Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 352/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 7 grudnia 2018r.

Sąd Okręgowy w Siedlcach IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący

SSO Elżbieta Wojtczuk

Protokolant

st. sekr. sądowy Dorota Malewicka

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 grudnia 2018r. w S.

odwołania S. K.

od decyzji Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

z dnia 12 kwietnia 2018 r. Nr (...)

w sprawie S. K.

przeciwko Prezesowi Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

o wysokość emerytury rolniczej

zmienia zaskarżoną decyzję i przelicza ubezpieczonej S. K. od 1 lutego 2018 r. emeryturę rolniczą doliczając do wysokości emerytury okres zatrudnienia w Gminnej Spółdzielni (...) w Z. na umowę agencyjną od 18.12.1969 r. do 15.12.1974 r.

Sygn. akt IV U 352/18

UZASADNIENIE

Decyzją z 12 kwietnia 2018r., znak: (...)Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, działając na podstawie przepisów ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017r. poz. 2336), odmówił S. K. prawa do przeliczenia emerytury rolniczej wskazują, że nie uwzględnia do wysokości emerytury okresu zatrudnienia wymienionej od 18 grudnia 1969r. do 15 grudnia 1974r. W Gminnej Spółdzielni (...) w Z. na podstawie umowy agencyjnej, gdyż nie przedstawiono informacji o uzyskanym miesięcznym wynagrodzeniu, a z zaświadczenia ZUS w S. z 13 marca 2018r. wynika, że płatnik składek – Gminna „Spółdzielnia (...)” w Z. – dokonywał rozliczeń bezimiennych (decyzja Prezesa KRUS k. 36 akt rentowych).

Odwołanie od w/w decyzji złożyła ubezpieczona S. K., która wskazała, iż Gminna Spółdzielnia (...) w Z. nie posiada listy płac z tego okresu, zatem nie ma możliwości dostarczenia informacji o wynagrodzeniu uzyskiwanym w spornym okresie (odwołanie ubezpieczonej k. 1 akt sprawy).

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie w całości, przywołując argumentację zawartą w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji (odpowiedź na odwołanie k. 2 akt sprawy).

Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczona S. K., urodzona (...), od 1 maja 2005r. uprawniona jest do emerytury rolniczej w wyskosci dotychczas wypłacanej renty z tytułu niezdolności do pracy wraz przysługującymi dodatkami (decyzja Prezesa KRUS k. 30 akt rentowych).

W dniu 15 lutego 2018r. ubezpieczona złożyła do Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wniosek o doliczenie okresu zatrudnienia w Gminnej Spółdzielni (...) w Z., tj. od 18 grudnia 1969r. do 15 grudnia 1974r. na umowę agencyjną i załączyła do wniosku zaświadczenie wystawione 15.02.2018 r. przez pracodawcę (wniosek z załącznikiem k. 32-33 akt emerytalnych).

W okresie od 18 grudnia 1969r. do 15 grudnia 1974r. ubezpieczona zatrudniona była na podstawie umowy agencyjnej z dnia 18 grudnia 1969 r. w Gminnej Spółdzielni (...) w Z. na stanowisku sprzedawca. Ubezpieczona prowadziła sklep w wynajętym lokalu w miejscowości K.. Pracowała w pełnym wymiarze czasu pracy. Wynagrodzenie ubezpieczonej było prowizyjne. Na początku wynagrodzenie ubezpieczonej wynosiło 3,5% a od 1 czerwca 1974 r. 3% przekazanego miesięcznego utargu (akta osobowe – umowa agencyjna i zmiana umowy w zakresie wynagrodzenia z 24.05.1974 r.). Miesięczny utarg wynosił około 50.000 – 60.000 złotych. Ubezpieczona prowadziła sklep, w którym zaopatrywali się mieszkańcy trzech pobliskich wiosek. Wynagrodzenie, które otrzymywała ubezpieczona wynosiło niewiele mniej niż pracowników biurowych GS (...) w Z., pozwalało na utrzymanie się (zeznania ubezpieczonej k. 10v akt sprawy).

Zaskarżoną decyzją z 12 kwietnia 2018r. Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego odmówił S. K. prawa do przeliczenia emerytury rolniczej, podnosząc iż brak jest informacji dotyczących wysokości jej wynagrodzenia w spornym okresie (decyzja Prezesa KRUS k. 36 akt emerytalnych).

