Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 141/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 września 2018 r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Katarzyna Antoniak

Protokolant

sekr. sądowy Monika Świątek

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2018 r. w S.

odwołania K. M.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 12 stycznia 2018 r. Nr (...)

w sprawie K. M.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o prawo do renty rolniczej

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala prawo K. M. do renty rolniczej od dnia 01 października 2017 roku do dnia 30 kwietnia 2019 roku.

Sygn. akt: IV U 141/18 UZASADNIENIE

Decyzją z 12 stycznia 2018r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, działając na podstawie art.21 ust.1 i ust.2 pkt 5 ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników odmówił K. M. prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wskazując, że u ubezpieczonego nie stwierdzono całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym.

Odwołanie od w/w decyzji złożył K. M. wnosząc o jej zmianę i przyznanie mu prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. Podniósł, że organ rentowy błędnie ocenił stan jego zdrowia (odwołanie k.1 akt sprawy).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, wskazując iż zaskarżona decyzja wydana została na podstawie prawomocnego orzeczenia komisji lekarskiej Kasy z 8 stycznia 2018r., która uznała, że wnioskodawca nie jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym, a odwołanie nie wnosi do sprawy żadnych nowych dowodów faktycznych i prawnych, które miałyby wpływ na zmianę zaskarżonej decyzji (odpowiedź organu rentowego na odwołanie k.2 akt sprawy).

Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczony K. M. ma 60 lat. Jest byłym rolnikiem. Ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu społecznemu rolników w okresie od 1 stycznia 1980r. do 7 stycznia 2016r. (zaświadczenie dotyczące podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników k.5-8 akt emerytalnych).

W dniu 31 października 2017r. K. M. wystąpił do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z wnioskiem o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym (wniosek k.1 akt rentowych). Rozpoznając wniosek organ rentowy skierował ubezpieczonego na badanie przez lekarza rzeczoznawcę, który w orzeczeniu z 24 listopada 2017r. ustalił, że ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym od 24 listopada 2017r. do listopada 2018r. (wypis z orzeczenia lekarza rzeczoznawcy z 24 listopada 2017r. k.16v akt rentowych).

Na skutek odwołania ubezpieczonego od powyższego orzeczenia lekarza rzeczoznawcy, w którym ubezpieczony zakwestionował datę powstania u niego całkowitej niezdolności do pracy wskazując, że powinna być ona ustalona od lipca 2017r., ubezpieczony skierowany został na badanie przez komisję lekarską Kasy, która w orzeczeniu z 8 stycznia 2018r. ustaliła, że ubezpieczony nie jest całkowicie niezdolny do pracy (odwołanie ubezpieczonego od orzeczenia lekarza rzeczoznawcy k.17 akt rentowych i wypis z orzeczenia komisji lekarskiej Kasy z 8 stycznia 2018r. k.20v akt rentowych). Na podstawie powyższego orzeczenia, zaskarżoną decyzją z 12 stycznia 2018r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił ubezpieczonemu prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy (decyzja z 12 stycznia 2018r. k.21 akt rentowych).

Ubezpieczony cierpi na obustronny zespół móżdżkowy o etiologii toksycznej z zaburzeniami równowagi i upośledzeniem sprawności chodu, organiczne zaburzenia osobowości i zachowania u osoby uzależnionej od alkoholu, stłuszczenie wątroby w przebiegu zespołu zależności alkoholowej, niedokrwistość, refluks żołądkowo-przełykowy, niedobór masy ciała, chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa L/S z ograniczeniem jego ruchomości i przewlekłym zespołem bólowym, a także zmiany zwyrodnieniowe stawów biodrowych i kolanowych z przewlekłym zespołem bólowym bez ograniczenia ruchomości stawów. Z uwagi na wieloletni zespół zależności alkoholowej z objawami toksycznego uszkodzenia móżdżku, z zaburzeniami równowagi i zaburzeniami chodu oraz przewlekłe dolegliwości bólowe kręgosłupa, stawów biodrowych i stawów kolanowych upośledzające sprawność chodu ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym od lipca 2017r., a przewidywany okres trwania tej niezdolności to kwiecień 2019r. (opinia biegłych ortopedy, neurologa, kardiologa, psychiatry i psychologa k.14 akt sprawy i opinia uzupełniająca tych samych biegłych k.28 akt sprawy).

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonego K. M. podlegało uwzględnieniu.

Zgodnie z art.21 ust.1 i 2 pkt 5 ustawy z 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2008r., Nr 50, poz. 291 ze zm.) renta rolnicza przysługuje ubezpieczonemu, który łącznie spełnia następujące warunki: podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres, o którym mowa w ust.2 wskazanego przepisu – w przypadku ubezpieczonego, który ukończył 30 lat – przez okres co najmniej 5 lat w dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku, jest trwale lub okresowo całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym, a całkowita niezdolność do pracy powstała w okresie podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu lub w okresach, o których mowa w art.20 ust.1 i 2 ustawy, lub nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. W myśl art.21 ust.5 w/w ustawy za całkowicie niezdolnego do pracy w gospodarstwie rolnym uważa się ubezpieczonego, który z powodu naruszenia sprawności organizmu utracił zdolność do wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym.

Z przedstawionych wyżej ustaleń Sądu wynika, że w okresie od 1 stycznia 1980r. do 7 stycznia 2016r. ubezpieczony podlegał ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu jako rolnik. Na okoliczność istnienia u ubezpieczonego całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym Sąd dopuścił dowód z opinii biegłych lekarzy oraz biegłego psychologa, którzy w złożonej opinii stwierdzili, że z uwagi na wieloletni zespół zależności alkoholowej, na skutek którego rozwinęły się u ubezpieczonego negatywne objawy pod postacią obustronnego zespołu móżdżkowego z zaburzeniami równowagi i upośledzeniem sprawności chodu oraz z uwagi na schorzenia narządu ruchu pod postacią przewlekłych dolegliwości bólowych kręgosłupa, stawów biodrowych i stawów kolanowych ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym od lipca 2017r., a przewidywany okres trwania tej niezdolności to kwiecień 2019r.

Analizując powyższą opinię biegłych Sąd doszedł do przekonania, że stanowi ona miarodajny i wiarygodny dowód w sprawie, gdyż wydana została przez lekarzy specjalizujących się w schorzeniach występujących u ubezpieczonego, a ponadto poprzedzona została analizą dokumentacji lekarskiej ubezpieczonego i jego badaniem. Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd stwierdził, że ubezpieczony spełnia przesłanki nabycia prawa do renty rolniczej. Ubezpieczony jest całkowicie niezdolny do pracy w gospodarstwie rolnym, a niezdolność ta datuje się od lipca 2017r. (od 1 lipca 2017r.), a zatem powstała przed upływem 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia K. M. i wreszcie ubezpieczony legitymuje się co najmniej 5 letnim okresem ubezpieczenia w dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku o rentę.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd podstawie art.477.14§2 kpc zmienił zaskarżoną decyzję i orzekł Sąd orzekł jak w sentencji wyroku.