Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Ca 913/18

POSTANOWIENIE

Dnia 30 maja 2018 r.

Sąd Okręgowy w Krakowie II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący:

Sędzia SO Katarzyna Biernat-Jarek ( sprawozdawca)

Sędziowie:

SO Grzegorz Buła

SO Beata Kurdziel

po rozpoznaniu w dniu 30 maja 2018r. w Krakowie na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku E. M.

przy uczestnictwie udziałem Z. M., B. T. , J. W.

o wpis do księgi wieczystej

na skutek apelacji uczestnika J. W. od wpisu Sądu Rejonowego w Olkuszu w dziale II księgi wieczystej (...) z dnia 2 stycznia 2018 roku sygn.. akt DZKW/KR1O/00007045/17

postanawia:

1.  oddalić apelację;

2.  zasądzić od uczestniczki J. W. na rzecz wnioskodawcy kwotę 120 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania wywołanych wniesioną apelacją.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca E. M. domagał się wpisania w dziale II księgi wieczystej (...) współwłasności w udziale 20/32 części na rzecz E. M. syna S. i Z. na podstawie umowy darowizny oraz ustanowienia użytkowania z dnia 12 października 2017 roku oraz domagał się wpisania współwłasności w udziałach wynoszących po 3/32 części na rzecz E. M., S. M., B. T. i J. W. - dzieci S. i Z. na podstawie dziedziczenia po S. M.. Do wniosku dołączone zostały prawomocne postanowienie dotyczące stwierdzenia nabycia spadku po S. M. wydane przez Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej z dnia 7 sierpnia 1985 roku sygn. akt I 2 Ns 344/85 , prawomocne postanowienie Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej z dnia 10 lipca 2012 roku sygn. akt I Ns 1038/11 o uzupełnieniu postanowienia Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej z dn. 7 sierpnia 1985 r. co do dziedziczenia gospodarstwa rolnego wchodzącego w skład spadku po S. M. położonego w B. , postanowienie Sądu Okręgowego w Katowicach z 6 sierpnia 2013 roku sprawie II Ca 815/12 oddalające apelację E. M. od wymienionego postanowienia Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej z dnia 10 lipca 2012 roku, umowa darowizny oraz umowa ustanowienia użytkowania zawarta w dniu 12 października 2017 roku Rep. A nr (...) przed notariuszem E. G. prowadzącą Kancelarię Notarialną w O. na podstawie której, Z. M. (1) darowała swojemu synowi E. M. cały swój udział wynoszący 20/32 części w zabudowanej nieruchomości położonej w miejscowości B. składającej się z działek nr : (...) o łącznej powierzchni 0,7909 ha i jednocześnie umowę ustanawiającą przez E. M. na rzecz Z. M. dożywotnie, bezpłatne użytkowanie darowanego udziału w zabudowanej nieruchomości położonej w B. składającej się z wyżej wymienionych działek. Do wniosku dołączono także wypis z rejestru gruntów dla działek objętych umową darowizny oraz odpis skrócony aktu małżeństwa S. M. i Z. M..

Wpisem z dnia 2 stycznia 2018 roku DzKw KR1O/00007345/17 Sąd Rejonowy w Olkuszu w dziale II księgi wieczystej (...) dokonał wpisu prawa własności w udziale 20/32 części na rzecz E. M. syna S. i Z. oraz w udziałach po 3/32 części na rzecz E. M. syna S. i Z. , S. M. syna S. i Z. , B. T. córki S. i Z. I. firm oraz J. W. córki S. i Z. , a w dziale III ujawnił ograniczone prawo rzeczowe to jest dożywotnie bezpłatne prawo użytkowania darowanego E. M. udziału wynoszącego 20/32 części psy na rzecz Z. M. jako podstawę powołując wymienione umowę darowizny i ustanowienia użytkowania oraz postanowienia dotyczące stwierdzenia nbycia spadku.

Apelację od powyższego wpisu złożyła J. W., która zarzuciła przyjęcie błędnych ustaleń faktycznych i stanów prawnych jako podstawy wpisania prawa własności i nieuwzględnienie, że na podstawie aktu własności ziemi nieruchomość rolna w B. powinna być zaliczona do majątku wspólnego S. M. i Z. M. gdyż dnia 4 listopada 1971 roku, tj. w dacie wydania aktu własności ziemi pomiędzy wyżej wymienionymi istniała małżeńska wspólność ustawowa i dana nieruchomość weszła do majątku wspólnego małżonków, a w konsekwencji udział spadkobierców jest większy niż wykazany w księgach wieczystych.

