Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 787/18

POSTANOWIENIE

Dnia 9 października 2018 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SO Magdalena Balion - Hajduk (spr.)

Sędziowie: SO Marcin Rak

SR (del.) Danuta Wocław-Klyta

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 października 2018 r. w G.

sprawy egzekucyjnej z wniosku(...) w Ż.

przeciwko dłużnikom N. G., L. P., W. R. i J. P.

o egzekucję świadczeń pieniężnych

w przedmiocie skargi dłużnika L. P. na czynności Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym (...) w Katowicach I. K. w sprawie o sygn. akt Km 2326/14

na skutek zażalenia dłużnika L. P.

na postanowienie Sądu Rejonowego w (...)

z dnia 30 października 2017 r., sygn. akt I Co 1019/16

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSR (del.) Danuta Wocław -Klyta

SSO Magdalena Balion - Hajduk

SSO Marcin Rak

Sygn. III Cz 787/18

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z 30 października 2017r. Sąd Rejonowy w (...) oddalił skargę dłużnika w zakresie dotyczącym obciążenia dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego oraz obciążenia dłużnika kosztami zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym. W uzasadnieniu sąd wskazał, że brak jest podstaw do uznania, że wszczęta egzekucja była niecelowa i brak jest przesłanek do zastosowania art. 49 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Komornik prawidłowo orzekł o kosztach na mocy art. 770 k.p.c. i przyznał pełnomocnikowi wierzyciela wynagrodzenie zgodnie z wnioskiem zawartym we wniosku egzekucyjnym. Zastosował również prawidłowe stawki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu.

Zażalenie na powyższe rozstrzygnięcie złożył dłużnik, zarzucając naruszenie art. 49 ust. 2 i 4 polegające na obciążeniu kosztami postępowania egzekucyjnego skarżącego, w sytuacji gdy skierowanie egzekucji było nieskuteczne i niecelowe, naruszenie art. 770 k.p.c. i 98 § 1 k.p.c. polegające na obciążeniu dłużnika kosztami zastępstwa prawnego, w sytuacji gdy komornik nie wyegzekwował żadnej kwoty. Wniósł o zmianę postanowienia przez uchylenie postanowienia komornika sądowego w części dotyczącej obciążenia dłużnika kosztami postępowania egzekucyjnego oraz obciążenia dłużnika kosztami zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie mogło odnieść skutku.

Zgodnie z art. 49 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji w przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2, uiszcza wierzyciel. W celu ich pobrania komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa wierzyciela do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności.

W niniejszej sprawie pełnomocnik wierzyciela wniósł o wszczęcie postepowania egzekucyjnego

przeciwko dłużnikowi i wniósł o przyznanie i wyegzekwowanie od dłużnika kosztów postępowania egzekucyjnego, w tym kosztów zastępstwa prawnego. Do wniosku wierzyciel dołączył tytuł wykonawczy. W toku postępowania egzekucja okazała się nieskuteczna i postępowanie na wniosek wierzyciela zostało umorzone.

Sąd pierwszej instancji prawidłowo wskazał w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia przypadki, w których możemy mówić o niecelowym wszczęciu egzekucji, tj. dobrowolne spełnienie świadczenia na rzecz wierzyciela przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego oraz określone w art. 824 § 1 pkt 1 i 2 , 825 pkt 3 i 4 k.p.c. Nie ma zatem potrzeby ich szczegółowego przytaczania. Podkreślić jednak należy, że ww sprawie nie zaszedł żaden z wskazanych przypadków. Okoliczność, że postępowanie nie doprowadziło do wyegzekwowania należności na rzecz wierzyciela nie stanowi o niecelowości tego postepowania. Wierzyciel ma prawo oczekiwać, dysponując tytułem wykonawczym przeciwko dłużnikowi, że postępowanie przyniesie spodziewany efekt, ponadto pamiętać należy również o tym, że wszczęcie postepowania egzekucyjnego przerywa bieg przedawnienia wykonalności zgodnie z art. 123 § 1 pkt. 1 k.c. Konsekwencją zaś jest obciążenie dłużnika kosztami postępowania na zasadzie art. 770 k.p.c.

Sąd Okręgowy z tych powodów na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. z uwzględnieniem art. 13 § 2 k.p.c. orzekł jak w sentencji postanowienia.

SSR (del.) Danuta Wocław – Klyta SSO Magdalena Balion – Hajduk SSO Marcin Rak