Pełny tekst orzeczenia

Warszawa, dnia 17 stycznia 2019 r.

Sygn. akt VI Ka 830/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie VI Wydział Karny Odwoławczy w składzie :

Przewodniczący: SSO Adam Bednarczyk (spr.)

Protokolant: p.o. protokolanta sądowego Zuzanna Poźniak

po rozpoznaniu dnia 17 stycznia 2019 r.

sprawy R. J., syna W. i R., ur. (...) w K. obwinionego o czyn z art. 92a ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2015 r., poz. 1094 ze zm.) w związku z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r., poz. 1137 ze zm.)

na skutek apelacji wniesionej przez obwinionego

od wyroku Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Południe w Warszawie

z dnia 5 kwietnia 2018 r. sygn. akt III W 159/18

zaskarżony wyrok zmienia w ten sposób, że orzeczoną karę grzywny łagodzi do 300,00 zł

(trzysta złotych) ; w pozostałej części tenże wyrok utrzymuje w mocy; zwalnia obwinionego od kosztów sądowych za postepowanie odwoławcze przejmując je na rachunek Skarbu Państwa.

VI ka 830/18

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2018 r. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Południe w Warszawie obwinionego R. J. w sprawie III W 159/18 uznał winnym popełnienia w dniu 27.05.2017 r. wykroczenia z art. 92a ustawy kodeks wykroczeń w zw. z art.20 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym. I na podstawie art.92a kw. wymierzył mu karę 500 złotych grzywny i zasądził od obwinionego na rzecz Skarbu Państwa koszty sądowe w tym opłatę.

Wyrok ten zaskarżył w całości obwiniony kwestionując poczynione przez sąd ustalenia faktyczne, jak też ich podstawę dowodową. Ponadto zarzucił wyrokowi rażącą surowość wymierzonej kary grzywny bez właściwej wiedzy o sytuacji finansowej obwinionego.

Apelacja nie zwiera wniosku niemniej z jej treści wywnioskować należy, iż skarżący wnosi o zmianę wyroku poprzez uniewinnienie go od popełnienia zarzucanego mu czynu, ewentualnie o złagodzenie orzeczonej kary grzywny.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Apelacja obwinionego nie jest zasadna i przez to nie zasługuje na uwzględnienie w części, w jakiej kwestionuje ustalenia faktyczne sądu, co do przebiegu zdarzenia będącego przedmiotem zarzutu. Wbrew twierdzeniom autora apelacji zgromadzone przez sąd dowody i ocenione w sposób niewykraczający poza ramy art. 7 jak 5§2 kpk. pozwoliły na dokonanie niebudzących wątpliwości ustaleń faktycznych.

Odnosząc się już szczegółowo do zarzutów apelacji stwierdzić trzeba, iż jak najbardziej prawidłowym jest wnioskowanie sądu, iż ze zdjęć na karcie 12 akt sprawy wynika w sposób ewidentny, iż pojazd kierowany przez obwinionego przemieszczał się w krótkim czasie znacznie szybciej jak pojazdy na sąsiednich pasach ruchu. Fakt, iż obwiniony nie zapoznał się z owymi zdjęciami nie jest w żaden sposób zawiniony przez sąd. Zdjęcia te, bowiem są załączone do akt sprawy i były dostępne także dla obwinionego, jako strony w przedmiotowej sprawie.

Wielkość przekroczenia prędkości natomiast ustalona została na podstawie posiadającego aktualną i ważną legalizację.

Natomiast można częściowo zgodzić się z obwinionym, iż ustalenia sądu w zakresie jego sytuacji finansowej miały charakter w dużym stopniu dowolny. W tej sytuacji sąd odwoławczy zmienił zaskarżony wyrok łagodząc wysokość wymierzonej grzywny, która jest adekwatna i do charakteru popełnionego czynu i do sytuacji finansowej obwinionego.

Mając powyższe na uwadze Sąd Okręgowy orzekł jak w wyroku.

O kosztach postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art.624§1 kpk.