W oparciu o tak sprecyzowane zarzuty domagała się uzgodnienia treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem rzeczy poprzez wpisanie innych udziałów uczestników, a wynikających z faktu, że nieruchomość była przedmiotem współwłasności małżonków S. i Z. M. , zmiany zaskarżonego wpisu poprzez uwzględnienie, że nieruchomość ujęta w księdze wieczystej należała do majątku wspólnego małżonków S. i Z. M. , a tym samym aktem notarialnym umową darowizny i umową ustanowienia użytkowania Rep. A nr (...) z dnia 12 października 2017 roku przeniesiono udział mniejszy niż faktycznie z jej treści wynika, względnie uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania sądowi pierwszej instancji.

Wnioskodawca E. M. domagał się oddalenia apelacji oraz zasądzenia na swoją rzecz kosztów stepowania odwoławczego.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja jako całkowicie bezzasadna podlegała oddaleniu.

Księga wieczysta (...) prowadzona była dla nieruchomości składającej się z działek nr (...) położonych w miejscowości B. o łącznej powierzchni 0,7909 ha z wpisem prawa własności na rzecz Z. M. córki S. i O. na podstawie aktu własności ziemi z dnia 20 stycznia 1978 roku (...).

Przystępując do umowy darowizny Z. M. (1) oświadczyła , że w dniu 4 listopada 1971 roku pozostawała w związku małżeńskim ze S. M. synem A. i M. , ur. (...) , na dowód czego przedłożyła odpis skrócony aktu małżeństwa wydany przez Urząd Stanu Cywilnego w B. z dn. 17 sierpnia 2017 r. zgodny z treścią aktu małżeństwa o oznaczeniu (...).

Zważywszy, że nieruchomość objęta ww. księgą wieczystą stanowiła wspólność majątkową małżeńską, z chwila śmierci S. M. , dotychczasowa bezudziałowa współwłasność małżonków przekształciła się we współwłasność w częściach ułamkowych , z czego udział przypadający Z. M. wynosił ½ część (16/32), podobnie jak udział S. M. – przypadający jego spadkobiercom tj. ½ część (16/32).

Zgodnie z prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej z dnia 10 lipca 2012 roku sygn. akt I Ns 1038/11 o uzupełnieniu postanowienia : wchodzący w skład spadku po S. M. zmarłym w dn. 14.10.1982 r. udział w gospodarstwie rolnym położonym w B. nabyli na podstawie ustawy Żona Z. M. (2) w 4/16 części (tj. ¼ ) oraz dzieci : S. M. , E. M., B. T. i J. W. po 3/16 części.

Uwzględniając zatem wielkość udziałów w jakich spadkobiercy nabyli spadek po S. M. , udziały we współwłasności nieruchomości objętej księgą wieczystą (...) przedstawiają się następująco:

- Z. M. (1) c. S. i O. 4/16 z ½ tj. 4/32 w całości;

- E. M. s. S. i Z. 3/16 z ½ tj. 3/32 w całości;

- S. M. s. S. i Z. 3/16 z ½ tj. 3/32 w całości;

- B. tabor c. S. i Z. 3/16 z ½ tj. 3/32 w całości;

- J. W. c. S. i Z. 3/16 z ½ tj. 3/32 w całości.

Z. M. (1) umową darowizny z dn. 12.10.2017 r. przekazała zatem swojemu synowi E. należący do niej udział w majątku wspólnym tj. ½ (16/32) część we współwłasności oraz udział w wysokości 4/32 nabyty w drodze dziedziczenia po mężu – czyli udział 20/32 części.

Dokonany wpis współwłasności odzwierciedlał zatem , że przedmiotowa nieruchomość stanowiła majątek wspólny Z. M. i S. M. i w konsekwencji wpis współwłasności na rzecz jego spadkobierców i wielkość ich udziałów została prawidłowo obliczona przez Sąd Rejonowy, podobnie jak i wielkość udziału będąca przedmiotem darowizny.

Zatem obawy apelującej okazały się być bezpodstawne , co mogła ustalić dokonując prostego działania matematycznego , co w konsekwencji doprowadziło do oddalenia apelacji na podstawie art. 385 k.p.c.

O kosztach postępowania odwoławczego Sąd Okręgowy orzekł na podstawie art. 520 § 3 k.p.c. z uwagi na oczywistą sprzeczność interesów stron , obciążając uczestniczkę obowiązkiem zwrotu wnioskodawcy kosztów zastępstwa przez profesjonalnego pełnomocnika w postępowaniu odwoławczym w wysokości wynikającej z § 5 pkt 5 w zw. z § 10 ust. 1 pkt 1 Rozp. Ministra Sprawiedliwości z dnia 22.10.2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych w brzmieniu obowiązującym od 27.10.2016 r. .

SSO Grzegorz Buła SSO Katarzyna Biernat-Jarek SSO Beata Kurdziel