Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VIII U 262/13

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 10 stycznia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Patrycja Bogacińska-Piątek

Protokolant:

Agata Kędzierawska

po rozpoznaniu w dniu 10 stycznia 2014 r. w Gliwicach

sprawy S. G.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

o wysokość świadczenia

na skutek odwołania S. G.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z.

z dnia 30 listopada 2012 r. nr (...)

zmienia zaskarżoną decyzję w ten sposób, że zalicza ubezpieczonemu S. G. do stażu pracy okres zatrudnienia od 3 października 1973 roku do 30 kwietnia 1975 roku w Państwowym Gospodarstwie Rolnym K..

(-) SSO Patrycja Bogacińska-Piątek

Sygn. akt VIII U 262/13

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 30 listopada 2012r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Z. przyznał ubezpieczonemu S. G. prawo do górniczej emerytury. Nie uwzględniono do wysokości emerytury okresu zatrudnienia od 3 października 1973 roku do 30 kwietnia 1975 roku. Sporny okres jest to okres zatrudnienia w Grupie Remontowej K.. Ubezpieczony przedłożył świadectwo pracy jednak ZUS nie uwzględnił go ponieważ wskazano w nim nazwisko (...), a odwołujący nosi nazwisko (...). W aktach osobowych figuruje też inne imię ojca.

W odwołaniu od powyższej decyzji ubezpieczony domagał się jej zmiany i uwzględnienia do stażu pracy spornego okresu. W uzasadnieniu wskazał, że w świadectwie pracy popełniono pomyłkę w pisowni nazwiska - na co nie zwrócił uwagi w chwili jego wydania.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko.

Sąd ustalił, co następuje :

ubezpieczony S. G., syn W. urodził się (...).

Składając wniosek o emeryturę górniczą przedłożył świadectwo pracy z 6 stycznia 1994 roku, wystawione przez Gospodarstwo Rolne (...) Skarbu Państwa w K.. Potwierdzało ono zatrudnienie S. G., urodzonego (...), w Grupie Remontowej K. w okresie od 3 października 1973 roku do 30 kwietnia 1975 roku na stanowisku pomocy murarza.

W aktach osobowych znajdują się 2 podania, 2 życiorysy, umowa o pracę zawarta 3 października 1973 roku i umowa o pracę zawarta 1 stycznia 1973 roku. W życiorysach podano, że ubiegający się o zatrudnienie jest synem J. i K., urodzonym (...) w Ś..

Podania i życiorysy napisała i podpisała matka ubezpieczonego.

Praca w Grupie Remontowej K. była pierwszą pracą ubezpieczonego. Podjął ją w wieku 16 lat. Ojciec ubezpieczonego zginął w wypadku, kiedy ubezpieczony miał 6 lat. Zawsze w opowiadaniach rodzinnych i w otoczeniu funkcjonował jako J.. Tak zwracali się do niego znajomi. Ubezpieczony dopiero po wydaniu mu dowodu osobistego uświadomił sobie, że ojciec miał na imię W.. Znajomym ubezpieczonego z K. był B. K.. Ubezpieczony pasł u niego krowy. Następnie odwołujący i B. K. pracowali razem w Grupie Remontowej K.. Świadek początkowo był zatrudniony jako pomocnik murarza, a potem jako dekarz. Ubezpieczony pracował jako pomocnik murarza. Wykonywał wylewki, zakładał drzwi, mieszał beton. Zakład pracy zajmował się usługami budowlanymi na rzecz PGR-ów. Ubezpieczony pracował od poniedziałku do soboty po 8 godzin. Pracował także z A. L., który był zatrudniony jako operator koparki. Stosunek pracy uległ rozwiązaniu z powodu porzucenia pracy przez odwołującego.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustalił w oparciu o: akta osobowe ubezpieczonego, świadectwo pracy / karta 6 a.e./, przesłuchanie stron / karta 16 a.s./, opinię biegłej grafolog / karta 20-32 a.s./, zeznania świadków B. K. / karta 56 a.s./, A. L. / karta 57 a.s./.

Sąd częściowo dał wiarę ubezpieczonemu. Nie uwzględnił Sąd jego zeznań w części, w której podał, że pomylił się w nazwisku pisząc podanie. Zaznaczyć należy, że w tej części zeznania jego nie pokrywają się z opinią biegłej. Należy mieć na uwadze, że ubezpieczony nie podtrzymywał zeznań w tej części po sporządzeniu opinii, ale podał, że życiorysy i podania pisała matka. W ocenie Sądu jest wiarygodne, że matka pisze podania i życiorysy synowi, który ukończył 16 lat, ma wykształcenie podstawowe i podejmuje pierwszą pracę. Ponadto ubezpieczony po 40 latach mógł nie pamiętać okoliczności sporządzenia podań i życiorysów. Wszystkie dowody analizowane w sprawie łącznie tworzą całość. Z opinii biegłej wynika, że podania i życiorysy napisała jedna osoba i nie jest to S. G.. Umowa o pracę podpisana została przez inną osobę. Świadkowie potwierdzili, że ubezpieczony wykonywał pracę w Grupie Remontowej K.. Sam ubezpieczony podał szczegóły swojego zatrudnienia i sposób rozwiązania umowy o pracę. Świadek B. K., który zna ubezpieczonego od dziecka podał, że jego ojciec miał na imię J.. Zatem wiarygodna jest wersja, że matka ubezpieczonego sporządzając podania i życiorys wpisała imię pod, którym funkcjonował ojciec ubezpieczonego i błędnie napisała nazwisko. Pracodawca w świadectwie pracy powielił ten błąd. Należy mieć na uwadze, że wtedy odwołujący nie posiadał jeszcze dowodu osobistego zatem pracodawca nie miał możliwości weryfikacji jego danych.

Sąd zważył, co następuje:

odwołanie ubezpieczonego zasługuje na uwzględnienie.

W ocenie Sądu sporny okres powinien być zaliczony jako okres składkowy na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 1a ustawy emerytalno-rentowej. Przepis ten stanowi, że za okresy składkowe uważa się okresy przypadające przed 15 listopada 1991 roku, za które została opłacona składka na ubezpieczenie społeczne:

- zatrudnienia po ukończeniu 15 lat życia na obszarze Państwa Polskiego – w wymiarze nie niższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, jeżeli w tych okresach pracownik pobierał wynagrodzenie lub zasiłki z ubezpieczenia społecznego,

Sporny okres był okresem zatrudnienia na podstawie umowy o pracę i powinien zostać zaliczony jako okres składkowy. Został on udokumentowany świadectwem pracy, które zawiera nieścisłości. Ubezpieczony jednak faktycznie wykonywał pracę.

Z powyższych względów, Sąd Okręgowy na mocy art. 477 14 § 2 k.p.c. orzekł, jak w sentencji.

SSO Patrycja Bogacińska-Piątek

Z/:

1. uzasadnienie odnotować,

2. odpis wyroku z uzasadnieniem doręczyć organu rentowemu,

3. kalendarz 14 dni lub z wpływem.

SSO P. B.-P.