Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 97/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 29 listopada 2018r.

Sąd Rejonowy w Łomży IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący: SSR Urszula Zaleska

Protokolant: st. sekr. sąd. Magdalena Laskowska

po rozpoznaniu w dniu 29 listopada 2018r. w Łomży

na rozprawie

sprawy z odwołania P. K. (1)

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w B.

o jednorazowe odszkodowanie

na skutek odwołania od decyzji z dnia 18 maja 2018r., znak: (...)

Zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że ustala, iż odwołujący się P. K. (1) w wyniku choroby zawodowej – niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią doznał 10 % długotrwałego uszczerbku na zdrowiu i w związku tym przyznaje odwołującemu tytułem jednorazowego odszkodowania się kwotę 8540,-( osiem tysięcy pięćset czterdzieści) złotych.

Sygn. akt IV U 97/18

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 18 maja 2018r. znak (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił P. K. (1) prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej, ponieważ zgodnie z orzeczeniem Komisji Lekarskiej z dnia 11.05.2018r. ustalono 0% uszczerbku na zdrowiu w związku chorobą zawodową pod postacią. niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, stwierdzonej decyzją nr (...) z dnia 17.11.2017r.

Odwołanie od powyższej decyzji złożył P. K. (1) wnosząc o jej zmianę i przyznanie jemu jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej. Nie zgodził się decyzją organu rentowego, ponieważ uznał że jest niezgodna ze stanem faktycznym. Zarzucił Komisji Lekarskiej ZUS, że błędnie ustaliła stan jego zdrowia, nie uwzględniając dokumentacji medycznej Poradni Foniatrycznej, decyzji Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy i Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Stwierdził, że zgłosił przed badaniem objawy: suchości w gardle, jego bólu i ucisku, chrypki i zanikania głosu po wysiłku głosowym, które wystąpiły w 2002r. i były podstawą do zdiagnozowania choroby zawodowej. Dlatego też w jego ocenie odmowa przyznania prawa do jednorazowego odszkodowania jest niezasadna.

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. wniósł o oddalenie odwołania, podtrzymując stanowisko zawarte w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Sąd ustalił, co następuje:

P. K. (1) w latach 1982-2017r. pracował jako nauczyciel matematyki w pełnym wymiarze godzin, w ostatnim okresie (01.09.2000-31.08.2017) w Zespole Szkół Miejskich nr (...) w G.. Od 01.09.2016r. do 30.06.2017r. przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia, a od 01.09.2017r. na świadczeniu kompensacyjnym (dowód: świadectwa pracy – akta ZUS).

W dniu 25.10.2017r. (...) Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy (...) Chorób Zawodowych wydał orzeczenie lekarskie nr (...) o rozpoznaniu u P. K. (1) choroby zawodowej: niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią (dowód: decyzja z dnia 25.10.2017r. - akta ZUS).

Następnie decyzją Nr H.. (...).10.2017 z dnia 17.11.2017r. Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w G. na podst. art.104 Ustawy z dnia 14.06.1960r. i ar.5 pkt. 4a ustawy z dnia 14.03.1985r o Państwowej Inspekcji Sanitarnej po rozpoznaniu zgłoszenia choroby zawodowej – stwierdził u P. K. (1) chorobę zawodową – niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, wymienioną w poz. 15.3 wykazu chorób zawodowych, wydanym na podstawie art. 237 §1 pkt.3-6 i § 1 1 ustawy z 26.06.1974r. W uzasadnieniu decyzji podał, że na podstawie karty oceny narażenia zawodowego, przebiegu choroby, wyników badań laryngologiczno – foniatrycznych i decyzji (...) Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w B. rozpoznano u w/w chorobę zawodową pod postacią niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią (trwającą co najmniej 15 lat (dowód: decyzja Nr H.. (...).10.2017 z dnia 17.11.2017r. Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w G. - akta ZUS).

