Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II K 514/18

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 marca 2019 roku

Sąd Rejonowy w Chełmnie II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący – SSR Agnieszka Knade - Plaskacz

Protokolant – stażysta E. P.

przy udziale Prokuratora – --------------------

po rozpoznaniu w dniu 06/03/2019 roku

sprawy:

T. Z.

s. K. i K. zd. Z.

ur. (...) w C.

oskarżonego o to, że:

w dniu 27 lipca 2018 roku około godz. 23.50 w S. w ruchu lądowym po drodze publicznej DK (...) kierował pojazdem mechanicznym O. (...) o nr rej. (...) znajdując się w stanie nietrzeźwości 0,44 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, będąc wcześniej prawomocnie skazanym za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, przy czym czynu tego dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa określonego w art. 64§ 1 kk, niestosując się jednocześnie do wydanej przez Starostę (...) decyzji nr (...) z dnia 17 maja 2005 roku o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi kat. B,

tj. o przestępstwo z art. 178a§ 1 i 4 kk w zw. z art. 64§ 1 kk i art. 180a kk w zw. z art. 11§ 2 kk

orzeka:

I.  uznaje oskarżonego T. Z. za winnego popełnienia czynu zarzucanego mu w akcie oskarżenia z tym ustaleniem, że dopuścił się go będąc uprzednio skazanym wyrokiem Sądu Rejonowego w C. z dnia(...) roku w sprawie o sygn. akt II K (...) za przestępstwo z art. 178a § 1 k.k. w zw. z art. 64 § 1 k.k. na karę 6 miesięcy pozbawienia wolności, objętym wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego wC. z dnia (...)roku w sprawie sygn. akt II K (...), którym wymierzono oskarżonemu karę łączną 1 roku i 8 miesięcy pozbawienia wolności, odbywaną w okresie od (...)do (...)oraz od (...) roku i nadal, stanowiącego występek z art. 178a § 1 i 4 k.k. w zw. z art. 64§1 k.k. i art. 180a k.k. w zw. z art. 11§2 k.k. i za to na podstawie art. 178a § 4 k.k. w zw. z art. 11§ 3 k.k. wymierza mu karę 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności,

II.  na mocy art. 42 § 1a i §3 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci dożywotniego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym;

III.  na mocy art. 43a § 2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci świadczenia pieniężnego w wysokości 10.000 (dziesięciu tysięcy) złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej;

IV.  zwalnia oskarżonego od ponoszenia opłaty sądowej i wydatków poniesionych w toku postepowania, którymi obciąża Skarb Państwa.

Sygn. akt II K 514/18

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 423 § 1a kpk w zw. z art. 424 § 3 kpk Sąd ograniczył zakres uzasadnienia do tej części wyroku, której dotyczył wniosek Prokuratora, a więc do orzeczonej kary.

Oskarżony T. Z. dopuścił się przestępstwa z art. 178a § 4 kk w recydywie z art. 64 § 1 kk oraz w zbiegu z art. 180a kk. W myśl art. 178a § 4 kk w zw. z art. 11§ 3 k.k. Sąd wymierzył oskarżonemu karę 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Do okoliczności łagodzących Sąd zaliczył fakt przyznania się przez oskarżonego do popełnienia czynu oraz to, że zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w chwili zatrzymania przekraczała w sposób nieznaczny próg powyżej, którego ustawodawca nakazuje traktować kierowanie pojazdami mechanicznymi w kategoriach przestępstwa. Sąd dopatrzył się okoliczności obciążających we wcześniejszej wielokrotnej karalności oskarżonego, w tym za czyny z art. 178a§1 kk, działaniu w warunkach recydywy z art. 64§1 kk oraz w warunkach naruszenia art. 180a kk. Do okoliczności obciążających zaliczyć należy także wysoką szkodliwość społeczną popełnionego przez oskarżonego czynu i nagminność tego typu przestępstw, jak również to, że poruszał się on po drodze krajowej o zwiększonym natężeniu ruchu (K-91).

Orzeczona kara bezwzględnego pozbawienia wolności ma, zgodnie z wolą ustawodawcy, odnieść wobec oskarżonego przede wszystkim cele represyjne i wychowawcze. Dotychczasowy sposób życia oskarżonego wyklucza przyjęcie, że orzeczenie kary pozbawienia wolności w niższym wymiarze będzie wystarczające dla osiągnięcia celów kary wobec oskarżonego. Rozstrzygnięcie o karze, uwzględnia okoliczności charakteryzujące sylwetkę sprawcy, a w szczególności wielokrotną karalność oskarżonego. Wobec oskarżonego stosowano już kary wolnościowe, a także kary pozbawienia wolności. Orzeczona kara bezwzględna pozbawienia wolności jest, w ocenie Sądu, adekwatna do stopnia społecznej szkodliwości czynu oskarżonego, który jest znaczny, właściwości i warunków osobistych sprawcy. W niniejszej sprawie brak jest podstaw do zastosowania środka probacyjnego w postaci warunkowego zawieszenia wykonania orzeczonej kary pozbawienia wolności.

Orzeczono również obligatoryjne świadczenie pieniężne w kwocie 10.000 zł (art. 43a § 2 kk) oraz obligatoryjny co do zasady dożywotni środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym. (art. 42 § 1a i §3 k.k.)

O kosztach postępowania, ze względu n sytuację majątkową oskarżonego, orzeczono w myśl art. 624§1 kpk zwalniając go od opłaty, zaś wydatkami obciążając Skarb Państwa.

SSR Agnieszka Knade-Plaskacz

(...) (...)r