Pełny tekst orzeczenia

IIK 314/18

UZASADNIENIE

Sąd ustalił, co następuje.

Oskarżony M. Ż. w dniu 6 października 2018r. spożywał alkohol w miejscu zamieszkania. Następnie samochodem T. (...) nr rej. (...) postanowił pojechać w oddalone o około 200 metrów miejsce i został zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji z uwagi na wymuszenie pierwszeństwa w stosunku do radiowozu.

Oskarżony poddany badaniu stanu trzeźwości urządzeniem alkometr z wynikiem 0,64 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu o godz. 13:23 i 13:25

/dowód: wyjaśnienia oskarżonego M. Ż. k. 41-42, 10; protokół użycia alkometru k. 3, notatka k. 1 /

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. W postepowaniu sądowym odmówił składania wyjaśnień, w odpowiedzi na pytania obrońcy opisał swoja sytuację rodzinną i zawodową. W postepowaniu przygotowawczym podał, iż w dniu zdarzenia wypił 2 piwa a następnie postanowił kierował samochodem w miejscowości K. gdzie został zatrzymany do kontroli z uwagi na rzekome wymuszenie pierwszeństwa przejazdu.

Sąd zważył, co następuje.

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom oskarżonego są one bowiem jasne i spójne oraz znajdują pełne potwierdzenie w protokole użycia alkometru , który wskazuje na stan nietrzeźwości oskarżonego.

Przestępstwo z art. 178a§1 kk polega na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej.

Stanem nietrzeźwości zgodnie z art. 115 § 16 jest; a) zawartość alkoholu we krwi przekraczająca 0,5 promila albo prowadząca do stężenia przekraczającego tę wartość; b) zawartość alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza przekraczająca 0,25 mg albo prowadząca do stężenia przekraczającego tę wartość.

Oskarżony w wydychanym powietrzu miał 0,64 mg/l alkoholu, stwierdzić zatem należy, iż znajdował się w stanie nietrzeźwości. Kierował samochodem osobowym a więc niewątpliwie pojazdem mechanicznym w ruchu lądowym w miejscowości K..

Biorąc powyższe pod uwagę Sąd ustalił, iż oskarżony M. Ż. dopuścił się popełnienia czynu z art. 178a§1 kk polegającego na tym , iż w dniu 6 października 2018 roku w K., gm. B., w ruchu Lądowym kierował samochodem osobowym marki T. (...) nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości (0,64 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu) i na podstawie art. 66§1 i 2 kk i art. 67§1 kk warunkowo umorzył postępowanie karne wobec niego na okres próby lat 2.

Stan nietrzeźwości oskarżonego uznać należy za dość znaczny co jest niewątpliwą okolicznością obciążająca – choć w ocenie Sądu jedyną w tej sprawie.

Oskarżony kierował pojazdem w godzinach popołudniowych w K. a zatem w miejscu gdzie ruch drogowy nie jest duży, nie przejechał też znacznego odcinka drogi.

Oskarżony nie był do tej pory karany – co stanowi formalną przesłankę do podjęcia decyzji o warunkowym umorzeniu postępowania. Jednakże w połączeniu z faktem, iż oskarżony ma 34 lata, cieszy się dobrą opinią w pracy , którą wykonuje od 10 lat uznać należy, iż zdarzenie niniejsze jest incydentem w jego życiu. Zebrane dowody nie wskazują też aby oskarżony łamał przepisy ruchu drogowego. Wskazać też należy, iż wyrok skazujący a tym samym orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres lat co najmniej 3 będzie skutkował utratą przez niego pracy, co jest bardzo daleko idącą dolegliwością. Oskarżony finansowo pomaga rodzicom i utrata przez niego pracy wiązać się tez będzie z konsekwencjami dla nich.

Okoliczności powyższe wskazują, iż samo warunkowe umorzenie postępowania połączone z orzeczonymi środkami karnymi jak też sam fakt występowania przez niego przed Sądem w charakterze oskarżonego będą wystarczającą reakcją karną na jego czyn i adekwatne jest do stopnia społecznej szkodliwości zarzucanego oskarżonemu czynu , stopnia jego zawinienia a także czyni zadość wymogom prewencji generalnej oraz indywidualnej i spowoduje, iż oskarżony przemyślawszy swoje postępowanie nie będzie więcej naruszał porządku prawnego.

Na podstawie 67§3 kk orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku,

Na podstawie art. 63§4 kk na poczet orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych zaliczono okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 6 października 2018r.

Na podstawie art. 43a§1 kk w zw. z art. 67§2 kk Sąd orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego w wysokości 5000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Biorąc pod uwagę wysokość środka karnego Sąd na podstawie art. 624§1 kpk zwolnił oskarżonego od kosztów sądowych.