P. K. (1) (62 lata) złożył do organu rentowego wniosek o przyznanie jemu jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu w związku ze stwierdzoną chorobą zawodową (akta ZUS).

Lekarz Orzecznik ZUS w dniu 13.04.2018r. orzekła ,że w wyniku choroby zawodową stwierdzonej decyzją nr (...) z dnia 17.11.2017r. odwołujący się nie doznał uszczerbku na zdrowiu, ustalił 0 % uszczerbku na zdrowiu. Wskazał, powołując się na opinię foniatry konsultanta ZUS z dnia 10.04.2018r., że istniejące naruszenie sprawności organizmu nie daje podstaw do ustalenia długotrwałej niezdolności do pracy w związku z chorobą zawodową ((dowód: orzeczenie z 13.04.2018r. - k.14 akt ZUS).

Na skutek wniesionego sprzecowu Komisja Lekarska ZUS w dniu 11.05.2018r. wydała orzeczenie nr (...), w którym podtrzymała stanowisko Lekarza Orzecznika i ustaliła 0 % uszczerbku na zdrowiu z tytułu choroby zawodowej (dowód: orzeczenie z 11.05.2018r. -k.15 akt ZUS).

Powyższe skutkowało wydaniem w dniu 18.05.2018r. zaskarżonej decyzji przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmawiającej P. K. (2) prawa do jednorazowego odszkodowania spowodowanego skutkami choroby zawodowej (dowód: decyzja z dnia 18.05.2018r.k. 17; akta ZUS).

Sąd zważył, co następuje:

W ocenie tut. Sądu odwołanie jako zasadne i zasługiwało na uwzględnienie.

Stosownie do treści art. 235 1 k.p. za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych „narażeniem zawodowym”. Wykaz chorób zawodowych określony został Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych Dz.U.2013.0.1367.

Organ rentowy, odmawiając odwołującemu się prawa do jednorazowego odszkodowania wskazał, że to świadczenie jemu nie przysługuje, ponieważ Komisja Lekarska orzeczeniem z dnia 11.05.2018r. ustaliła u P. K. (1) 0 % uszczerbek na zdrowiu spowodowany chorobą zawodową.

T.. Sąd w celu ustalenia procentowego stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu jakiego doznał odwołujący się w wyniku choroby zawodowej pod postacią niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią - dopuścił dowód z opinii biegłego sądowego lekarza foniatry (k.19, opinia k. 32-36).

Biegła sądowa po przeprowadzeniu badania przedmiotowego i analizie dokumentacji medycznej rozpoznała u odwołującego się P. K. (1) niedowład mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią oraz nadciśnienie tętnicze. Na tej podstawie biegła ustaliła u badanego długotrwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany skutkami choroby zawodowej w wysokości 10 % (zgodnie z pozycją tabeli nr 189c Załącznika do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18.12.2002r. Dz.U. 2002, nr 234, poz. 1974.).

W uzasadnieniu opinii biegła wskazała, że zmiany patologiczne krtani odwołującego się pod postacią niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałą dysfonią, które powstały w wyniku nadmiernego wysiłku głosowego w czasie 35 letniej pracy pedagogicznej - w ocenie biegłej zostały stwierdzone jako schorzenie zawodowe narządu głosu odwołującego się i znalazły potwierdzenie w decyzji Państwowego Inspektora Sanitarnego w G. w dniu 17.11.2017r., wywiadzie i badaniu przez biegłego foniatrę. Stwierdziła, iż dokonując oceny kierowała się całokształtem obrazu klinicznego, dynamiką zmian chorobowych, stopniem zaawansowania zmian chorobowych narządu głosu oraz stopniem jego dysfunkcji. W związku z powyższym oceniła, że długotrwały uszczerbek na zdrowiu odwołującego się w związku z chorobą zawodową wyniósł 10 %.

