Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V GC 508/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 3 października 2018 roku

Sąd Rejonowy w Nowym Sączu V Wydział Gospodarczy

w składzie:

Przewodniczący:

SSR Bartosz Łopalewski

Protokolant:

sekr. sąd. Elżbieta Fałowska

po rozpoznaniu w dniu 3 października 2018 roku w Nowym Sączu

na rozprawie

sprawy z powództwa P. G.

przeciwko (...) S. A. w Ł.

o zapłatę

I. oddala powództwo;


II. zasądza od powoda P. G. na rzecz strony pozwanej (...) S. A. w Ł. kwotę 287,00 zł (dwieście osiemdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów procesu.

Sygn. akt V GC 508/18

UZASADNIENIE

Stan faktyczny

10 stycznia 2018 roku miała miejsce kolizja, w wyniku której uszkodzony został samochód V. (...) należący do M. P. i J. P..

(niesporne)

Poszkodowani zawarli umowę najmu pojazdu zastępczego T. (...) ustalając czynsz na kwotę 150 złotych netto dziennie.

(niesporne)

Poszkodowani najmowali pojazd przez 15 dni.

(niesporne)

Strona pozwana wypłaciła odszkodowanie w kwocie 1.476 złotych, kalkulując je jako 10 dni w stawce 148 złotych brutto.

(niesporne)

Ocena dowodów

I.

Spór pomiędzy stronami dotyczył m.in. zasadności najmu pojazdu zastępczego przez okres 15 dni (strona pozwana twierdziła, iż wystarczający był okres 10 dni, za który wypłaciła odszkodowanie). Powód nie przytoczył żadnych twierdzeń o faktach, które uzasadniałyby najem pojazdu zastępczego przez okres 15 dni. W uzasadnieniu pozwu ograniczył się do oceny, iż okres najmu „był uzasadniony okolicznościami” (k. 5). Jakie to konkretnie „okoliczności”, powód nie twierdził. Nie podjął więc podstawowego ciężaru procesu cywilnego, jakim jest przytaczanie twierdzeń o faktach (art. 3 k.p.c.).

Podobnie w piśmie procesowym z dnia 30 sierpnia 2018 roku powód zacytował wiele fragmentów orzeczeń innych sądów i poglądów prawnych. Nie przywołał jednak żadnych twierdzeń o faktach, które mogłyby uzasadniać najem pojazdu zastępczego w spornym okresie.

W tym miejscu pozostaje zwrócić uwagę, że podjęcie ciężaru przytaczania twierdzeń o faktach ma istotne znaczenie dla biegu procesu cywilnego. Tylko po przytoczeniu twierdzeń o faktach przez powoda możliwe jest wymaganie od pozwanego, by ten twierdzenia te przyznał lub zanegował. Powód, który nie przytacza twierdzeń o faktach istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy, nie może oczekiwać, że jakiekolwiek fakty Sąd uzna za przyznane. Nie może też oczekiwać, że Sąd zastąpi go w formułowaniu istotnych dla sprawy twierdzeń o faktach i będzie poszukiwał ich w przedstawionych dowodach. Postępowanie dowodowe prowadzi się jedynie dla wykazania tych faktów, o których strony twierdzą, nie zaś dla ustalenia, co strony mogłoby twierdzić, gdyby podejmowały spoczywające na nich ciężary procesowe.

II.

Sąd oddalił wniosek o dowód z akt szkody. Mimo wezwania (k. 33) powód nie sprecyzował dokumentów ani faktów, które miały być nimi wykazane.

III.

Sąd uznał przedstawione przez powoda wydruki dwóch cenników za niemiarodajne dla sprawy. Wykazania wymagało, iż umówiona stawka miała walor rynkowy. Przedstawienie dwóch wydruków cenników bliżej nieznanych Sądowi wypożyczalni nie świadczy o tym, że na rynku właściwym dla poszkodowanych stawka 150 złotych dla pojazdu T. (...) była stawką rynkową. Co więcej, z cenników tych nie wynika wcale, by wypożyczalnie te oferowały pojazd T. (...), ani do której kategorii pojazd taki byłby przez nie zaliczony.

IV.

Sąd oddalił wniosek powoda o zobowiązanie strony pozwanej do przedstawienia hasłowo określonych dokumentów (pkt 9 pozwu). W trybie art. 248 k.p.c. lub 208 § 1 pkt 5 k.p.c. możliwe jest żądanie przez Sąd dokumentów, które zostaną precyzyjnie oznaczone co do tożsamości oraz ich znaczenia dla sprawy. Wymogów takich rozpoznawany wniosek nie spełniał.

V.

Wobec braku twierdzeń o wydarzeniach, które miałyby uzasadniać najem, brak było potrzeby sięgania po wiedzę specjalistyczną w postaci opinii biegłego, o co – dla swojej obrony – zabiegała strona pozwana. Dowód taki jest zasadny jedynie wówczas gdy przytoczone przez stronę i udowodnione fakty wymagają specjalistycznej oceny, nie zaś by zastąpić strony w formułowaniu twierdzeń i dowodów.

VI.

Jedynie na marginesie powyższego pozostaje zwrócić uwagę, iż powód dołączył do pozwu pisma, które nie zostały przez nikogo podpisane (k. 12/2 oraz 13), co odbierało im jakikolwiek walor przekonywania, nawet gdyby powód określił, co chce nimi dowodzić.

Ocena prawna

Powództwo nie było zasadne.

Strona pozwana negowała zasadność najmu pojazdu zastępczego przez okres 15 dni, rynkowość umówionej stawki i potrzebę poniesienia odrębnej opłaty za podstawienie i odstawienia. W tej sytuacji na powodzie spoczywał ciężar wykazania faktycznych podstaw żądanego odszkodowania w tym zakresie. Powód ciężarowi temu nie sprostał, co prowadzić musiał do oddalenia powództwa.

O kosztach procesu orzeczono zgodnie z art. 98 k.p.c.