związanej z opłat na utrzymanie cmentarza do każdego pochówku.

Zgodnie z Uchwałą Nr (...) Rady Miasta C. z dnia 26 września 2012 r. w sprawie ustalenia stawek opłat za korzystanie z cmentarza komunalnego
w C. i jej załącznikiem do każdego pochówku pobierana jest opłata na utrzymanie cmentarza za czynności zarządcy cmentarza związane z pochowaniem zwłok lub urządzeniem grobu (k. 101-102 akt rentowych).

Wszystkie okoliczności stanu faktycznego w sprawie były bezsporne.

Odwołanie skarżącej jest zasadne, dlatego też należało je uwzględnić.

Stosownie do treści art. 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2013 r., poz. 1403, z późn. zm.) zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która poniosła koszty pogrzebu po śmierci uprawnionego do emerytury lub renty z ubezpieczenia, wysokość tego zasiłku określają zaś przepisy emerytalne.

Zgodnie z art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach
i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
(Dz. U. z 2013 r., poz. 1440,
z późn. zm.) w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez inną osobę niż wymieniona w art. 77 ust. 1 pkt 4, pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, zasiłek pogrzebowy przysługuje
w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż określona w art. 80 tej ustawy.

Wysokość zasiłku pogrzebowego określona natomiast w art. 80 powyższej ustawy wynosi 4000 złotych.

Decyzja organu rentowego jest, zdaniem Sądu, nieprawidłowa, bowiem pozwany wypłacił wnioskodawczyni kwotę 3250 złotych, podczas gdy poniosła ona koszty pochówku zmarłej w wysokości przewyższającej kwotę 4000 złotych.

Zdaniem Sądu opłata na utrzymanie cmentarza, chociaż rzeczywiście przeznaczona na utrzymanie grobu i cmentarza na przyszłość jest pobierana obowiązkowo przez Zarząd Cmentarza przy każdym pochówku, co oznacza że nie ma możliwości dokonania pochówku zmarłego bez uiszczenia tej opłaty. Oznacza to, że opłata jest konieczna i wnioskodawczyni uiszczając ją poniosła uzasadnione koszty związane z pogrzebem. Z uwagi na powyższe Sąd zmienił decyzję pozwanego
i przyznał wnioskodawczyni zasiłek pogrzebowy w maksymalnej wysokości 4000 złotych, przy czym ponieważ wnioskodawczyni chciała zwrotu pełnych kosztów opłaty, a to przekraczałoby maksymalną wysokość ustawową zasiłku, dlatego odwołanie w pozostałej części Sąd oddalił.

Mając zatem powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 k.p.c. zmienił zaskarżoną decyzję i orzekł jak w wyroku.