Pełnomocnik organu rentowego oświadczył ,ż organ rentowy nie zgadza się z wydaną opinią, lecz nie wskazał żadnych merytorycznych zarzutów do opinii (dowód: oświadczenie złożone na rozprawie w dniu 29.11.2018r. k. 48).

Sąd biorąc pod uwagę całokształt zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, tj.: karty oceny narażenia zawodowego, przebiegu choroby, wyniki badań laryngologiczno – foniatrycznych i decyzję (...) Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy Poradni Chorób Zawodowych w B. z dnia 25.10.2017r. oraz decyzję z dnia 17.11.2017r. wydaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w G., a przede wszystkim ustalenia poczynione przez biegłego sądowego foniatrę w sporządzonej na potrzeby sprawy opinii, uznał , iż w istnieją podstawy do zmiany ustaleń dokonanych przez komisję lekarską ZUS pod kątem ustalenia uszczerbku na zdrowiu jakiego doznał odwołujący się P. K. (1) w wyniku stwierdzonej u niego choroby zawodowej.

Sąd doszedł do przekonania, że ustalenia poczynione przez biegłą sądową w niniejszej sprawie są dokonane obiektywnie, a sformułowane wnioski poparte zostały logicznym uzasadnieniem. Opinia została wydana przez lekarza specjalistę z zakresu foniatrii, mającego szeroką wiedzę i doświadczenie zawodowe i orzecznicze. Zawiera rzeczową, logiczną i spójną argumentację ustaloną po badaniu odwołującego się ,zapoznaniu się z dokumentacją medyczną jego leczenia oraz po zapoznaniu się z wynikami jego badań. W tym stanie rzeczy Sąd oceniając opinię pod względem fachowości, rzetelności i logiczności, doszedł do wniosku, iż została ona sporządzone w oparciu o głęboką wiedzę i praktyczne doświadczenie zawodowe biegłego, w konsekwencji podzielając zawarte w niej konkluzje. Na podkreślenie zasługuje, iż biegła przy ustaleniu uszczerbku na zdrowiu u odwołującego się kierowała się całokształtem obrazu klinicznego, dynamiką zmian chorobowych. Z uwagi na powyższe okoliczności opinia ta ,w ocenie Sądu, może stanowić miarodajny i wiarygodny materiał pozwalający na ferowanie rozstrzygnięcia sprawy. W ocenie Sądu biegła, właściwie oceniła stan zdrowia odwołującego się. Sąd nie znalazł podstaw aby kwestionować ustalenia płynące z opinii i uznał wnioski w niej zawarte za miarodajne.

Organ rentowy nie przedstawił żadnych dowodów podważających wiarygodność opinii wydanej przez biegłą sądową z zakresu foniatrii.

W związku z powyższym Sąd stwierdził, że na skutek choroby zawodowej – niedowładu mięśni wewnętrznych krtani z wrzecionowatą niedomykalnością fonacyjną głośni i trwałej dysfonii - P. K. (1) doznał uszczerbku na zdrowiu w wysokości 10 %. Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności tut. Sąd, podzielając ustalenia biegłej sądowej stwierdził, iż organ rentowy błędnie ocenił uprawnienia odwołującego się do jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej odmawiając jemu prawa do jednorazowego odszkodowania z tego tytułu.

Dlatego też Sąd zasądził na rzecz P. K. (1) kwotę 8.540 zł (10 % x 854 zł). Wysokość przysługującego odwołującemu się jednorazowego odszkodowania Sąd ustalił w oparciu o stawki obowiązujące w dniu wydania zaskarżonej decyzji (vide- uchwała Sądu Najwyższego z dnia 7 kwietnia 2009r, I UZP 2/09). Na dzień wydania zaskarżonej decyzji wysokość jednorazowego odszkodowania wynosiła po 854 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, stosowanie do treści Obwieszczenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 lutego 2018r. w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej (M.P z 2018 r. poz. 268).

Mając na uwadze powyższe, Sąd na podstawie art. 477 14§2 kpc orzekł jak w wyroku.