Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I C 26/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 9 maja 2018r.

Sąd Rejonowy w Łęczycy I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSR Grzegorz Manista

Protokolant: sekr. Aneta Kuleczka

po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2018r., w Ł.

na rozprawie

sprawy z powództwa J. P.

przeciwko Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Widzewa w Łodzi P. P.

o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji

oddala powództwo.

Sygn. akt I C 26/18

UZASADNIENIE

W pozwie wniesionym do Sądu Rejonowego w Łęczycy, przeciwko Komornikowi Sądowemu przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Widzewa w Łodzi P. P., J. P. wniósł o zwolnienie z zajęcia samochodu osobowego A. R., rok produkcji 2001r., nr rej. (...), nr VIN (...) (k. 3-4 – pozew o zwolnienie zajętej ruchomości).

W odpowiedzi na pozew pozwany Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Widzewa w Łodzi P. P. wniósł o oddalenie powództwa, podnosząc zarzut braku legitymacji procesowej biernej (k. 21 – odpowiedź na pozew o zwolnienie zajętej ruchomości).

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 29 maja 2015r. J. P. kupił od A. S. samochód osobowy marki A. R., rok produkcji 2001r., nr VIN (...). Od 19 czerwca 2017r. współwłaścicielem przedmiotowego pojazdu jest R. W. (d. k. 13-14 – kserokopia umowa kupna – sprzedaży pojazdu; k. 6 – kserokopia dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego marki A. R. o nr rej (...)).

Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Widzewa w Łodzi P. P., na podstawie tytułu wykonawczego - nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego Lublin – Zachód w Lublinie VI Wydział Cywilny z dnia 8 listopada 2011r., sygn. akt VI Nc-e 1173846/11, któremu klauzulę wykonalności nadał Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie, postanowieniem z dnia 7 lutego 2012r., na wniosek wierzyciela(...) z siedzibą we W. wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi R. W. w celu wyegzekwowania należności pieniężnej (d. k. 23 – kserokopia wniosku o wszczęcie egzekucji).

W dniu 25 października 2017r., w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego, na zaspokojenie wierzytelności pieniężnej przypadającej wierzycielowi (...) z siedzibą we W., Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Widzewa w Łodzi P. P., zajął samochód osobowy A. R. rok produkcji 2001, o nr rej (...), nr VIN (...). R. W. jako współwłaściciela rzeczy wskazał J. P.. Zajęta rzecz ruchoma pozostała we władaniu dłużnika R. W. (d. k. 24 – kserokopia protokołu zajęcia ruchomości sygn. akt Km 169180/15).

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił na podstawie powołanego powyżej w pełni wiarygodnego materiału dowodowego w postaci dowodów z dokumentów.

Sąd uznał za wiarygodne dowody z dokumentów zgromadzone w aktach sprawy, albowiem dotyczyły one okoliczności bezspornych między stronami postępowania, a ponadto w ocenie Sądu, w toku postępowania nie ujawniła się żadna okoliczność, która podważyłaby wiarygodność tych dowodów.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Powództwo podlega oddaleniu.

Legitymacja procesowa to materialne uprawnienie do występowania w konkretnym procesie cywilnym w charakterze strony procesowej, szczególne uprawnienie wynikające z określonej sytuacji materialno-prawnej. Jest to uprawnienie do poszukiwania ochrony prawnej w konkretnej sprawie, to znaczy, że osoba fizyczna lub osoba prawna może występować w roli powoda lub pozwanego. Rozróżniana jest legitymacja procesowa czynna i bierna. Pierwsza dotyczy strony powodowej i oznacza uprawnienie do wszczęcia i prowadzenia procesu, druga dotyczy strony pozwanej i uzasadnia występowanie w procesie w charakterze pozwanego.

Powód J. P. wytoczył powództwo, którego podstawą prawną jest przepis art. 841§1 k.p.c., który stanowi, iż osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Przepis powyższy reguluje powództwo osoby trzeciej o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji sądowej (zwane również powództwem ekscydencyjnym albo interwencyjnym). Osoby trzecie, tj. z wyłączeniem dłużnika, których prawa zostały naruszone poprzez skierowanie do ich majątku egzekucji w celu ochrony swych praw mogą skorzystać z wytoczenia powództwa eksydencyjnego. Powództwo o zwolnienie od egzekucji stanowi środek ochrony osoby trzeciej, której prawa zostały naruszone w toku prowadzonej egzekucji z uwagi na zajęcie określonego przedmiotu.

Pozwanym w procesie o zwolnienie od egzekucji jest wierzyciel. W razie wszczęcia egzekucji na wniosek prokuratora, Rzecznika Praw Obywatelskich albo organizacji społecznej, w wypadku wszczęcia egzekucji z urzędu oraz na żądanie uprawnionego organu (art. 796 k.p.c.), stroną pozwaną jest wierzyciel wymieniony w tytule wykonawczym, na rzecz którego wszczęto egzekucję. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu osoby trzeciej (np. poprzez stwierdzenie, że zajęta rzecz stanowi jego własność), powództwo, o którym mowa, należy wytoczyć również przeciwko dłużnikowi (art. 841§2 k.p.c.)

Bezsporne w rozpoznawanej sprawie jest, iż wierzycielem dłużnika R. W. jest (...) z siedzibą we W. i podmiot ten winien być pozwanym w rozpoznawanej sprawie. Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi - Widzewa w Łodzi P. P. jest organem egzekucyjnym, który prowadzi postępowanie egzekucyjne i w realiach rozpoznawanej sprawy nie posiada legitymacji procesowej biernej. Z całą stanowczością należy podkreślić, iż w realiach rozpoznawanej sprawy pozwanym jest wierzyciel, a nie organ egzekucyjny.

Wobec tego, że legitymacja procesowa stanowi przesłankę materialno-prawną, sąd dokonuje oceny w zakresie jej istnienia w chwili orzekania, co do istoty sprawy. Brak legitymacji procesowej zarówno czynnej, jak i biernej skutkuje oddaleniem powództwa.

Mając powyższe na uwadze przedstawione powyżej okoliczności, Sąd uznał, iż w rozpoznawanej sprawie występuje brak legitymacji procesowej biernej i dlatego też, na podstawie art. 841§2 k.p.c., powództwo podlega oddaleniu.