Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX W 94/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 12 lutego 2014 r.

Sąd Rejonowy w Olsztynie Wydział IX Karny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Aneta Żołnowska

Protokolant: Anna Ostromecka

w obecności oskarżyciela publ. D. K.

po rozpoznaniu w dniu 12 lutego 2014 r. sprawy

J. G.

s. Z. i B. z domu M.

ur. (...) w O.

obwinionego o to, że:

w dniu 15 grudnia 2013r. o godzinie 13:20 w miejscowości Z.na drodze publicznej kierował pojazdem marki V. (...)o nr rej. (...)będąc w stanie po użyciu alkoholu, tj. I wynik 0,16 mg/l, II wynik: 0,14 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu

- tj. za wykroczenie z art. 87§1 kw

ORZEKA:

I.  obwinionego J. G. uznaje za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu i za to na podstawie art. 87 § 1 kw skazuje go na karę 1000,- (jeden tysiąc) złotych grzywny;

II.  na podstawie art. 87 § 3 kw orzeka wobec obwinionego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 10 (dziesięciu) miesięcy;

III.  na podstawie art. 29 § 4 kw zalicza na poczet orzeczonego środka okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 15 grudnia 2013 r.;

IV.  na podstawie art. 624 § 1 kpk w zw. z art. 119 kpw zwalnia obwinionego od kosztów postępowania i opłaty.

UZASADNIENIE

Sad ustalił następujący stan faktyczny w sprawie:

W dniu 15 grudnia 2013r. około godz. 13.20 w miejscowości Z. J. G. kierował samochodem m – ki V. (...) o nr rej. (...). Został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol Policji w składzie (...). Funkcjonariusze przeprowadzili badanie kierowcy na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu atestowanym urządzeniem alcosensor z wynikami : o godz. 13.25 – 0,16mg/l, o godz. 13.40 – 0,14 mg/l, i godz.. 13.55 – 0,13mg/l. W trakcie kontroli J. G. podał, iż wypił alkohol w postaci piwa o pojemności 0,5 l o godz. 12.00.

(dowody: wyjaśnienia obwinionego k. 46-46v, zeznania świadków P. J. k. 46v, Ł. T. k. 46v, notatka urzędowa k. 3, protokół badania na zawartość alkoholu k. 4, wydruk (...) k. 38-39, świadectwo wzorcowania k. 41)

Obwiniony J. G. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Wyjaśnił, iż czuł się dobrze, piwo wypił do śniadania. Podkreślił, iż przejechał samochodem tylko 500 metrów bowiem musiał go przepakować.

Sąd dał wiarę wyjaśnieniom obwinionego z wyjątkiem twierdzeń dotyczących czasu picia alkoholu. Wersja podana przez obwinionego jawi się jako próba umniejszenia swej odpowiedzialności. Po pierwsze wyniki badania oraz rodzaj ilość deklarowanego alkoholu, zgodnie z doświadczeniem życiowym i powszechnie znanymi badaniami, wskazują na spożywanie go w czasie zbliżonym do godziny badania. Czas spalania alkoholu zależy od wielu czynników, takich jak indywidualny proces spalania alkoholu, masa ciała i płeć.
Przeciętnie organizm potrzebuje 3 godzin na spalenie 20-30 g czystego alkoholu.
(0,5 l piwa = 25 g etanolu). Obwiniony nie sygnalizował żadnych chorób związanych z organami odpowiedzialnymi za trawienie ani przyjmowania jakichkolwiek leków, zatem gdyby wypił piwo do śniadania spożywanego o zwyczajowej porze – w jego organizmie nie byłoby już alkoholu, ewentualnie pozostawałaby on w ilościach śladowych. Po drugie obwiniony wskazywał na miejscu kontroli, bezpośrednio po zatrzymaniu godzinę 12- tą jako czas spożywania alkoholu.

Sąd dał wiarę zeznaniom przesłuchanych w sprawie świadków – P. J. (2) i Ł. T. (2). Są one jasne, pełne i wzajemnie się uzupełniają, znajdują potwierdzenie w dokumentacji sporządzonej na miejscu kontroli. Funkcjonariusze pozostają osobami obcymi dla obwinionego, nie mają powodów, by go bezpodstawnie pomawiać.

Wobec powyższego, w ocenie Sądu, wina obwinionego jest ewidentna i została mu udowodniona. W dniu 15 grudnia 2013r. o godzinie 13.20 w miejscowości Z. J. G. kierował pojazdem m – ki V. (...) o nr rej. (...) będąc w stanie po użyciu alkoholu z wynikiem 0,16 mg/l w wydychanym powietrzu. Czyn te wyczerpuje znamiona wykroczenia z art. 87§1kw i z mocy tego przepisu został skazany i wymierzono mu karę jak w sentencji wyroku.

Wymierzając obwinionemu karę Sąd miał na uwadze okoliczności łagodzące i obciążające leżące po stronie obwinionego. Do tych pierwszych z całą pewnością należy zaliczyć przyznanie się do winy i wyrażona skrucha. Okolicznościami obciążającymi są: dotychczasowa karalność obwinionego za wykroczenia w ruchu drogowym ( k. 38-39), fakt spożywania alkoholu w krótkim czasie przed podjęciem decyzji o kierowaniu pojazdem.

W tym stanie rzeczy, w ocenie Sądu, kara wymierzona obwinionemu jest adekwatna do stopnia jego zawinienia i społecznej szkodliwości czynu. Powszechnie wiadomym jest, iż liczba kierujących nietrzeźwych i pod wpływem alkoholu na przestrzeni ostatnich lat systematycznie rośnie, pomimo coraz liczniejszych kontroli i kampanii społecznych. Znaczącym niestety jest również udział osób kierujących po wypiciu alkoholu w zdarzeniach drogowych. tak ukształtowana wpłynie na obwinionego wychowawczo i zapobiegawczo oraz spełni swe zadania w zakresie prewencji ogólnej.

Orzekając wobec obwinionego środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres 10 miesięcy, Sąd miał na uwadze wszystkie okoliczności wymienione powyżej. Obwiniony decydując się na kierowanie pojazdem po spożyciu alkoholu musiał godzić się z faktem, iż ewentualne ukaranie go za ten czyn będzie musiał mieć wpływ na jego sytuację życiową, zawodową i materialną.

Sąd zwolnił obwinionego od kosztów postępowania i opłaty, mając na względzie jego trudna sytuację materialną.