Płatnik składek - Gminna Spółdzielnia (...) w Z. – w spornym okresie dokonywał rozliczeń z Oddziałem ZUS w S. na deklaracjach bezimiennych, informując wyłącznie o liczbie zatrudnianych pracowników (zaświadczenie ZUS k. 35 akt sprawy) i nie zachowały się listy płac dotyczące ubezpieczonej za powyższy okres zatrudnienia.

Powyższy stan faktyczny został ustalony na podstawie całokształtu materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie.

Sąd zważył, co następuje:

Odwołanie ubezpieczonej jest zasadne i podlega uwzględnieniu.

Zgodnie z art. 25 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, część składkową emerytury ustala się, przyjmując po 1% emerytury podstawowej za każdy rok podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu. Do liczby tych lat dolicza się m. in. liczbę lat podlegania innemu ubezpieczeniu (o ile z tego tytułu ubezpieczonemu nie przyznano emerytury lub renty na podstawie odrębnych przepisów), które przelicza się w wymiarze półtorakrotnym. Okresu, o którym mowa powyżej, nie uwzględnia się przy ustalaniu wysokości emerytury rolniczej osobom urodzonym po dniu 31 grudnia 1948r.

Stosownie do art. 52 ust. 1 pkt. 2 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w związku z art. 6 ust. 2 pkt. 13b ustawy o emeryturach i rentach z FUS, za okresy składkowe uważa się również przypadające przed 15 listopada 1991r. okresy pracy na obszarze Państwa Polskiego wykonywanej na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia oraz współpracy przy wykonywaniu takiej umowy wykonywanej przed dniem 1 stycznia 1976r., jeżeli umowa odpowiadała warunkom ubezpieczenia obowiązującym w tym dniu.

Zgodnie z § 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 kwietnia 1969 r. w sprawie ubezpieczenia społecznego osób prowadzących uspołecznione sklepy i księgarnie na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (Dz.U.1969.10.71) przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 września 1966 r. w sprawie ubezpieczenia społecznego osób prowadzących zakłady gastronomiczne oraz stacje benzynowe na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej (Dz. U. Nr 40, poz. 237) rozciąga się na osoby, które prowadzą sklepy i księgarnie na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej zawartej na okres nie krótszy niż 6 miesięcy z przedsiębiorstwami podległymi lub nadzorowanymi przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Ministra Kultury i Sztuki oraz ze spółdzielniami zrzeszonymi w Związku Spółdzielni (...), w Centrali Rolniczej Spółdzielni (...) i w Centrali Spółdzielni (...). Zgodnie zaś z § 3 tego rozporządzenia weszło ono w życie z dniem 1 maja 1969 r. Zgodnie z § 6 rozporządzenia z dnia 6 września 1966 r. wskazanego powyżej obowiązek ubezpieczenia powstaje z dniem, w którym rozpoczęto wykonywanie czynności określonych na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia a ustaje z dniem, w którym wygasła lub została rozwiązana umowa zlecenia lub umowa agencyjna. Zgodnie zatem z przepisami obowiązującymi przed 1 stycznia 1976 r., które dotyczyły warunków ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umów agencyjnych w jednostkach gospodarki uspołecznionej nie było wymagane, aby osoby takie uzyskiwały co najmniej połowę obowiązującego wówczas najniższego wynagrodzenia, jak błędnie twierdzi organ rentowy w zaskarżonej decyzji. Powyższy wymóg dotyczył tylko osób wykonujących pracę nakładczą. W niniejszej sprawie ubezpieczona w GS (...) w Z. pracowała na umowę agencyjną od 18.12.1969 r. do 15.12.1974 r., a umowa agencyjna z dnia 18.12.1969 r. została zawarta na czas nieokreślony, a więc spełniony został wymóg ze wskazanego powyżej rozporządzenia zawarcia umowy agencyjnej na okres nie krótszy niż 6 miesięcy.

W związku z powyższym decyzja organu rentowego okazała się błędna, gdyż powyższy okres od 18.12.1969 r. do 15.12.1974 r. powinien być ubezpieczonej doliczony do wysokości emerytury rolniczej i emerytura powinna zostać przeliczona przez organ rentowy od miesiąca, w którym ubezpieczona złożyła wniosek o przeliczenie.

Mając powyższe na uwadze Sąd, na podstawie art. 477 14§ 2 kpc, zmienił zaskarżoną decyzję orzekając jak w sentencji wyroku.